Hlavní obsah

Kouzelné jezírko, organický krb a voňavé dřevo, kam se podíváš. Dřevostavba podle feng-šuej

Foto: Martin Zeman

Foto: Martin Zeman

Čtyřčlenná rodina si nechala postavit dřevěný dům podle principů feng-šuej. Jeho středem je organický krb a kolem něj přirozeně vzniká rodinné hnízdo – místo, kde se rodina potkává.

Článek

Hledali chalupu na Šumavě a našli pozemek na dohled od Prahy. A právě toto místo si „zavolalo“ čtyřčlennou rodinu, která si tu nechala postavit dům s rodinným hnízdem – velkým krbem. Měli jasno, že chtějí dřevostavbu. Jejich kouzlo vyzkoušeli během několika týdnů v Jižním Tyrolsku.

Protože jsou děti už odrostlé, původní plán byl postavit pro ně samostatný dům. Nakonec ale od této varianty ustoupili. „Přesvědčily nás zejména praktické důvody. Tedy že jedna stavba rovná se jedny starosti a jedno udržování. A hlavně, jsme přece rodina a chceme být pohromadě,“ říkají majitelé.

Soukromá architektonická soutěž

Napřed si majitelé udělali malou architektonickou soutěž, v rámci níž vybírali mezi několika studii. Zvítězil Archcon atelier, a to díky silné ženské energii a zapojení feng-šuej. Pro rodinu navrhli jednopodlažní dům s ustoupeným podkrovím a vertikálním dřevěným obkladem z modřínu bez nátěru – barva dřeva se bude měnit podle expozice a světové strany.

Za výsledným návrhem stojí architekti Irena Truhlářová a Martin Valášek, feng-šuej studii měla na starosti architektka Tereza Svobodová, která s ateliérem spolupracovala od samého počátku. Samotnou realizaci provedla firma Dřevostavby Bidlo.

Rituál střed domu

Ještě před zahájením stavby provedli ve spolupráci se specialistkou na feng-šuej rituál zvaný střed domu, při kterém každý člen rodiny vložil do budoucího středu svůj talisman. „Bylo to nečekaně zajímavé a velmi přínosné. Feng-šuej je celkově nedílnou součástí domu a doplňuje jeho harmonii a dobrý pocit v něm,“ dodávají majitelé.

Ve středu domu se dle feng-šuej koncentruje energie, která se šíří do dalších míst. Dokonce kvůli tomuto rituálu ve finále celý dům lehce posouvali. „Při vytyčení vyšlo najevo, že kousek od středu domu stojí rozsochatá borovice, kterou majitelé chtěli přesadit. Dům jsme tedy posunuli tak, aby se jeho střed nacházel právě v tomto místě a dům tak symbolicky převzal energii stromu,“ říká Irena Truhlářová.

Zaoblené tvary pro lepší tok energie

Feng-šuej se v domě odráží ve volbě materiálů, tvarů, motivů či počtu určitých prvků. I proto celému exteriéru i interiéru dominují zaoblené hrany, díky kterým lépe a plynule proudí energie. Objevují se v předsíni, u vstupních dveří do obytného prostoru, na kuchyňské lince, ve sprchovém koutu, zrcadle, v detailech postelí, na schodišti a v mnoha sražených hranách nábytku. I hrany krbu, který v interiéru hraje hlavní roli a je právě oním energetickým středem domu, jsou dokonale zaoblené.

„Požadavek na zaoblení některých prvků přišel už z původního domu majitelů. My jsme ho ještě víc akcentovali, aby dispozice byla plynulejší, a pokračovali jsme s ním i v exteriéru, kde jsou zaoblené rohy stěn, střecha i terasa,“ dodává architektka.

Dřevo všude kolem

Dřevo se objevuje doslova na každém kroku. „U vstupu nás vítá dubová předsíň, celým domem včetně schodiště prostupuje dubová podlaha, na stropech je pohledová biodeska z běleného smrku. Světlý nábytek jako knihovny, zatahovací dveře a šatní skříně jsou také z běleného smrku, police v obývacím pokoji jsou dubové, stejně jako jídelní stůl a postele. Na koupelnový nábytek jsme pak použili ořech,“ vypočítává architektka.

Propojení s exteriérem

Užitná plocha domu je 177 metrů čtverečních a dispozice 5+kk. Kuchyně je propojená s jídelnou a obývacím pokojem a navazuje na ni praktická spíž, dále jsou tu tři ložnice a pracovna pána domu, dvě koupelny a samostatné toalety a tři praktické šatny.

Plynulý přechod mezi interiérem a exteriérem vytváří dvouúrovňová terasa, na jejíž meditační část navazuje přírodní jezírko a sauna. Právě klid, výhled do krajiny a vzrostlá zeleň jsou věci, které si majitelé užívají nejvíc. „Zásadním prvkem se stalo i jezírko, které aktivně využíváme po celý rok,“ říkají k tomu.

Vizitka ateliéru

Parketou Archcon atelieru jsou architektonické a projektové služby prémiových pasivních a nízkoenergetických dřevostaveb pro bydlení a občanskou vybavenost. Jejich cílem je zdravé bydlení, ve kterém se klienti cítí příjemně. Usilují o ekologickou architekturu, proto mezi jejich oblíbené materiály patří dřevo, moderní výrobky na jeho bázi a přírodní tepelné izolace. Více na www.archcon.cz.

Načítám