Hlavní obsah

Cestování po Slovensku: 7 míst, která stojí za to vidět

Foto: Radu Cadar, Shutterstock.com

Foto: Radu Cadar, Shutterstock.com

Odzbrojující horská panoramata, léčivé termální prameny, kraje s mysteriózní historií i jeden z nejkrásnějších zámků v Evropě. Procestovat sousední Slovensko tam a zpět je víc než dobrý nápad! Která místa během své výpravy určitě neminout?

Článek

Mnoho Čechů má letos na programu dovolenou v tuzemsku, která toho může cestovatelům taktéž mnoho nabídnout, například půvabné hrady a zámky či koupaliště v divoké přírodě. Ovšem pokud vás už cestování u nás trochu omrzelo a někam daleko se vyrazit bojíte, nejlepší alternativou je cesta do sousedních států. Tahle místa vás zlákají na Slovensko.

Štrbské pleso ve Vysokých Tatrách

Na hladině ledovcového jezera se odráží skalnaté útvary Vysokých Tater, které ho kolem dokola obklopují. Štrbské pleso se rozkládá ve výšce 1 346 metrů nad mořem a okolní panenská horská příroda člověku vezme dech. Nejznámější tatranské jezero bylo kdysi dokonce nominováno na zařazení mezi sedm novodobých divů světa! Místo je ideální na celodenní výlet, od jezera se pak můžete vydat jednou z celé řady turistických stezek, jedna vede například k Popradskému lesu.

Foto: Marcin Krzyzak, Shutterstock.com

Štrbské pleso (česky jezero) patří podle mnohých mezi nejkrásnější přírodní úkazy planetyFoto: Marcin Krzyzak, Shutterstock.com

Banská Štiavnica

Banská Štiavnica byla kdysi hornickým (banickým) městem, kde se těžilo především stříbro. Právě bohatá naleziště kovů vedla k tomu, že město prošlo velmi okázalou výstavbou, kterou si stále zachovává. Rostly zde pevnosti, kostely, kašny i bohaté městské domy. Pohádkové a úžasně zachovalé historické centrum města je od roku 1993 zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Foto: Lubos K, Shutterstock.com

Okolní kopce nabízejí krásné výhledy na kdysi hornické městoFoto: Lubos K, Shutterstock.com

Trenčín a Trenčianské Teplice

Pokud budete trávit dovolenou na jihovýchodě Moravy, můžete si udělat malý výlet do Trenčína, který leží asi dvacet kilometrů od hranic. Půvabné staré centrum města upoutá nejen malebnými městskými domy, ale především velkolepým pohledem na Trenčínský hrad, který nad městem trůní. Asi čtvrt hodinky cesty z Trenčína pak leží lázeňské městečko Trenčianské Teplice, kde si užijete luxusní wellness uprostřed zeleně.

Foto: TTstudio, Shutterstock.com

Nad Trenčínem sebevědomě trůní velkolepý Trenčínský hradFoto: TTstudio, Shutterstock.com

Bratislava

Při první návštěvě Bratislavy  (Slováci jí říkají láskyplně Blava) nejeden z našinců hrdě zaznamená, že do naší stověžaté Prahy má slovenské hlavní město daleko. Ovšem to nic nemění na tom, že za poznání určitě stojí. Jasnou dominantou je velkolepý Bratislavský hrad a jeho zahrady, které stojí za návštěvu. Spolu s tím také nakoukněte k Michalské bráně. Krásnou historickou oblastí je okolí Primaciálního paláce a vynechat byste neměli ani Starou radnici.

Foto: TTstudio, Shutterstock.com

Dominantou hlavního slovenského města je Bratislavský hradFoto: TTstudio, Shutterstock.com

Zámek Bojnice

U našich bratrů se nachází jeden z nejkrásnějších zámků starého kontinentu. Lázeňské městečko Bojnice je proslulé romantickou pevností typickou svými něžnými věžičkami i pohádkovým architektonickým rázem, který vznikl díky kombinaci gotické a renesanční architekturu. Za procházku stojí tajuplné zahrady zámku, kterým romantickou jiskru dodává přilehlé jezírko s labutěmi. V blízkosti zámku se nachází nejstarší zoologická zahrada na Slovensku a pěkné termální koupaliště (9 nejhezčích zoo v Čechách).

Foto: Radu Cadar, Shutterstock.com

Bojnický zámek je jako z pohádek Walta DisneyhoFoto: Radu Cadar, Shutterstock.com

Lázně Piešťany

O Piešťanech  se často říká, že patří mezi evropská centra lázeňství. Město nedaleko Malých Karpat je nejen krásné z panoramatického pohledu, ale opravdu nabízí fantastické lázeňské vyžití. Symbolem města je ostrůvek s jezírky, pávy a krásnou flórou. Nachází se zde rozsáhlý komplex lázeňských zařízení a zdejší minerální léčivá voda je prý zázrakem zejména na revmatická onemocnění.

Foto: Lubos K, Shutterstock.com

Piešťanami protéká řeka Váh, nejvíce je však město známé pro své minerální pramenyFoto: Lubos K, Shutterstock.com

Čachtický hrad

Rozlehlá bílá zřícenina hradu ze 13. století bude už asi navěky spjatá s temnou legendou o bohaté uherské hraběnce Alžbětě Báthory. Čachtická paní měla podle dobových záznamů nechat zavraždit několik set mladých dívek a následně se koupat v jejich krvi. Díky tomu prý vypadala stále mladě a krásně. V roce 1611 byla za své činy odsouzena k žaláři v hradní věži, a o tři roky později zde zemřela. Jak to bylo s „krvavou hraběnkou“ doopravdy, dodnes panují dohady. Mluví se i o tom, že se jí vládnoucí muži pomstili za její nezávislost a zbavili se jí i proto, že jí dlužili nemalé peníze. Ale kdo ví. Možná právě vy najdete odpověď při návštěvě Čachtic.

Foto: TTstudio, Shutterstock.com

Cítíte z hradu jeho tajemnou minulost?Foto: TTstudio, Shutterstock.com

Kam jet v Česku na výlet, pokud hledáte tajemno a záhady? Jestli hledáte úplně něco jiného, tipy na výlety najdete i na Seznam Zprávách. 

Reklama

Související témata:
Trenčín
Bojnice