Hlavní obsah

Co byste měly vědět, než si dáte permanentní make-up

Foto: Oleg Gekman, Shutterstock.com

Foto: Oleg Gekman, Shutterstock.com

Možná se tak narodila, možná je to… permanentní make-up! Co všechno si můžete nechat zvýraznit, na kolik let a kdo by proceduru neměl podstupovat? Máme všechny odpovědi.

Článek

Pohráváte si s myšlenkou, že byste si chtěly nechat vytetovat obočí do lepšího tvaru, než jaký vám nadělila příroda, nebo si opticky zvětšit oči pomocí černé linky? Všechny také víme, že rty vypadají mnohem lépe, když se obtáhnou a vybarví konturkou.

Díky permanentnímu make-upu (PM) si můžete připadat po ránu krásnější a bez práce. Jenže není jen pro lenochy, mnohdy zachraňuje psychiku a zvedne sebevědomí. Na otázky, které by vás ohledně této metody mohly zajímat, jsme se zeptali dvou odbornic, Lucie Kunzové, zakladatelky Perfect Academy, a Daniely Sadílkové z dobříšského Salonu krásy.

„Je zapotřebí připomenout, že permanentní make-up není jako klasické tetování, jedná se o jemné doladění či zvýraznění pomocí pigmentace pokožky,“ říká Lucie Kunzová.

Co všechno si můžu nechat zvýraznit?

Nejžádanější je zvýraznění obočí. To může být metodou stínování nebo vláskování. U té první obočí vypadá, jako by bylo zvýrazněné pudrem. U vláskování, neboli microbladingu, jde o dokreslování jednotlivých chloupků, tedy barva není souvislá.

Můžete si nechat vytetovat oční linky, horní i spodní. Nejpřirozeněji vypadá, když budete mít linku mezi řasami. Také si můžete nechat přirozenou barvou zvýraznit celé rty. Cenově se zákroky pohybují mezi 3000 až 5000 korun.

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Pokud se pro permanentní make-up rozhodnete, pečlivě si vyberte toho správného odborníkaFoto: New Africa, Shutterstock.com

Jak dlouho permanentní make-up vydrží?

Výdrž PM je závislá od použité metody i typu kůže klienta a pohybuje se mezi 2 až 5 lety. „Postupně intenzita barvy slábne, zejména u obočí a rtů. Kdykoliv je ale možné barvu ztmavit,“ říká Daniela Sadílková. Sice se metoda nazývá permanentní, ale do konce života nevydrží, což je vlastně dobře, protože trendy i preference ohledně vlastního vzhledu se mění.

Co když se mi výsledek nebude líbit?

Nebojte, rozhodnutí lze vzít zpět, pokud se nebudete v „nové tváři“ cítit dobře. „Permanentní make-up postupem času ztrácí svoji intenzitu, a pokud se nám barevný odstín nebo tvar již nelíbí, je možné ho zesvětlit a nebo i odstranit,“ říká Daniela Sadílková. Odstranění probíhá laserem a je k tomu potřeba několik sezení.

Foto: puhhha, Shutterstock.com

Obočí před a po aplikování permanentního make-upu metodou microbladinguFoto: puhhha, Shutterstock.com

Pro koho se hodí?

Ideální je pro ženy, které sportují nebo navštěvují sauny a bazény. „Ocení, že make-up bude vždy stabilní. Doporučuji ho všem ženám, které chtějí být stále upravené a které potřebují šetřit svůj čas,“ říká Lucie Kunzová. „Další skupinou, pro kterou je permanentní make-up významný pomocníkem, jsou ženy a muži trpící alopecií či pacienti po onkologické léčbě.“

Kdo by na něj měl zapomenout?

„Permanentní make-up se nikdy neprovádí klientkám, které mají sklon ke keloidním jizvám, to znamená, že v místě ranky se po zahojení tvoří bouličky. Také pokud je klientka alergická na dezinfekční přípravky nebo anestetika,“ vysvětluje Daniela Sadílková. PM není obecně vhodný, pokud trpíte nějakým onemocněním kůže, jako je seboroická dermatitida, lupénka, různé záněty, opary a podobně. Je zde větší riziko vzniku podráždění a také zhoršení projevů. Neprovádí se v těhotenství a v době kojení. Celkově citlivá pleť není překážkou, jen musíte počítat s větším místním zarudnutím.

Musím se o make-up nějak zvlášť starat?

Aby permanentní make-up vypadal co nejdéle perfektně, je třeba kůži chránit před UV zářením krémy s vysokým faktorem. Také je záhodno se vyvarovat některých kosmetických procedur. „Existuje celá řada kosmetických ošetření, která urychlují blednutí pigmentu. Pro představu jsou to chemické peelingy, přípravky obsahující vysoké koncentrace AHA kyselin, vitaminu C nebo retinolu,“ podotýká Lucie Kunzová.

Reklama