Hlavní obsah

Dáváte struhadlo do myčky? Chyba! Překvapí vás, co dalšího do ní nepatří

Foto: Andrey_Popov, Shutterstock.com

Šetří váš čas i ruce a zvládnou leccos umýt. Ostatně proto si přece myčku nádobí pořizujete. Ale některé kusy byste tomuto spotřebiči přece jen neměli svěřovat.

Článek

Zlaté pravidlo zní: jestliže výrobce nedoporučuje dávat konkrétní nádobí do myčky, nedělejte to. On na rozdíl od vás ví, zda daný materiál či povrchová úprava snesou časté vystavování vyšší teplotě vody i jejímu delšímu působení, stejně tak silnější koncentraci přípravků. Na jaké materiály byste měli být opatrní?

Sklo není jen jedno 

Běžné skleněné nádobí bez ozdob myčka zvládne, je-li však sklo dekorované, dejte si pozor. Zejména kusy zdobené zlatem myjte vždy ručně. „Vadí také kovový dekor a do myčky nedávejte ani broušené a křišťálové skleničky vzhledem k vyššímu obsahu olova. Kvůli působení čisticích solí se takové sklo postupně stává ‚neprůhledným‘ a skleničky pak vypadají jako špinavé,“ upozorňuje Iva Pavlousková ze společnosti Datart.

Spotřebiče obvykle pracují s teplotou 60 až 70 °C a na oplachování používají vodu chladnější – toto velké rozpětí může křehčímu nádobí škodit. „Některé myčky však disponují speciálním programem na sklo a pak umožňují jemnější mytí v horním koši nebo v celém prostoru. Tlak vody i její teplota jsou nižší než obvykle,“ vysvětluje Petr Donát, zástupce značky Philco.

Foto: Philco

Na skleničky a křehké nádobí je vhodné použít šetrnější mycí program, který se označuje například jako „jemný“ nebo „sklenice“ a podobně. Dnešní myčky, včetně modelu PD 1562 W, jsou jimi běžně vybavené. Cena 9990 Kč

Keramika a porcelán

„V myčce lze mýt porcelán i keramické nádobí s povrchovou vrstvou ze sklovité glazury. Problémy může způsobovat pouze zdobení výrobků – vydrží jen kvalitní dekory takzvaně pod glazurou,“ říká Pavel Trka, zástupce značky Whirlpool. Talíře a hrnečky zdobené zlatem do spotřebiče nedávejte.

Foto: Luxury Table

Porcelánový dezertní talíř z kolekce Joanna Charlotte značky Goebel je ručně zlacený a do myčky nepatří. Cena 870 Kč

Dřevěné předměty

Tady je situace přehlednější: vše, co je ze dřeva, by se mělo myčce vyhnout. Nejde jen o prkénka a vařečky, dřevo může být i na rukojetích náčiní nebo příborů. Tento materiál je porézní, dobře natahuje pachy a nemá rád vlhko, natož dlouhé máchání ve vodě vysoké teploty. Časem se bude kroutit a praskat, rychlejší degradace bývá patrná u dřevěných předmětů slepených z několika dílů.

Foto: IKEA

Kuchyňské bukové prkénko Proppmätt je šetrné k nožům a vy se zase chovejte šetrně k němu a myjte ho v ruce. Cena 79 Kč

Jako břitva

Má se za to, že vysoké teploty vody přispívají k tupení ostří kuchyňských nožů, a dokonce se může stát, že už ani nepůjdou nabrousit. Rovněž struhadla či škrabky je lepší umýt ručně. Totéž platí i pro některé nástavce spotřebičů, například mixérů.

Foto: Tefal

Jednotlivé díly tyčového mixéru Quickchef 3v1 lze podle výrobce dávat do myčky, ovšem část s motorem do ní samozřejmě nepatří. Cena 1599 Kč

Plast a guma

U plastu se názory rozcházejí: někdo ho svěřit myčce důrazně nedoporučuje, jiný ano. Je to podobné jako u skla – plast není jen jeden. Pavel Trka je však přesvědčený, že je-li to na nich výslovně uvedené, pak dózy, naběračky, misky a další předměty ze silikonu, polypropylenu, melaminu a jiných plastů do myčky patří. Vždy se řiďte doporučením výrobce. Totéž udělejte v případě gumových částí nádobí či náčiní. Méně kvalitní guma by po čase mohla zpuchřet. Aby plasty „nechytly“ zbarvení třeba od červené řepy nebo rajské, těmito surovinami ušpiněné nádobí před vložením do myčky nejprve opláchněte.

Foto: Whirlpool

Vestavná myčka WBO 3T333 DF disponuje technologií PowerDry, díky níž bude plastové nádobí nejen umyté, ale i suché – bez zbytkových kapek. Vlhkost vytvořená po posledním oplachování se zkondenzuje na vodu, která odteče do odpadu. Cena 17 490 Kč

Teflon, hliník a další

„Do myčky raději nedávejte ani nádobí s teflonovým povrchem, silný tlak vody v kombinaci s chemickými přípravky ho naruší a časem se může odlupovat. Současně dochází k odmaštění. Rovněž předměty z hliníku nebo stříbra myjte v ruce, v myčce by zčernaly. V ruce myjte i měděné nebo litinové nádobí,“ nabádá Iva Pavlousková.

Foto: Kulina

Měděné nádobí není vhodné do myčky, což platí i pro tepanou mísu s bonzovými uchy Mauviel. Cena 6900 Kč

Ani jídlo, ani papír

Naučte se před mytím z nádobí odstranit všechny zbytky potravin, i kdyby šlo jen o dvě špagety, jinak si koledujete o ucpání odpadu. Stejně tak do myčky nepatří sklenice třeba od okurek nebo marmelády, pokud na nich zůstaly papírové etikety. Mohly by se dostat do filtru a poničit ho. Vhodné nejsou ani svícny či popelníky, byť vyrobené z materiálů, které jinak myčka zvládne. Vosk nebo popel z cigaret spolehlivě znečistí ostatní nádobí.

Foto: CKP1001, Shutterstock.com

Než přesunete horu nádobí do myčky, zkontrolujte, zda někde nezůstaly byť i drobné zbytky jídla

Máte vychytávku, jak čistit zašlé svícny?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.