Hlavní obsah

Do zoo v zimě: 7 tipů, kam vyrazit

Foto: MICHAL SVÁČEK / MAFRA / Profimedia

Návštěva zoologické zahrady nemusí být jen výhradně letní aktivita. Mnoho českých zoo má otevřeno každý den i přes chladné měsíce a zážitek nemusí být o nic menší. Naopak: nebudete se tlačit v davu a nebude vás sužovat vedro a pálící slunce. Kam se vypravit na výlet?

Článek

V Česku se nacházejí skoro tři desítky zoologických zahrad. Některé jsou impozantní, jiné jen maličké. Některé v zimě zavírají nebo fungují značně omezeně, ovšem další mají návštěvníkům co nabídnout celoročně. Podívejte se na zoologické zahrady na mapě a mrkněte na naše tipy a rozhodněte se, kam vyrazíte. Stojí to za to! Než se ale kamkoli vydáte, nezapomeňte zkontrolovat aktuální pandemické podmínky.

Zoo Praha

Do jedné z deseti nejlepších zoo na světě se můžete bez problému podívat i v zimních měsících. Pražská zoo má od listopadu do konce zimy otevřeno denně od 9 do 16 hodin. Velká část zvířat je přesunutá do vnitřních pavilonů, kterých je tu celkem 14. Každopádně i ve venkovních výbězích je stále co k vidění, například lední medvěd zůstává na čerstvém vzduchu celoročně.

Foto: MICHAL SVÁČEK / MAFRA / Profimedia

Pražská zoo patří mezi desítku nejlepších na světě a její pavilony jsou vyhlášené

Zoo Zlín

Morava má mnoho turistických atrakcí, ale co se návštěvnosti týká, na vrcholu je už dlouhá léta  zlínská zoo: loni byla 5. nejnavštěvovanějším místem v Česku. A zcela zaslouženě. Areál je členěný podle kontinentů, malí návštěvníci (a nejen oni) si tak dají na jeden zápřah lekci z biologie i zeměpisu. Ke kontinentům náleží tematické expozice a areály. Za vidění stojí třeba tropická hala Yucatan, kde jsou k vidění i napodobeniny mayských nalezišť. Od listopadu do února má zoo otevřeno od 8:30 do 16 hodin.

Foto: Zdeněk Němec / MAFRA / Profimedia

Ve Zlíně je expozice rozdělená podle kontinentů. Celý svět tak procestujete za jediný den

Zoo Jihlava

Ačkoli jihlavská zoologická patří mezi menší zahrady, návštěvníci ji mají mimořádně v oblibě. Je to díky zábavným atrakcím i krásně zařízeným a nápaditým pavilonům. Můžete navštívit africkou vesničku inspirovanou vesnicemi v Zimbabwe, ale třeba i parčík Hokkaido nebo expozici Himálaj. Mnoho zvířat se zazimuje, ale třeba oblíbené tuleně můžete spatřit venku. Od listopadu do března je otevřeno každý den od 9 do 16 hodin.

Foto: Petr Lemberk / MAFRA / Profimedia

Jihlavská zoo má velmi nápadité pavilony a výběhy pro zvířata. Máte rádi činorodé lemury?

Safari Park Dvůr Králové

Královédvorská zoo má otevřeno i přes zimu od 9 do 16 hodin. Většina zvířat zůstává ve venkovních výbězích a přístupné jsou i veškeré vnitřní pavilony. Nevýhodou zimní návštěvy může být jedině uzavření Afrického a Lvího safari, přičemž projížďka mezi volně se pohybujícími zvířaty patří v letních měsících mezi nejlepší zážitky. Na druhé straně zoo nabízí řadu doprovodných akcí: v prosinci okolo svátků je to třeba Vánoční zoo, kdy park nechává otevřeno déle a ozáří ho světelné dekorace ve tvaru zvířat.

Foto: MARTIN VESELÝ / MAFRA / Profimedia

I v zimě zvířata aspoň na část dne zůstávají ve venkovních výbězích a můžete tu pohodlně sledovat život afrických primátů

Zoopark Chomutov

Rozlohou je chomutovská zoo největší v republice. Otevřeno má denně po celý rok, od listopadu do února od 9 do 16 hodin. Zoopark se zaměřuje hlavně na zvířata z palearktické oblasti (Evropa, sever Asie až po Himálaj, sever Afriky). K vidění jsou zde exotická i domácí zvířata, za zmínění stojí třeba zubři, velbloudi a tuleni, ale i přírodní hnízdiště s mnoha druhy ptactva. V zimě je bohužel zavřený vláček, na který si návštěvníci musejí počkat zase do dubna.

Foto: TASR / Profimedia

Chomutovský zoopark se specializuje na faunu z palearktické oblasti a můžete se tu mimo jiné potěšit pohledem na huňaté pandy červené

Krokodýlí zoo Protivín

Sice maličká, ale ve středoevropském měřítku naprosto unikátní zoo sídlí v Protivíně kousek od Písku. Sestává především z vnitřních pavilonů, a že by vám tam byla zima, se určitě bát nemusíte. Prostředí odpovídá potřebám exotických plazů, kterých je zde více než 23. Mezi nimi gaviálové, kajmani, krokodýli i aligátoři. Naprostou perličkou jsou pak druhy s bílou kůží, tedy s albinismem nebo leucismem. Od října do dubna je otevřeno od 10 do 16 hodin.

Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Krokodýlí zoo platí za středoevropský unikát. Lákají-li vás zajímaví starodávní plazi, pak vzhůru do Protivína!

Zoo Plasy

Na severu od Plzně ve starobylém městě Plasy se nachází malá, ale skutečně jedinečná zoo. Její expozice je koncipovaná jako cesta kolem světa a mezi zdejší největší perly patří bílá zvířátka. Nikde jinde u nás nemůžete pohromadě vidět bílého lva jihoafrického, bílého klokana Bennettova a bílé tygry indické. Plaská zoo má od listopadu do února otevřeno denně od 11 do 16 hodin.

Foto: PETR ERET / MAFRA / Profimedia

V rodinné zoo Plasy můžete krom bílých lvů vidět i bílého tygra a klokana

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek