Hlavní obsah

Dovolená v pytli aneb Jak vybrat spacák

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Chystáte se letos pod stan? Pak se neobejdete ani bez opravdu kvalitního spacáku. Kdy sáhnout po dece, kdy si koupit mumii, nebo jak by měl být dlouhý? S tím vám poradíme!

Článek

Vybrat si správný spacák je náročný úkol i pro zkušené cestovatele. Je třeba zohlednit kam pojedete, v jakých teplotách v něm budete spát, ale i to, jestli ho budete nosit s sebou při túrách. Jak si koupit takový, který zahřeje a bude jak pírko?

Spací pytel do kempu

Jsou těžší, objemnější a více zaměřené na pohodlí. „Do kempu nebo na chalupu se hodí dekový pytel. Šijí se z příjemných materiálů, takže se v nich cítíte jako ve vlastní posteli - jsou i tak široké a dlouhé,“ vysvětluje manažer Výstavy stanů a vybavení do přírody Vít Hruška.

Spací pytel na túry

Chystáte se na několikadenní túru, při které budete nosit výbavu na zádech? Pak sledujte váhu a stlačitelnost, protože ho budete balit do batohu. „Optimální váhy se dosáhne kombinací kvalitní izolace, většinou peří a tenkého svrchního materiálu. Preferujte spací pytle plněné kvalitním husím peřím s dostatečnou plnivostí, alespoň 600 CUIN. Připravte se však na vyšší pořizovací cenu,“ říká Otakar Vašek z Lezec shopu.

Foto: gpointstudio, Shutterstock.com

Do kempu či na chalupu jedete většinou autem a spacák tedy nebudete nikam tahat. Volte tedy pohodlný, dekový. U spacího pytle na túry jsou hlavními parametry výběru váha a stlačitelnost

Spací pytel do hor a na skálu

Pokud se chystáte do hor a hodláte podniknout horolezecké výstupy, vybírejte podobný druh spacáku jako na túry, ale se zvýšeným zaměřením na odolnost vůči zimě, vodě a mechanickému poškození. Na prvním místě je vybrat nejlehčí a nejskladnější spacák z cenové hladiny, o které přemýšlíte – ideální je plnění co nejkvalitnějším peřím s maximální plnivostí. Svrchní materiál by měl být z nepromokavé a prodyšné membrány, která se vypořádá se sněhem či rosou.

Výběr podle sezony a teploty

U některých výrobců se setkáte s označením „letní, zimní a třísezonní“ – pak je určení jasné. Někteří výrobci uvádějí i teploty „komfortní, limitní a extrémní“, co to znamená?

  • Komfortní - Označuje ideální teplotu, při které se pohodlně vyspíte.
  • Limitní - Označuje minimální teplotu, při které se zdravý člověk s normální termoregulací a optimálním oblečením ještě bez problému vyspí.
  • Extrémní - Taková teplota, kdy již můžete pociťovat chlad, ale měli byste noc přežít bez zdravotních následků.
Foto: zhukovvvlad, Shutterstock.com

Sledovat východ slunce je vždycky parádní. Tak se na to dobře vyspěte

Výplň spacího pytle

Syntetika, nebo peří? „Poměr tepelného komfortu k hmotnosti spacáku je u peří vždy lepší než u jakékoliv syntetiky. Peří je vysoce stlačitelné a udržuje objem i po stonásobném sbalení,“ říká Otakar Vašek. Výhodou syntetické výplně zase je, že není tak náročná na údržbu – a pokud se stane, že vám spacák navlhne nebo promokne, budete v něm přesto moct celkem pohodlně přespat.

Délka a šířka spacáku

Spacák by vám měl na délku „sedět“ co nejpřesněji. „Pokud je příliš dlouhý, musíte vyhřívat větší plochu, než je třeba, a může vám být zima. Naopak v krátkém spacáku tlačíme hlavou a nohama na jeho konce, stlačujete v něm izolační náplň, a ta v těchto místech nehřeje. Proto je důležité si spacák před nákupem vyzkoušet,“ radí manažer Výstavy stanů a vybavení do přírody Vít Hruška. Na trhu jsou i rostoucí spacáky – mohou být pro děti od cca tří let po výšku asi 155 cm.

Foto: RossHelen, Shutterstock.com

Pokud nemáte zrovna standardní postavu a potřebujete spacák XXL, musíte se na trhu podívat po takovém, k jehož zipu se dá zapnout rozšiřující pruh

Pravý a levý zip

Volba umístění zipu je jednoduchá: pravákům vyhovuje vlevo a levákům napravo. Ideální je, pokud je zip dvoucestný, abyste ho mohli otevřít i dole a větrat v oblasti nohou. Některé spacáky se díky zipu dají i prodlužovat a zkracovat, což je výhodné, pokud si ho v rodině půjčujete.

Deka, nebo mumie?

Měli byste si koupit spací pytel s kapucí, tedy tvar mumie? Letní spacák ji mít nemusí, čím bude chladněji, tím spíš ji oceníte. Některé spacáky ji nemají záměrně, aby se snížila jejich hmotnost.

„Jestliže si vyberete model s kapucí, tak vám musí dobře sedět kolem hlavy. Když bude moc napnutá, bude vám to nepříjemné při pohybu ve spaní, když moc velká, tak se v ní můžete otočit a vdechovat páry do spacího vaku, což způsobí jeho zvlhnutí a následné nepohodlí,“ varuje Otakar Vašek. Oceníte tedy, pokud má kapuce légu, díky které jde stahovat a povolovat dle potřeby.

Už máte vybraný spací pytel, ale ještě vám chybí stan? Jak vybrat stan? Tady na velikosti rozhodně záleží!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek