Hlavní obsah

Fibrilace síní: porucha srdce, která často probíhá skrytě

Foto: Orawan Pattarawimonchai, Shutterstock.com

Foto: Orawan Pattarawimonchai, Shutterstock.com

Nárůst lidí s obezitou a vysokým krevním tlakem vede k tomu, že se výrazně zvyšuje počet lidí s fibrilací síní. Lékaři o ní hovoří jako o nové epidemii a varují, že za dalších deset let vzroste počet nemocných dvojnásobně.

Článek

Fibrilace síní se projevuje rychlou nekoordinovanou akcí srdečních síní, která narušuje činnost srdce, což může vést až k mozkové mrtvici. V Česku jí trpí přibližně čtyři procenta obyvatel a její výskyt stoupá s věkem. Problém je, že zhruba 40 procent postižených o své nemoci neví, protože probíhá úplně bez příznaků.

Příznaky

Fibrilace neboli česky míhání síní se může projevovat u každého pacienta jinak a velmi často probíhá bez příznaků. „Nejběžnější je pocit nepravidelného a rychlého srdečního pulzu, zadýchávání, snížená fyzická výkonnost, únava, tlak na hrudi nebo točení hlavy. V mnoha případech ale pacient žádné příznaky nemá a fibrilace síní se odhalí náhodou při vyšetření, které se provádí za jiným účelem. Včasné diagnostikování fibrilace síní je ale zásadní, protože jedině tak lze předejít nebezpečným následkům, např. mozkové mrtvici,“ vysvětluje doc. MUDr. Martin Fiala z Centra kardiovaskulární péče Neuron Medical v Brně.

Profesor Vladimír Šrámek, přednosta anesteziologicko-resuscitační kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně doplňuje, že zkušený lékař dokáže fibrilace síní poznat podle pohmatu pulzu a měření krevního tlaku. „Prvními příznaky bylo občasné bušení srdce, hlavně po ránu, kterému jsem nepřikládal větší důležitost. Postupně se tyto epizody opakovaly častěji, trvaly i několik hodin, kdy jsem pociťoval nižší výkonnost a kratší dech při obvyklé námaze, jako je třeba chůze do schodů. EKG potvrdilo fibrilaci síní,“ doplňuje svoji osobní zkušenost s nemocí.

Proč fibrilace síní tolik škodí? Při nesprávném fungování síní se z nich krev neposouvá dál a může dojít ke vzniku sraženin. Ty se mohou utrhnout a krevním oběhem dostat až do mozku, tam ucpat některou z cév a způsobit mozkovou mrtvici. U lidí s fibrilací její riziko stoupá až pětkrát. Fibrilace síní může také způsobit srdeční selhání nebo  ischemickou chorobu dolních končetin.

Fibrilace síní může být projevem zvýšené funkce štítné žlázy a také nerovnováhy některých minerálů, zejména draslíku. Často vzniká zcela bez příčiny.

Foto: Dmytro Zinkevych, Shutterstock.com

Někdy je příznakem i rychlé zadýchání při cestě do schodůFoto: Dmytro Zinkevych, Shutterstock.com

Inkubační doba

Potíže nastupují postupně a často se zhoršují, aniž by si jich pacient všiml.

Léčba

Ve chvíli, kdy jsou potíže diagnostikovány, přicházejí na řadu nejdříve léky, které ředí krev. Důležité jsou také léky na srdeční arytmii, které ji mohou až v 70-80 procentech případů potlačit.

Fibrilaci je někdy třeba zastavit takzvanou kardioverzí, jednoduchým zákrokem, kdy se pomocí defibrilátoru přes hrudník do srdce pošle elektrický proud, který přeruší arytmii. Pokud se fibrilace síní po zákroku objeví znovu, je vhodné zvolit jiný typ léčby.

Tím může být takzvaná katetrizační ablace, kdy se pomocí vysokofrekvenčního proudu odstraní srdeční tkáň v místě, kde fibrilace vzniká. Tento zákrok fibrilaci odstraní navždy, přibližně u jedné třetiny pacientů je třeba opakování operace. Někdy je třeba aplikovat kardiostimulátor upravující poruchu srdečního rytmu.

Vyšetření

První známkou může být nepravidelný pulz, následuje vyšetření EKG, ECHO srdce, vyšetření hormonů štítné žlázy a koncentrace minerálů v krvi.

Foto: PIJITRA PHOMKHAM, Shutterstock.com

Někteří pacienti nemají žádné příznaky a fibrilace síní se u nich odhalí zcela náhodouFoto: PIJITRA PHOMKHAM, Shutterstock.com

Komplikace

Lidem s neléčenou fibrilací hrozí až pětkrát vyšší riziko cévní mozkové příhody. Může však dojít i k srdečnímu selhání nebo ischemické chorobě dolních končetin.

Prevence

Zásadní je zdravý životní styl zejména snížení váhy a dostatek pohybu. Choďte na pravidelné preventivní kontroly, včetně vyšetření EKG. Měřte si tlak, a pokud nebude v pořádku, neodkládejte návštěvu lékaře.

Fibrilace síní

  • Popis onemocnění - Porucha srdečního rytmu
  • Příznaky - Vyšší tep i tlak, pocit nepravidelného a rychlého srdečního pulzu, zadýchávání, snížená fyzická výkonnost, únava, tlak na hrudi nebo točení hlavy
  • Inkubační doba - Potíže se objevují postupně a často nepozorovaně
  • Léčba - Léky na ředění krve, katetrizační ablace, kardiostimulátor
  • Smrtnost - Na fibrilaci síní se neumírá, může ale vést k mozkové mrtvici či srdečnímu selhání.
  • Prevence - Zdravý životní styl, udržení správné hmotnosti, preventivní prohlídky

Reklama