Hlavní obsah

Co byste měli vědět o srdečních arytmiích?

Foto: H_Ko, Shutterstock.com

Foto: H_Ko, Shutterstock.com

Změny srdečního rytmu postihují podle statistik více než 50 procent populace a mohou, ale také nemusejí být nebezpečné. Víte, jak a proč se rytmus srdce mění, jak se arytmie diagnostikují a jak léčí? Někdy si můžete pomoct i sami.

Článek

Poruchy srdečního rytmu (= arytmie) patří mezi nejčastější srdeční onemocnění. Jsou způsobeny poruchou elektrických vzruchů v srdci a mohou být nebezpečné. „Existuje široké spektrum arytmií od takzvaných benigních, které neohrožují zdravotní prognózu, až po ty, které mohou člověka zahubit během několika minut,“ vysvětluje lékařka Marie Skalská z Pro Fit Institutu.

Projevy srdeční arytmie jsou zrádné

Srdce se normálně stahuje 60–100krát za minutu a o arytmiích se mluví, když pracuje pomaleji, rychleji nebo když se vzruch šíří vadným způsobem. „Arytmie vnímají pacienti nejčastěji jako bušení, přeskakování, poskočení či nepravidelný tlukot,“ vysvětluje lékařka. Zrádné je, že tyto pocity neodpovídají vážnosti situace: někdo cítí silné bušení, ale jedná se o neškodný stav, jiný může trpět závažnými (maligními) arytmiemi, které mohou vést až k selhání srdce, a přitom o nich vůbec nemusí vědět.

Infarkt u žen vypadá jinak než u mužů! Poznáte, kdy zavolat sanitku?

Foto: PorporLing, Shutterstock.com

O arytmii se mluví v případě, když srdce bije moc pomalu, rychle nebo nepravidelněFoto: PorporLing, Shutterstock.com

Bradykardie a tachykardie

Pomalý srdeční rytmus (bradyarytmie, bradykardie) je způsoben neschopností srdce zvýšit činnost při zátěži. Člověk trpí točením hlavy, dušností, rychle se unaví, může dokonce ztratit vědomí. Zrychlená srdeční činnost (tachyarytmie, tachykardie) se projevuje bušením srdce, dušností, pálením či tlakem na hrudi, točením hlavy. Podobné příznaky má i epilepsie nebo mozková příhoda, proto je nutné takový stav vyšetřit, zejména pokud dojde k poruchám vědomí!

Lékaři umějí zázraky: někdy pomůže injekce alkoholu přímo do srdce!

Léčba arytmie

Arytmií je mnoho typů a od toho se odvíjí i léčba. Někdy stačí změnit životní styl či užívat léky (antiarytmika), jindy se voperuje kardiostimulátor anebo se speciálními elektrodami přímo v srdci „spálí“ porušené místo. „Arytmie jsou také odstraňovány chirurgicky, velmi často je to součást komplexnější srdeční operace,“ říká Ivo Skalský, přednosta kardiocentra Nemocnice na Homolce.

Foto: Lisa-S, Shutterstock.com

I děti mohou mít nemocné srdce a nebezpečné arytmie, proto jsou důležité preventivní prohlídkyFoto: Lisa-S, Shutterstock.com

Jak vzniká arytmie: nemoci i stres

Některé potíže jsou vrozené nebo způsobené vrozenými vadami srdce. Získané arytmie se vyskytují v rámci ischemické choroby srdeční, po infarktu či zánětu srdce. Mohou se objevit i v důsledku nemocí jiných orgánů (selhávání ledvin nebo poruchy štítné žlázy) a minerálové či hormonální nerovnováhy. Někdy bývají na vině i léky (např. antidepresiva). Vznik arytmií usnadňují různé podněty, které negativně ovlivňují nervový i cévní systém: stres, kouření, alkohol, příliš mnoho nápojů s kofeinem či nadměrná fyzická zátěž.

Nejen bylinky: přírodní pomoc na arytmie

Jestli vás trápí arytmie, měl by vás vidět lékař. Nicméně toho v souvislosti s arytmiemi pro sebe můžete udělat hodně sami. Zásadní je vyhýbat se stresu, dostatečně odpočívat, posilovat srdeční sval pravidelnou fyzickou aktivitou a zaměřit se na živiny, které podporují dobrý stav srdce. Jak na to?

  1. Jednoduchá první pomoc - Nervus vagus (bloudivý nerv) je nejdelší nerv propojující mozek se všemi důležitými orgány a jeho stimulace funguje jako první pomoc při arytmii. Stačí se pořádně nadechnout, ucpat si rukou nos a zavřít ústa a snažit se asi 10 vteřin vydechnout – jako když chcete uvolnit zalehlé uši. Tento jednoduchý trik ovlivňuje srdeční rytmus i tlak a pomáhá zvlášť při tachykardii.
  2. Vsaďte na bylinky - Stabilizovat srdeční rytmus pomáhají také bylinky: vyzkoušejte čaj z hlohu nebo kořene kozince (astralagus).
  3. Doplňujte hořčík a draslík - Tyto minerály podporují koordinaci nervové a svalové činnosti srdce a jejich nedostatek (ale i nadbytek!) se může podílet na vzniku arytmií.
  4. Užívejte taurin a karnitin - Důležité aminokyseliny zvyšují zásobení srdečního svalu kyslíkem.
  5. Zařaďte koenzym Q10 a rybí tuk - Tyto doplňky mají pozitivní vliv na srdeční rytmus a mohou pomoct zklidnit arytmie.
  6. Relaxujte a pracujte se stresem - Najděte si každý den chvíli, kdy dokážete „vypnout“: každému pomůže něco jiného. Může to být poslech hudby, psaní deníku, četba, procházky přírodou… Cokoliv, co vás zklidní a naučí se vyrovnávat s úzkostí, napětím a stresem.

Reklama