Hlavní obsah

Nemocné srdce i cukrovku aneb Jaké choroby vyčtete z nohou

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Lidské nohy dostávají pořádně zabrat. Obzvlášť pokud se držíte doporučovaných deseti tisíc kroků denně – během života tak několikrát obejdete celou zeměkouli. Naneštěstí se do nohou promítá i řada zdravotních komplikací. Víte, co mohou znamenat otoky nebo svědění?

Článek

Nesou vás životem, a proto chcete, aby vám sloužily co nejdéle. Nohy ale ohrožuje celá řada onemocnění. Projevují se bolestmi, otoky i změnami citlivosti. Občasné potíže mohou souviset s únavou, ale když se opakují, je čas zpozornět. Co dolní končetiny prozradí o vašem zdraví?

Za otoky mohou ledviny i srdce

Jedním z nejobvyklejších neduhů jsou otoky. Bývají často spojené s běžnou únavou či užíváním léků na vysoký krevní tlak, ale mohou signalizovat i poruchu ledvin. Jejich špatná funkce totiž vede k zadržování tekutin – a to nejen v nohou, především v oblasti kotníků, ale i v rukou či v obličeji. „Máte-li jakékoliv podezření na onemocnění ledvin, například máte nezvykle zbarvenou či zpěněnou moč, močíte málo, nebo naopak velmi často, máte problémy se zadržováním tekutin v těle nebo bolest v bederní oblasti, měli byste se nechat prohlédnout,“ radí Bronislava Budinová, hlavní sestra Nemocnice Přerov.

Dalším značně závažným onemocněním, které se hlásí oteklýma nohama, je srdeční selhání. Otoky jsou těstovité, a když zatlačíte prstem na holení kost, zůstane v místě důlek. Obvykle se přidává dušnost.

Nepříjemně těžké nohy

Je s otoky spojen i opakovaný pocit těžkých nohou, případně svědění či pocit horkosti, které se zhoršují večer a v létě? Pak jde asi o chronickou žilní nedostatečnost, která stojí za vznikem křečových žil. Roli hraje dědičnost, ale i dlouhé stání nebo sezení, nadváha či hormonální změny.

Foto: Roman Samborskyi, Shutterstock.com

Těžké nohy mohou být příznakem chronické žilní nedostatečnosti. Hodně se hýbejte, ať žilám pomůžete odvádět krev vzhůru

Silná bolest při chůzi

Jestliže vás občas rozbolí noha (zvlášť lýtko) při pohybu tak silně, že musíte zastavit a počkat na úlevu, a v klidu v ní míváte pocit chladu, zbystřete. Tyto potíže se vážou k ischemické chorobě dolních končetin – tepny jsou z různých důvodů (nejčastěji kvůli ateroskleróze) zúžené a nedopravují do svalů a kůže dostatek kyslíku. Nejdříve to dost bolí, později začnou neokysličené tkáně odumírat, navíc hrozí uzávěr tepny, který může skončit i amputací.

Když to jde ráno hodně ztuha

Vstává se vám ztuha? Některé klouby bolí, jsou oteklé a nechtějí pracovat? Jestliže ztuhlost po procvičení odezní, pak by se mohlo jednat o revmatoidní artritidu. „Je to v podstatě autoimunitní onemocnění. V důsledku špatného nastavení imunitního systému tělo napadá vlastní tkáň a dochází k zánětu kloubní chrupavky i kosti a může následně vést i k trvalému degenerativnímu poškození kloubu,“ uvádí lékařka Michaela Tomanová z Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí. Co se týče dolních končetin, nejčastěji bývá postižen kloub u palce, ale může to být i koleno či kotník.

Pokud vás ranní rozcvička bolesti nezbaví a ta se pohybem spíše stupňuje, pak vás asi trápí artróza. Toto degenerativní nezánětlivé kloubní onemocnění se projevuje úbytkem chrupavky v důsledku jejího opotřebení – a bolí. Nejohroženější jsou kolena a kyčle.

Brnění, mravenčení, změny citu

Brnění, mravenčení, svědění, bodavá a pálivá bolest, obtížná koordinace pohybu nebo změna citlivosti na dotek či teplo jsou charakteristickými příznaky periferní neuropatie, která je důsledkem poškození nervů. Výčet možných příčin je velmi obsáhlý: často cukrovka, dále nadměrná konzumace alkoholu, dlouhodobý nedostatek vitaminu B, onemocnění kostí, nádory, infekce (lymská borelióza či mononukleóza) aj.

Nesnesitelný neklid

Pulzování, mravenčení a bolest může značit i další neurologické onemocnění v podobě syndromu neklidných nohou. Postižený nedokáže udržet končetiny v klidu a alespoň na chvíli mu uleví nutkavé pohybování. Potíže přicházejí často před spaním, a tím brání odpočinku, a bývají intenzivnější v klidu a teple. Příčina je neznámá.

Foto: Voyagerix, Shutterstock.com

Otoky, bolesti i křeče v lýtkách zná každý. Někdy však může jít o příznaky závažných potíží

Když záda bolí v nohách

Do nohou se mohou promítnout i potíže s páteří, konkrétně s její spodní částí. Někdy ani nemusíte vědět, že vás vlastně sužují záda – bolest se objevuje jinde. Jde zejména o kořenové syndromy bederní páteře, tedy výhřezy plotének s útlakem míšních nervů. Bolest může podle lokalizace nervu vystřelovat do různých míst od stehna až po chodidlo.

Trápí vás problémy s nohama?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek