Hlavní obsah

Ghosting. Kdo se takhle nejčastěji rozchází?

Foto: Antonio Guillem, Shutterstock.com

Vypadalo to tak nadějně! Jenže všemu je konec. Proč se váš miláček neozývá? Máte si o něj dělat starosti? To, že si vás vymazal i z přátel, aniž by utrousil jediné slovíčko, má svůj důvod. A ten tkví v jeho povaze.

Článek

Dali jste si několik večeří, párkrát došlo i na sex – a vy máte pocit, že stojíte na prahu něčeho nového. Škoda, je to jen váš osobní pocit. Partner totiž přestal komunikovat. Nezvedá telefony, neodpovídá na esemesky a dokonce si vás vyhodil z přátel na Facebooku. Anebo jinak. Jste spolu už celkem zavedená dvojka, možná spolu i pár let žijete, a stane se vám to samé: partner se prostě zdejchne. Co za člověka tohle udělá?

Nejsem a nikdy jsem nebyl

Existuje mnoho způsobů jak ukončit  vztah a někteří lidé s oblibou používají ghosting. Tento termín vyjadřuje stav, kdy se dotyčný doslova vypaří jako duch (ghost) a ignoruje veškeré pokusy o kontakt ze strany svého bývalého nápadníka nebo partnera. A to sakra bolí.

Jedná se o jeden z nejhorších způsobů rozchodu, protože se pojí s mnoha nejasnostmi a otázkami. „Proč se to stalo? Udělala jsem něco špatně?“ Je nesmírně těžké vyrovnat se s realitou, o které vlastně nic nevíte. Chybí vstupní data a postoj protistrany. Můžete se pouze domnívat, z jakého důvodu původně slibný vztah plný vášnivého sexu tak náhle ztroskotal. Nebo proč vás bez jediného slova vysvětlení opustil ten, s kým jste už v duchu plánovali svatbu. Ušetřete si trápení, vy za to nemůžete. Jen jste narazili na člověka romantického typu, silně věřícího v osud.

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Čekáte a čekáte a on nevolá a nevolá

Kdo se nejčastěji rozchází

V americkém časopisu Journal of Social and Personal Relationships publikoval tým vědců studii, v které se snažil rozklíčovat, kdo má k „duchování“ sklony. Výzkumníci se zaměřili na názory 554 vysokoškoláků.

S pomocí online dotazníku se zajímali o způsoby rozchodů a názory na to, jak by se dva dospělí lidé měli či neměli rozloučit, pokud si v partnerství nesedí. Jestli čekáte servítky a jednání v rukavičkách, tak na to rovnou zapomeňte. Celé to dopadlo tak, že se vždy jeden ze čtyř účastníků ke ghostingu v rámci svých několika posledních vztahů přiznal. A pokaždé se jednalo o jedince se silnou vírou v osudová setkání.

Láska: osud, nebo práce?

Podle vědců totiž existují dva typy lidí. První věří, že se na partnerství musí pracovat, protože štěstí samo z nebe nepadá, druhý to má nastavené jinak. Když prý potkáte tu pravou osobu, vše funguje snadno a bez problémů. Konflikty, nedorozumění a popřípadě i hádky na začátku partnerství jsou podle nich důkazem, že takový vztah není ten pravý. A právě tohle přesvědčení je žene k rychlému ukončení partnerství – bez vysvětlení a slušného chování, které si zoufalý a zhrzený partner nezaslouží.

Na vztahu se musí makat

Naproti tomu uvědomělí jedinci, kteří tuší, že vztah vyžaduje péči, vidí v trhlinách (kupříkladu negativních návycích protistrany) něco, co lze překonat. Tým vědců tak vyhodnotil, že víra v růst a kompromisy mezi dvěma lidmi je spojená s dlouhodobějšími vztahy i citlivějším způsobem rozcházení. Je tu však další věc, která akademiky zajímala.

Ghosting mezi přáteli

Ve druhém průzkumu výzkumníci vyzpovídali 747 dospělých, motivováni snahou dozvědět se, zda se ghosting týká i kamarádství. A tady je situace ještě horší. Ač se s někým přátelíte několik týdnů, měsíců nebo dokonce let, můžete se zítra či pozítří setkat s tím, že vám váš věrný kamarád nezavolá, aniž by vám řekl, v čem je problém a co mu nesedí. Vlastně to takhle dělá každý druhý. A motiv?

Respondenti se shodli, že ghosting ukončí přátelství razantně, rychle a v podstatě i méně bolestivě. Prý je lepší zmizet jako loď v bermudském trojúhelníku, než člověku, který ve vás věřil, empaticky vysvětlovat, že už si nemáte co říct. Jak to vidíte vy, souhlasíte?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.