Hlavní obsah

Herečtí chameleoni kvůli roli změní barvu vlasů i pohlaví

Foto: Profimedia.cz

Být hercem neznamená „jen“ přečíst si scénář a naučit se svoji část. Někteří se kvůli roli učí jezdit na koni nebo surfovat, jiní mění přízvuk nebo styl chůze. Ale najdou se i tací chameleoni, kteří změní účes, přiberou nebo zhubnou, a klidně zahrají i opačné pohlaví.

Článek

Dobrý den, pane Cruisi, měl byste zájem o roli chlupatého sprostého tlusťocha v Tropické bouři? Jistě, prima změna, už mě hezouni nudí.

A tak to má být! Profesionální herec se výzev nebojí. Kteří slavní herci a herečky také prošli kvůli roli radikální proměnou? Někdy natolik výraznou, že až ze závěrečných titulků diváci zjistili, kdo se pod maskováním skrýval.

Cate Blanchett (51)

Jedna z nejkrásnějších hollywoodských hereček si proměny vyloženě užívá. Barva vlasů je to poslední, co by řešila, a svoji blond klidně vymění za jinou. Jako macecha Popelky ze stejnojmenného filmu z roku 2015 byla zrzavá jak liška. Ale nikterak nebazíruje ani na pohlaví své postavy. Ve filmu Beze mě: Šest tváří Boba Dylana (2007) se stala slavným zpěvákem, ve snímku Manifesto (2015) ztvárnila dokonce třináct rolí, jedna z nich představovala otrhaného muže bez domova. (Kterým herečkám věk sluší?)

Foto: Profimedia.cz

Zleva: V Popelce by ještě k poznání byla, ale v Manifestu? Tam odvedli maskéři dokonalou práci

Tom Cruise (58)

Populární herec vypadá jako kluk a pro roli udělá cokoli, odmítá i záskoky kaskadérů. Vídáme ho zejména v akčních filmech, ale legendární proměnou prošel v komedii Tropická bouře (2008). Jeho postava Lese Grossmana je zavalitý a sprostý filmový manažer. V životopisném filmu Barry Seal: Nebeský gauner (2017) sice jako americký pilot neměnil převleky, ale hrál to na všechny světové strany, chvíli spolupracoval s vládou, chvíli s drogovým kartelem, a v penězích se mohl koupat.

Foto: Profimedia.cz

Zleva: Miluje akční a adrenalinové scény, ale komickou roli v Tropické bouři si užil naplno. Stejně tak i pilota, co ho již nudí komerční lety

Madeline Brewer (28)

Herečka je v civilu sexy rusovláskou, ale na obrazovce za každou cenu nepotřebuje být smyslnou krasavicí. V seriálu Orange is the new black (do češtiny se překládá jako Holky za mřížemi) byla vězeňkyní Triciou Miller s blond dredy, která se snaží zařídit, aby její lásku nepropustili z vězení a ony mohly být stále spolu. Závislost na drogách se jí nakonec stane osudnou. Ovšem legendární je její Janine neboli Ofwarren v seriálu Příběh služebnice (2017–2021). Ta se zpočátku vzpírá poslušnosti, je za to drasticky potrestána vypíchnutím oka a osciluje mezi šílenstvím a roztomilým optimismem.

Foto: Profimedia.cz

Zleva: Zlodějka, která se ve vězení zamiluje, nebo jednooká služebnice? Obě role hrála s chutí

Tilda Swinton (59)

Je pro herečku lepší být oslnivě krásná, nebo spíš obyčejná? Ideální je, když se to nechá na maskérech a je tak pokaždé jiná. Jako třeba skotská oscarová herečka známá svým avantgardním módním vkusem. Ta se v bláznivé komedii Vykolejená (2015) proměnila díky blond hřívě a silnému make-upu v bezohlednou editorku časopisu pro muže. V mysteriózním hororu Suspiria (2018) se ujala hned tří rolí a vedle choreografky ve škole, kde vládnou temné síly, hrála třeba i starého psychoanalytika. K poznání vskutku nebyla. (Že nejsou prvoplánově krásné? Charisma a talent je víc!)

Foto: Profimedia.cz

Zleva: Platinová sexy blondýnka ve Vykolejené nebo starý doktor v Suspirii? Tildu Swinton bychom v obou postavách hledali jen obtížně

Paul Giamatti (53)

Milovníci seriálů znají oceňovaného herce z Miliard (2016–2020). Hraje mazaného státního zástupce Chucka Rhoadese, jehož snaha dostat za mříže geniálního miliardáře Bobbyho Axelroda (Damian Lewis, 49) se brzy stává osobní záležitostí. Filmoví fajnšmekři ho ale zaznamenali již dříve, a to například ve filmech Bokovka (2004), Těžká váha (2005) nebo v miniseriálu John Adams (2008), který se věnuje druhému americkému prezidentovi, nepochopenému a nedoceněnému.

Foto: Profimedia.cz

Zleva: Jako státní zástupce je vždy v nažehleném obleku, tedy pokud se zrovna neoddává BDSM hrátkám. Ale v paruce byl jako prezident k nakousnutí, co říkáte?

Eddie Murphy (59)

A na závěr král převleků a oblíbený komik, který je schopen zkrátit závěrečné titulky na minimum, protože odehraje většinu rolí. Ve filmu Zamilovaný profesor (1996) ztvárnil tlustého profesora, jeho rodiče, bratra i babičku a parodii na fitness guru Lance Perkinse. Odměnou mu byla nominace na Zlatý glóbus. Převleky si užíval i jako africký princ v Cestě do Ameriky (1988), který si chce v Americe najít nevěstu.

Foto: Profimedia.cz

Zleva: Jako zamilovaný profesor ve stejnojmenném snímku a jako Saul v Cestě do Ameriky. Ano, na obou snímcích je Eddie Murphy!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek