Hlavní obsah

I pásový opar! Co můžete chytit od domácího mazlíčka?

Foto: nd3000, Shutterstock.com

Foto: nd3000, Shutterstock.com

Milujete svá zvířata a těšíte se, až se s nimi každý den po práci přivítáte? Domácí mazlíčci jsou velká radost. Je ale nutné dbát na jejich zdraví – zrovna jako na to vaše. Stačí málo a sebe i je můžete dostat do vážných zdravotních nepříjemností. Víme, jaké nemoci od nich můžete chytit!

Článek

„Onemocnění, která jsou přenosná z domácích mazlíčků na člověka, takzvané zoonózy, mohou být méně nebo více závažná, někdy až smrtelná. Majitelé by proto měli s každým onemocněním včas navštívit veterináře, dodržovat základní pravidla hygieny a domácí zvířata pravidelně odčervovat,“ říká MVDr. Zdenka Lívanská z Veterinární ordinace a pohotovosti Třeboň.

Pásový opar od kočky

Pásový opar není nic příjemného. Jde o velmi časté onemocnění a můžete se jím nakazit i od kočky (která jej pravděpodobně chytila od toulavé kamarádky). Stačí k tomu pouze kontakt s infikovanou oblastí. Na těle zvířete se objeví bílé, růžové nebo béžové skvrny, postižená místa mohou pelichat. Na sobě pásový opar poznáte podle svědivé prstencové vyrážky, suché i mokvavé. Na nohou praská kůže, a je-li zasažena hlava, mohou i vypadat vlasy (časem dorostou).

Prevencí jsou pravidelné návštěvy veterináře. Nemáte-li kočku opravdu jen doma, těžko jí zabráníte, aby nepřišla do styku s jinými zvířaty.

Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

Pokud vaše kočka přichází do styku s jinými zvířaty, dbejte na pravidelná vyšetřeníFoto: Africa Studio, Shutterstock.com

Paraziti ohrožující srdce i plíce

„Mezi nejčastější onemocnění přenášená z psů a koček patří nejrůznější parazitózy, a to hlavně škrkavky, které přenášejí v největší míře štěňata a koťata. Velice závažnou smrtelnou zoonózou je vzteklina. Ta se u nás naštěstí momentálně nevyskytuje,“ říká Zdenka Lívanská.

Většina koťat a štěňat se s některými parazity už narodí. Je proto velmi důležité podat jim včas antiparazitika, která tyto vetřelce zničí. Ve výjimečných případech se mohou škrkavky u lidí projevit jako potíže s očima, srdcem i plícemi. Nejčastějším příznakem je kašel s hlenem, v němž může být i krev, bolesti za hrudní kostí, zvracení, ztráta chuti k jídlu, či dokonce náhlá příhoda břišní.

Pozor na pusinky

Také tasemnici můžete chytit snáz, než se zdá – zvlášť pokud jste zvyklí si dávat se svým mazlíčkem pusinky. K přenosu stačí, když vám nakažené zvíře olízne obličej. Psi a kočky získají parazita snadno tak, že spolknou infikovanou blechu – ty přenášejí larvy tasemnic. Když se vám nezvaný host zabydlí ve střevech, zažívací potíže nebo nevysvětlitelné hubnutí na sebe nedají dlouho čekat.

Foto: Dmytro Zinkevych, Shutterstock.com

Mazlení s domácími miláčky může být někdy i nebezpečnéFoto: Dmytro Zinkevych, Shutterstock.com

Horečka od papouška

Psitakóza, jinak označovaná jako papouščí horečka, je nemoc, kterou lze chytit nejen od papouška – mohou ji přenášet také husy, kachny, holubi či kanárci. „Je způsobena parazitem známým jako Chlamydia psittaci. Projevy začínají dva týdny po nákaze. Jsou to: zápal plic, horečky, suchý kašel, silné bolesti hlavy, bolesti svalů, bolestivost kloubů a únava. Základem léčby je aplikace antibiotik a podávání podpůrných léků,“ říká MVDr. Romana Průchová z českobudějovické Veteriny u kostela. Lidé se nejčastěji nakazí vdechnutím prachu z výkalů – na čištění klece si proto berte raději roušku.

Problémy kvůli hlodavcům

Chováte-li doma myš, krysu nebo třeba potkana, může vás ohrozit hantavirus. Lidé se obvykle nakazí vdechnutím rozprášených výkalů.

Hantaviry napadají dýchací cesty nebo ledviny. Infekce začíná jako běžná chřipka: nemocný trpí horečkou, bolestí hlavy a kašlem. Průběh může být fatální, proto je důležité včas zahájit léčbu. Vždy proto raději lékaře informujte, jaká zvířata chováte, aby vzal v potaz i toto riziko.

„Od morčátek se můžete nakazit plísněmi – povětšinou je dostane imunitně oslabený jedinec. Mezi nejčastější příznaky patří svědění kůže. Prevencí je – jako vždy – dodržování hygienických zásad. Léčba spočívá v aplikaci antimykotik,“ doplňuje MVDr. Romana Průchová.

Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

Vdechnutí rozprášených výkalů z ubikace vaší myšky může mít dost vážné následky pro vaše ledviny či plíceFoto: Africa Studio, Shutterstock.com

Máte doma plaza? Pozor na salmonelu

Ještěrky, hadi, leguáni i želvy – ti všichni jsou velmi často přenašeči salmonelózy. Největší potíž je, že zvířata nejeví žádné známky nemoci. Jejich majitele však mohou skolit horečky, průjmy a velké žaludeční křeče, které trvají i týden v kuse. Prevencí je dostatečná hygiena rukou a pravidelné kontroly u veterináře.

Máte domácího mazlíčka? Chodíte s ním pravidelně k veterináři?

Reklama