Hlavní obsah

Jak se měnil ideál krásy? Od Twiggy k Ashley Graham

Foto: Profimedia.cz

Představa o ženské kráse se mění v průběhu staletí. Kterým kráskám se chtěly ženy po celém světě podobat v posledních desetiletích? A která ikona šedesátek dnes slaví 70. narozeniny?

Článek

Standardy krásy nejsou historicky univerzální a v průběhu let se měnily stejně tak jako další společenské trendy. V pravěku byla v kurzu Věstonická venuše a její kypré tělo předurčené k rození dětí. A o několik století později nám módní firmy prezentují oblečení na dívkách, které vypadají hodně hladově. Co dělá ženu krásnou? Bujná hříva, vyvinutý hrudník a vosí pas, nebo ultraštíhlá postava? Jisté je, že ženy celého světa se touží svému ideálu přiblížit.

Dnes slaví narozeniny žena, která předdefinovala krásu v 60. letech. Vyhublá Twiggy vypadající jako okatý kluk vyšoupla z piedestalu Marilyn Monroe a její křivky. Pojďme se podívat, komu se chtěly ženy podobat v posledních několika desetiletích.

50. léta: Křivky vládnou

Postava snů byla ve tvaru „přesýpacích hodin“: velká prsa a úzký pas. To dokonale splňovaly symboly krásy této doby, Marilyn Monroe (†36) a její tmavovlasá kolegyně Elizabeth Taylor (†79), která sice nebyla tak obdařena, ale dohnala to smyslným pohledem. Křivkám dávaly vyniknout šaty, áčkové sukně, těsné halenky na knoflíčky a vysoké podpatky. Měkké vlny na vlasech pod ramena podtrhovaly ženskost.

Foto: Profimedia.cz

Hvězda filmu Kočka na rozpálené plechové střeše (1958) byla snem mužů a idolem žen

60. léta: Fenomén Twiggy

A pak se objevila šestnáctiletá Angličanka Lesley Hornby, kterou celý svět znal později jako Twiggy (70), s chlapeckou postavou i účesem, velkýma očima, jejichž hloubku podtrhovaly smetáky umělých řas a nánosy řasenky. Zkracovaly se sukně až na mini délku a pomocí vysokých platforem prodlužovaly nohy. Prsa a zadek už nikoho nezajímaly. Společnost se v této době plně vzpamatovala z poválečných traumat a nedostatku a Twiggy se stala symbolem opovrhování přebytkem a konzumem. Ona měla svoji štíhlost v genech, tisíce dívek po celém světě hladověly (dnes bychom řekli, že trpěly anorexií) ve snaze podobat se svému idolu.

Foto: Profimedia.cz

Twiggy dnes slaví narozeniny a módou stále žije - spolupracuje s britskou značkou Marks & Spencer a navrhuje i vlastní kolekce

70. léta: Sportem ku zdraví

Trend štíhlosti pokračoval i v sedmdesátých letech, ale ideálem krásy se stalo tělo vysportované a ženské. Prototypem dokonalé krásky byla například herečka Farah Fawcett (†62), kterou si pamětníci spojí s televizním seriálem Charlieho andílci (1976–1981). Byla sice drobná, ale na rozdíl od klukovské Twiggy měla prsa a bohatý načechraný účes. Ženy sundaly umělé řasy a ztenčily oční linky, nasadily obrovské sluneční brýle, nosily džíny do pasu a prahly po opálené pokožce a bílých zubech.

Foto: Profimedia.cz

Ženám roste sebevědomí i vlasy a i andílci můžou jezdit na skejtu (na snímku Farah Fawcett)

80. léta: 90-60-90

Krása se v 80. letech točila kolem zdraví a kondice, frčela atleticky vytvarovaná těla, trikoty a návleky na lýtka. Ano, pamatujete si správně, osmdesátky ovládlo „Cvičme v rytme“, ženy chtěly být zdravé, štíhlé a fit. Za krásné byly považovány Kylie Minogue (51) nebo Madonna (61), Jane Fonda (81) natáčela svá aerobiková videa a modelingu kralovala supermodelka Cindy Crawford (53) a její kolegyně. Byly vysoké, ženské, krásné, s mírami 90-60-90.

Foto: Profimedia.cz

Kylie Minogue svou ženskost uměla vždy prodat

90. léta: Heroine chic

A když se zdálo, že ideální tělo se už nebude tenčit, přišly devadesátky a s nimi Kate Moss (45) se svým BMI 16, který je hluboko pod indexem tělesné hmostnosti zdravé štíhlé ženy. Módním trendem se stal tzv. „heroine chic“, superštíhlá postava, propadlé tváře a tmavé kruhy pod očima, tedy opak zdravého vzhledu. Dosahovalo se toho pomocí drog a pařením v nočních klubech nejlépe až do rána - v té době významně vzrostlo i užívání heroinu. Módní průmysl, modelky jako Kate Moss (45) a Jamie King (40) nebo film Trainspotting (1996) byly obviňovány, že užívání těžkých drog popularizují.

Foto: Profimedia.cz

Kontroverzní modelka byla hvězdou kampaní mnoha návrhářů

21. století: Svoboda tvarů

Naštěstí nezdravému trendu odzvonilo, v roce 1999 se na titulní straně Vogue objevila brazilská supermodelka Gisele Bündchen (39) a začátek 21. století se nesl ve znamení nové éry a hlásal „návrat sexy těl“. A tak tu máme na jedné straně andílky z Victoria´s Secrets s postavami bez gramu tuku a na straně druhé plus size modelky v čele s Ashley Graham (31), které pyšně vyjdou na molo a své kypré křivky neskrývají. Ikonami jsou ženy razící přirozený vzhled i ty, které se opakovaně svěřují do péče plastických chirurgů. Být sexy má v novém století mnoho podob.

Foto: Profimedia.cz

Módní ikona Ashley Graham ukázala, že i plus size ženy mohou být zatraceně sexy

Jaký ideál krásy je vám nejbližší? Znáte další XXL modelky, které jsou na své tělo pyšné?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.