Článek
Umýt WC nevypadá jako velké umění, ale vzhledem k tomu, že se jedná o místo, které je plné bakterií, neměli byste to v žádném případě podceňovat. Může se stát, že něco děláte špatně nebo na něco zapomínáte. Přinášíme vám proto pár praktických rad a dvě z nich hned na začátek: Vždy si berte gumové rukavice a najděte si na úklid čas alespoň jednou týdně.
Kterým přípravkům se vyhnout
Většina toalet má glazovaný nebo smaltovaný povrch, proto byste měli zcela zapomenout na přípravky, které obsahují chlor. Ty s obsahem kyseliny chlorovodíkové (solné) nebo chlornanu sodného totiž narušují povrch mísy a v těchto místech pak dochází k usazování moče.
Vhodné jsou prostředky s obsahem kyseliny mravenčí nebo octové. Běžné WC gely byste měli nechat působit maximálně 10 minut. Agresivní chemické prostředky pak nepoužívejte ani na sedátko. Jejich vlivem by totiž mohlo změnit barvu a snížit životnost.
Na jaká místa se zaměřit
Nejvíce mikroorganismů a bakterií se nachází uvnitř toaletní mísy ve vnitřním splachovacím kruhu, který je jen obtížně přístupný pro pravidelné čistění. Podobně vysoké koncentrace bakterií se podle hygieniků vyskytují také na sedátku, s nímž přijde do přímého kontaktu každý člen domácnosti či host.
Lepší je proto si pořídit prkýnko s aktivní antibakteriální úpravou. Materiál, z kterého jsou sedátka vyráběna, je obohacen o antibakteriální látku s obsahem iontů stříbra, které mají schopnost během několika hodin zlikvidovat veškeré usazené mikroorganismy. Práci vám usnadní také sedátko, které umožňuje snadnou demontáž, takže ho můžete sundat, pořádně umýt a bez potíží nasadit zpátky. Jak byste tedy měli postupovat?
Při mytí WC mísy je potřeba se zaměřit místa, na která se voda při běžném splachování nedostane
1. Nejdřív spláchnout
Záchod nejdříve spláchněte s přiklopeným víkem, abyste zabránili rozstřiku vody. Pak do mísy nalijte nebo nasypte vhodný čisticí prostředek, a to tak, aby byl co nejblíže k okraji mísy (zabráníte tak zředění vodou), přiklopte víko a nechte působit dle návodu.
2. Čištění vnější částí toalety
Nastříkejte čisticí prostředek na vlhký hadřík a otřete postupně horní část nádrže, splachovadlo, boky nádrže a přiklopené víko záchodového sedátka. Nakonec otřete celou vnější část mísy. Začněte z boku a pokračujte dopředu. Na závěr věnujte pozornost (je-li to možné) zadní straně a dolnímu okraji toalety, který hraničí s podlahou. Na případné prolisy a šrouby je dobré použít kartáček. (Tato závěrečná etapa vám samozřejmě odpadne, máte-li závěsné WC.)
Důležité je otřít sedátko hadříkem namočeným v čisté vodě, aby se odstranily případné zbytky chemikálií
3. Záchodové prkýnko
Zvedněte poklop a sedátko. Vnitřní stranu, víko a okraj mísy opět postříkejte čisticím prostředkem. Pak vše otřete vlhkým hadříkem a nezapomeňte ani na upevňující šrouby vzadu na sedátku. Pak vše znovu umyjte hadříkem namočeným v čisté nebo mýdlové vodě, abyste odstranili stopy chemikálií.
4. Vnitřek záchodové mísy
Na řadu přichází vnitřní část. Začněte hned pod okrajem. Právě tam se drží nejvíce špíny a bakterií. Poté umyjte zbytek mísy. Nakonec vydrhněte vypouštěcí otvor ve spodní části, vezměte si na pomoc WC štětku. Přiklopte víko a spláchněte.
Pokud má záchodová mísa hnědé nebo narezlé skvrny, vydrhněte ji jedlou sodou nebo k tomu určeným přípravkem. Někdo doporučuje nalít do mísy plechovku coly či skleničku octa a nechat co nejdéle působit, klidně přes noc.
5. Velké finále
Nakonec očistěte všechny kapky čisticího prostředku nebo vody, které se rozstříkly okolo, opláchněte použité nástroje a vyperte použité hadříky ve vodě s octem nebo peroxidem vodíku.
Rada na závěr: K mytí raději nepoužívejte houbičky, protože se v nich snáze množí bakterie. Nejvhodnější jsou ubrousky či utěrky na jednorázové použití.
Víte, jaké další chyby můžete dělat při úklidu?