Hlavní obsah

Jak to vidí chlap: Manžel chce mě i milenku

Foto: Roman Seliutin, Shutterstock.com
16. 9. 2021

Když Silvie zjistila, že má manžel paralelní dlouhodobý vztah s jinou ženou, měla jasno: z tohoto vztahu chce pryč. Jen manžel by si nejraději nechal obě. Co si o tom myslí Josef Hausmann?

Článek

Na adresu jaktovidichlap@firma.seznam.cz přišel tento e-mail od naší čtenářky Silvie:

Pane Hausmanne, ráda bych se Vás zeptala na jednu věc. Naše manželství to už nespraví, ale i tak by mě zajímal Váš názor. Před dvěma měsíci se provalila manželova nevěra, nejde o žádnou jednorázovou věc, ale o půlroční paralelní vztah, a tak je to z mé strany jasný konec. Ale co mě při vší té hrůze a bolesti dorazilo, bylo to, že mi manžel zcela nepokrytě v jednom hovoru řekl, že nejlepší varianta by pro něj byla, že by nás měl obě dvě. Zůstala jsem na něj koukat doslova s otevřenou pusou, nevěřila svým uším. To snad nemůže myslet vážně, ne? Nebo myslíte, že ano? Jak by si to jako představoval, že bych věděla, že jde k ní, co bych v té době dělala…?

Samozřejmě jsem reagovala negativně, ale kladu si otázku, jak je to možné, že ho vůbec něco takového mohlo napadnout. Naštěstí jsme bezdětní, už jsem podala žádost o rozvod, ale prosím, můžete mi napsat svůj názor? Opravdu si chlap může myslet, že žena přistoupí na přiznanou nevěru? Děkuji Vám, Silvie.

Vážená paní Silvie,

překvapena můžete být jen kvůli své dětinskosti nebo nesečtělosti klasiků: „Chlap je harémář, nejraději by to všechno natahal domů.“ (M. Plzák). Však také muži, kteří si to mohli a mohou dovolit (rádžové, emíři, magnáti a političtí zbohatlíci) větší či menší harémy mají. V arabském světě je mnohoženství běžné. V přírodě pak existuje bezpočet příkladů, kdy schopný samec si uzurpuje celé stádo samic pro sebe. Na Vaši otázku: „Jak je možné, že ho něco takového vůbec mohlo napadnout“ tedy odpovídám: Nejen jeho a nejen napadnout – v této vteřině to v celém rozsahu uskutečňují desítky milionů mužů a – aritmeticky – minimálně dvacítky milionů žen.

Je mi jasné, že se budete dovolávat zvyklostí a kontextu kultury evropské (najednou je dobrá – sic!), kde má žena rovnoprávné postavení umožňující jí muže nejen peskovat a vyčítat mu kde co. Většina mužů včetně mě je touto naší tradiční kulturou natolik postiženo, že se jich spíše týká svérázný Havlíčkův výklad Koránu: „I pravil Mohamed: Žen měj, kolik chceš, však víno nepij žádné – dobře věda, že střízlivému víc než jednu míti nenapadne“. Váš muž se zde vysloveného varování zřejmě nezalekl. Inu – alfa samci mají pro strach uděláno. Ale ženám imponují, že?

A ruku na srdce. Kdybyste byla Vy v pozici utajované milenky, možná byste bigamii tak ostře neodsuzovala. Umožnila by Vám vystoupit z ilegality, jezdit na dovolené, mít legitimní děti, měla byste čáku na dědictví a nemusela byste vedle vánočního stromečku sedět sama. To vše samozřejmě na částečný úkor prvotní manželky, ale i ta by jistou kompenzaci shrábla ve formě poloviční práce s praním, žehlením, vařením a domácností vůbec. Dokonce i ta tolik ženám protivná povinnost „dělat mu matraci“ by se smrskla na polovinu. Být Vámi si ten rozvod ještě rozmyslím.

Redakce se neztotožňuje s názorem pana Hausmanna. Naopak si myslí, že vnímat nevěrného manžela jako výhru s tím, že odměnou je ženě poloviční povinnost „dělat mu matraci“, je v 21. století spíše zbožným přáním než radou na fungující vztah. 

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek