Hlavní obsah

Jarní čistka šatníku: Víte, co z něj všechno vyházet?

Foto: Dean Drobot, Shutterstock.com
30. 4. 2020

Slýcháte kolem sebe, jak všichni v karanténě vyklízejí šatník a dělají úklid ve skříních, jen vy jste se k tomu ještě nedostaly? Nic si z toho nedělejte, poradíme vám, jak to zvládnete co nejefektivněji.

Článek

Trávíte sice poslední dobou hodně času doma, ale víc vás zaměstnává vaření a péče o děti a práce, takže jarní čistku šatníku stále odsouváte? Už nemusíte! Přečtěte si praktický a efektivní manuál, který vám s tříděním starého oblečení pomůže.

Jak uspořádat a uklidit šatní skříň

Jak zní základní pravidlo? „Všeobecně doporučuju rozdělit šatník na dvě části. V jedné bude kvalitní základ v podobě bílé košile, dobře padnoucích džínů, basic trika či halenky a denimové a kožené bundy, v druhé mějte zajímavé, barevné či vzorované kousky, které základní kousky krásně doplní či oživí,“ radí stylistka Veronika Králová.

1. Vyhoďte vše seprané a vytahané

Ideální je oblečení vytřídit najednou. Ze skříní vyndejte vše, abyste si udělaly představu, kolik svetrů máte, které šaty ještě unosíte a co jste na sobě neměly déle než rok. V první fázi vyhoďte vše seprané, flekaté i vytahané, kousky, které nesedí buď velikostí, nebo střihem. Skříni se uleví a vy se v ní hned lépe vyznáte.

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Co vyhodit a co si naopak pořídit? Pokud si na to netroufáte, můžete se obrátit na odborníka

2. Neschovávejte nic „napotom“

„Oblíbená věta, kterou často od klientek slýchávám, je, že tento kus si nechávají na horší časy či až budou hubené. Vždy najdou X důvodů, proč se věcí nezbavit, ale je třeba si uvědomit, že žijeme teď a tady. Chceme být krásné teď, ne až potom,“ vysvětluje stylistka Veronika Králová.

Připadají vám některé kousky ještě nositelné a je vám líto se jich zbavit, protože se možná budou hodit na doma nebo třeba na chalupu? Zapomeňte a dejte je pryč. Na určitý styl byste neměly rezignovat v žádném prostředí. Určitě se najdou i vhodnější pohodlné oblečky, v kterých budete za hvězdu i doma.

3. Začněte u kabátů a bund

Jako první roztřiďte bundy, kabáty a saka. Kvalitní nadčasové kusy vraťte zpět na ramínko. Pokud jste je ještě nestihly dát vyčistit, je nejvyšší čas. Přes čisté zimní kabáty přehoďte igelitový potah, aby se na ně zbytečně neprášilo.

A co vyřadit? Zapomeňte na kožená saka rovného střihu s širšími rukávy nebo kostýmky, které ve skříni visí přes pět let. Jsou pravděpodobně zastaralého střihu. Nyní se nosí verze s kratšími, dole zúženými nohavicemi a k nim delší projmutá sáčka nebo saka v oversized stylu.

Pak roztřiďte kalhoty, sukně a šaty a pověste zpět, co si necháte. Zachovalé svetry složte zpátky do poliček, ty na ramínko nepatří: vytahaly by se. Nakonec se pusťte do probírky topů, halenek a triček, kterých máte asi nejvíc. Právě ty se nejrychleji obnosí: bílá nevydrží dlouho zářivá a černá často po chvíli vybledne.

Foto: Shift Drive, Shutterstock.com

Při jarním třídění nezapomeňte ani na boty

4. Dejte sbohem starým trendům

A co si nezaslouží slitování? „Bývalé módní výstřelky, kterým již odzvonilo. Zapomeňte na batiku ve stylu 70. let. Také letecké či pracovní kombinézy již nejsou in – zaměňte je za džínový overal. Nelichotivé elastické cyklošortky byly trendem loni, dnes patří zpět jen na kolo,“ doporučuje stylistka Irena Vokrojová.

5. Nezapomeňte na boty 

Patřičnou pozornost věnujte i obuvi – vyřaďte sešlapané, okopané i odřené páry. Rozhodněte, co se ještě vyplatí odnést k ševci na „renovaci“, a pořádně nablýskejte veškeré modely, které si to zaslouží. Některé boty potřebují i speciální péči: Jak vyčistit bílé tenisky?

Můžete využít služeb odborníků

Máte dojem, že je čistka skříně nad vaše síly, a netroufáte si? Obraťte se na stylisty, kteří vám s revizí šatníku rádi pomohou. Za takovou službu zaplatíte sice kolem 5 000 Kč, ovšem odborník s vámi stráví půl dne a ještě vám sestaví outfity na míru a poradí, co by vám nemělo rozhodně chybět. Někteří stylisté tuto službu nabízejí i on-line.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek