Hlavní obsah

Jarní úklid? Provětrejte klasiky, omeťte bůžky a umyjte okna

Foto: VGstockstudio, Shutterstock.com

Proč je právě jaro nejlepší dobou na pořádný úklid? Podle starých lidových zvyků, ale i starých mistrů feng-šuej, je to ideální oslava jara!

Článek

K úklidu nabádají nejen tradiční lidové zvyky, třeba i ty velikonoční, ale směrují vás k němu i prastará učení. „Jaro je dobou znovuzrození a počátků. Kromě doporučení očišťovat tělo, mluví staré texty i o vyvětrání obydlí po zimě. Měl by se vymést prach a pavučiny z knihoven – takzvaně provětrat klasiky. Umýt potřebují všechny zárubně dveří a nezapomeňte s láskou oprášit domácí bůžky. Domácnost je dobré rituálně očistit i vykuřováním, pálením sušených bylin a pryskyřice, a to ve větším množství, protože těla omýváte vodou a duši kouřem vonných látek,“ vysvětluje Jaroslav Jarosurabbu Vydržel, astrolog a praktik feng-šuej (víte, že platí i v módě?).

Pusťte se do toho a nezapomeňte na místa, na která se běžně vždycky nedostane. Jsou to hlavně okna, stropy a zdi, dveře a skříně. Zvolte také správný postup, abyste si při následující „operaci“ nezašpinili to, co už jste uklidili. Ideální je postupovat od nejméně používané místnosti k té nejvytíženější a od stropu k podlaze. V kostce to znamená, že začnete vymetáním pavučin v koutech na stropě, pak setřete prach nahoře na skříních, pustíte se do oken, až s nimi skončíte, utřete prach všude kolem, pak vyčistíte radiátory a podlahu si necháte úplně nakonec.

Jak umýt okna

Každý má svůj zaručený způsob, jak dostat co nejrychleji špínu z oken, a netrápit se s tím dlouho. Dobré je skla nejdřív otřít mokrým hadrem a nechat odmočit, než umyjete rámy. Pak už je čas na vhodný přípravek – je fajn, pokud jejich složení zabraňuje tvorbě šmouh a chrání před ulpíváním špíny.

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): Sidolux Nano Code, s vůní květin, na sklo, obklady i porcelán, 500 ml za 45 Kč. Clin Universal, prostředek na mytí oken a omyvatelných lesklých ploch, 500 ml za 48 Kč. Ajax Optimal 7 Multi Action, čistič skla bez šmouh, 500 ml za 49 Kč

Abyste nemuseli při mytí oken používat štafle nebo schůdky a zvládli vše mnohem pohodlněji a rychleji, pořiďte si k tomu i šikovné přístroje. Samozřejmě máme pár tipů.

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): Čistič oken Leifheit SET 51016, elektrický, automatické odsávání vody, záběr 28 cm, v Datartu za 1390 Kč. Vileda stěrka na okna 2 v 1, teleskopická tyč až 108 cm, v Alze za 489 Kč. Stěrka na mytí oken se síťkou pro odstranění hmyzu, tyč 75–115 cm, v e-shopu Atol automotive za 171 Kč

Jak vyčistit žaluzie

„Horizontální i vertikální žaluzie byste měli čistit oboustranně. Práci vám usnadní rukavice a speciální kartáče, kterými umyjete několik lamel najednou. Cena těchto výrobků se pohybuje kolem padesátikoruny a používat se dají jak nasucho, tak na mokro s využitím čisticích prostředků,“ radí Jan Žižlavský, specialista na stínící techniku ze společnosti Isotra (triky na mytí žaluzií).

Vymeťte pavučiny

Jakmile zasvítí do bytu jarní slunce, ukáže se na stropě a zdech spousta pavučin. Rozhodně je ometejte dřív, než se pustíte do utírání prachu, mytí oken nebo vysávání. Pořiďte si takové pomocníky, abyste to zvládli ze země. Vyplatí se otřít i mřížky ventilací, spáry mezi nábytkem, prostor pod spotřebiči, za nábytkem a podobně.

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): Dyson Cyclone V10 Absolute, akumulátorový, 3 stupně výkonu, 130 cm délka, 14 990 Kč. AllServices ometač pavučin stropní, s teleskopickou tyčí 75–150 cm, v e-shopu Vybavení pro úklid za 109 Kč. Marisa Blu, rohový stropní smeták na pavučiny, bez tyče s kloubovou vsuvkou, v e-shopu Profuma za 159 Kč

Umyjte dveře

„Je potřeba se o ně pravidelně starat a používat na to čisticí prostředky k tomu určené, abyste je nepoškodili,“ říká Petr Klíma, produktový specialista Sapeli. Měli byste zapomenout na agresivní i abrazivní prostředky – naprostý zákaz platí pro drátěnky a kartáče a také pro přípravky na bázi chlóru. Na dýhované dveře se hodí mýdlový čistič, laminát můžete omýt běžným saponátem, ale hadřík dobře vyždímejte. Na lesklý laminát použijte leštěnku s akrylátem s včelím voskem. Na sklo můžete vzít přípravek na mytí oken, na pískované sklo se hodí mýdlový prostředek.

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): Sapeli leštěnka s akrylátem, pro vysoký lesk a ochranu s včelím voskem, seženete ve firemních prodejnách, 500 ml za 150 Kč. Wenko Nano, na čištění plastu, v e-shopu Emako 250 ml za 449 Kč. Nano Clean Home, univerzální čistič na mnoho povrchů, balení vystačí na 800 m², na e-shopu Pikatec, 199 Kč za 200 ml

Kam se starým oblečením

Neumíte se rozloučit se svým oblečením, a to ani s kousky, které ve skříni zahálí i pár let? Jděte na to s pomocí charity! Vykliďte obsah skříně a dejte stranou všechno, co jste měli na sobě poslední měsíc. Přidejte k tomu sezonní věci, které jste bezpečně nosili minulý rok. Kupička, která zbývá, je ta, kterou byste klidně mohli a měli oželet. Když budete vědět, že ještě někomu poslouží, budete se s ní loučit lépe. A kam tedy oblečení dát? Nejsnazší je, máte-li v dosahu kontejner Diakonie Broumov. Tady najdete přehled míst, kde jsou.

Oblečení lze předat i charitě ve vašem okolí – příkladem může být Sociální šatník v Hradci Králové, všechna místa, kam se lze s taškou obnošeného šatstva vypravit, najdete i v Eko mapě.

Než se do toho pustíte, můžete se nechat inspirovat návodem, jak si vyrobit domácí čisticí přípravek za pár korun!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.