Hlavní obsah

Jsou lepší vestavné spotřebiče, nebo volně stojící? Víme to!

Foto: Breadmaker, Shutterstock.com
3. 12. 2019

Neumíte se rozhodnout, zda si pořídit do kuchyně vestavné spotřebiče, nebo jestli jsou lepší přístroje volně stojící? Víme, jaká jsou pro i proti.

Článek

Ať už plánujete rekonstrukci kuchyně, nebo jen měníte dosluhující spotřebič, určitě porovnáváte jednotlivé značky a příslušné parametry. Nejdříve byste si však měli odpovědět na nejdůležitější otázku: Chci spotřebič vestavěný, nebo volně stojící? Víte, co všechno hraje při rozhodování roli?

Vestavné spotřebiče: jednotná a čistá kuchyň

Zabudované spotřebiče jsou v posledních letech velmi populární. Nejde přitom jen o módnost – jejich oblíbenost má své praktické opodstatnění. „Máte jistotu, že design kuchyně bude sjednocený a místnost bude působit čistěji a uhlazeněji. Vestavěné spotřebiče jsou zároveň jednodušší na údržbu, protože nevznikne prostor mezi linkou a spotřebičem, vše na sebe těsně navazuje,“ říká Andrea Štěpánová ze společnosti ASKO – Nábytek. Snazší úklid v kuchyni je příjemné pozitivum, nepříjemné zato je, že vestavné typy jsou ve srovnání s volně stojícími spotřebiči většinou o něco dražší a složitěji se opravují, případně vyměňují za nové.

Foto: ppart, Shutterstock.com

Umístění plně integrovaných spotřebičů, například myčky, na první pohled nepoznáte

Co je to polointegrovaná myčka

Některé vestavné spotřebiče (týká se to hlavně myček) nemusíte schovat úplně, respektive máte na výběr ze dvou možností. Polointegrované přístroje, u nichž není zakrytý přední panel, lze snadněji ovládat a máte přehled, jak dlouho bude přístroj ještě v provozu. Zato plně integrovaná zařízení jsou zcela skrytá a nelze je na první pohled identifikovat. Ovládají se až po otevření pomocí panelu na horní části dvířek z vnitřní strany. Příjemné je, že jsou na trhu i myčky, které promítají na podlahu pomocí světelného paprsku zbývající dobu mytí, takže máte přehled, kdy skončí nastavený cyklus.

Volně stojící spotřebiče: více prostoru

U volných přístrojů se může někdy stát, že jejich barva a design půjdou jen obtížně skloubit se zbytkem kuchyně, navíc zaberou víc místa. Při výměně či opravě se k nim ale snadno dostanete a většinu si zapojíte sami. Další výhodou je, že volně stojící spotřebiče nabízejí při stejné šířce a výšce větší využitelný vnitřní prostor – do ledničky a mrazáku se vejde víc potravin a do myčky více nádobí. A navíc se mohou stát i ozdobou interiéru a příjemně ho ozvláštnit. „Volně stojící spotřebiče, jako třeba chladnička v zajímavém designu, mohou být pomyslnou třešničkou na dortu zajímavě řešené kuchyně s vestavěnými spotřebiči,“ radí Regina Netolická z firmy Gorenje/Mora.

Foto: Photographee.eu, Shutterstock.com

Volně stojící lednice vnese do moderní kuchyně prvky retro stylu

Záleží na vkusu i dipozici kuchyně

Dá se tedy říci, že vestavné spotřebiče šetří místo, tvoří s kuchyní jeden celek a zjednodušují úklid. Máte-li ale k dispozici velký prostor, možná oceníte pozitiva volně stojících spotřebičů. „Nedá se úplně říci buď vestavba, anebo volně stojící spotřebiče. Je to spíš otázka prostoru, osobních preferencí, vkusu a finančních možností. Nikdy neexistuje jen jedno dobré řešení,“ uzavírá Regina Netolická.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek