Hlavní obsah

Kam na víkend: Vydejte se pozorovat psí spřežení či letadla

Foto: Profimedia.cz
15. 2. 2019

Tento víkend to bude akcemi jen vířit. Jarní prázdniny jsou v plném proudu, a tak není nouze o možnosti, co podniknout s dětmi. Ve čtvrtek byl svátek zamilovaných a mnozí ho chtějí ještě oslavit – a určitě nemusí jít jen o zábavu plnou kýče. Přesvědčte se sami!

Článek

Také už vyhlížíte jaro a těšíte se, až se svět trochu zahřeje, abyste mohli trávit volný čas venku a čerpat energii ze sluníčka? Tento víkend vás počasí trochu naladí – má se oteplit a na většině území bude polojasno až jasno. V sobotu dopoledne se mohou místy objevit mlhy či nízká oblačnost, která by měla ustoupit, celý den vydrží jen ojediněle. Teploty by mohly vyšplhat k osmi až dvanácti stupňům. V noci však bude chladněji, teploměr klesne k nule, možná až k –4 °C. V neděli má být počasí takřka stejné jako v sobotu. A láká tak udělat si výlet někam do přírody!

Na číhanou

Abyste spatřili jelena ve volné přírodě, museli byste mít pořádné štěstí anebo opravdu hodně času, abyste na něj ve dne v noci číhali. Navíc je důležité vědět, kde by se mohl vyskytnout. Na Šumavě ale potřebujete štěstí i času o kapku méně. V pozorování jelenů totiž lze jít na jistotu – do Návštěvnického centra Kvilda. Najdete tu jelení výběh se stezkou, kde můžete tyto majestátní tvory, kteří se v zimě sdružují, pozorovat. Ochránci vyznačili cesty, kudy se mohou návštěvníci pohybovat, a jejich součástí jsou i pozorovací věže, odkud budete mít lepší výhled. Když se vám poštěstí, možná zahlédnete i rysa.

Foto: Profimedia.cz

V návštěvnickém centru Kvilda můžete pozorovat jeleny, kteří se zde během zimy shromažďují kvůli krmení

Malé temné lži

Jestli vaše víkendy patří bez ohledu na počasí knihám, máme pro vás tip i tentokrát. Uzavřenou komunitu na Falklandách považují mnozí lidé za oázu klidu a život mimo civilizaci jim vyhovuje. Jednoho dne se tu ztratí dítě. Obyvatelé nechtějí věřit, že by šlo o násilný trestný čin, a tak to přisuzují nešťastné náhodě. Jenže brzy se ztratí další dítě a to už náhoda není. A místní si musejí připustit, že je mezi nimi asi vrah, a začnou se vzájemně obviňovat. Knihu napsala Sharon J. Bolton, která je v Británii přezdívaná královnou noirové krimi, máte se tedy na co těšit! A kdyby to nebyl váš šálek kávy, máme pro vás i jiné knižní tipy. 

Foto: nakladatelství Domino

Chcete strávit víkend s detektivkou? Zkuste kriminální drama odehrávající se v uzavřené komunitě na Falklandách

Závody psích spřežení

Huňatí a celí natěšení, až se vrhnou do běžecké stopy. Pozorovat psí spřežení je skutečně zážitek a nemusíte kvůli tomu cestovat až za polární kruh. Stačí vám vyrazit třeba teď o víkendu do Jizerských hor do obce Zásada. Koná se tu mistrovství republiky v závodech psích spřežení. K vidění budou jak závodníci na běžkách s jedním psem, tak dokonce i sáně s dvanáctičlenným spřežením. Výlet můžete spojit s lyžováním: v okolí Zásady jsou běžkařské trasy a poblíž je vlek, anebo si můžete popojet na třináct kilometrů vzdálený Tanvaldský Špičák.

Foto: Profimedia.cz

Na závody psího spřežení nemusíte rovnou za polární kruh, stačí vyrazit na sever Čech

Valentýnské kamélie 

Ať už svátek zamilovaných slavíte či nikoliv, pokud máte rádi květiny, pak je pro vás návštěva skleníku a oranžerie lysického zámeckého zahradnictví jako stvořená. Tento víkend se tu můžete kochat krásou kvetoucích kamélií japonských. Nenechte si to ujít, protože jinak je v tomto období zahradnictví s oranžerií zavřeno. K navození správné romantické atmosféry dostanete k prohlídce i skleničku sektu. Když už tu budete, můžete si udělat výlet po okolí, například na rozhlednu Malý Chlum. Budete-li mít štěstí, dohlédnete až na Praděd nebo Králický Sněžník, do Orlických hor a ještě dále.

Foto: Masayuki, Shutterstock.com

Ve velkém zahradnictví zámku Lysice se můžete projít mezi rozkvetlými kaméliemi

Na letiště nejen za dovolenou

Pražské letiště připravuje na každý den až do 17. března dopolední i odpolední individuální exkurze. Chtějí tak nalákat zejména malé návštěvníky, kteří mají jarní prázdniny. Zvědavci si budou moci prohlédnout prostory, kam se běžný cestující nedostane, a přitom mohou pozorovat přílety a odlety. Prohlídky jsou plánovány tak, aby byl vždy na ploše Airbus A380, tedy největší dopravní letadlo světa. Velice zajímavá bude i návštěva hangáru – probíhají tu opravy a běžná údržba letounů. Jen si musíte pohlídat termín a na exkurzi se včas zaregistrovat.

Foto: David Varga, Shutterstock.com

Exkurze na letiště jsou pořádány v době, kdy je na ploše největší dopravní letadlo světa

Co máte v plánu vy? Nezapomeňte přitom vždy hlídat počasí

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek