Hlavní obsah

Kila navíc kvůli zadržené vodě? 6 rad, jak se s ní vypořádat

Foto: Billion Photos, Shutterstock.com

Vy jste voda. Vaše tělo je zhruba z 60 procent tvořeno nejdůležitější živinou ze všech – a je to dobře. Nicméně všeho moc škodí. Nadbytek vody v organismu způsobuje otoky, vypadáte silnější, břicho máte jako balon a někdy se přidá i celulitida. Jak tomu zabránit?

Článek

Někdo trpí zadržováním vody dlouhé týdny i měsíce, přitom si myslí, že zkrátka přibral. Mnozí se s tímto problémem potýkají jen krátkodobě, například po víkendovém hodování. Ať je to ve vašem případě jakkoli, vždycky platí, že nadbytečnou tekutinu v těle nechcete. A my vám poradíme, jak se dá zadržování vody účinně předcházet.

Příliš mnoho vody v těle škodí

Zdravé množství vody v organismu se v závislosti na věku, pohlaví a dalších faktorech pohybuje mezi 55 až 65 procenty. Když jí je víc, je jí obvykle příliš. S tím souhlasí i odbornice na zdravý životní styl MUDr. Hana Mojžíšová: „Voda tvoří většinový podíl těla a je důležitá pro jeho správné fungování. Ovšem pokud jí je nadměrně, vadí nejen esteticky. Můžete trpět otoky nohou a rukou, příliš se potit, mít nafouklé břicho či celulitidu.“

Máte pocit, že se vás tento problém týká? „Svůj předpoklad si můžete velmi zhruba ověřit na některých domácích digitálních váhách, které disponují i funkcí analýzy složení těla,“ uvádí výživová odbornice a psychoterapeutka MUDr. Kateřina Cajthamlová.

Příčiny zadržování vody

Ačkoli zadržování vody se na první pohled zdá jako čistě estetický problém, ne vždycky je příčina banální. „Může za ním stát premenstruační syndrom, zhoršená funkce lymfatického systému, nedostatečný pitný režim, příliš mnoho soli nebo cukru v potravě, nevyhovující hormonální antikoncepce, ale také závažné nemoci. Například cirhóza jater, ale především onemocnění ledvin, srdeční choroby a vysoký krevní tlak,“ uvádí Hana Mojžíšová.

Foto: Erickson Stock, Shutterstock.com

Máte dojem, že jste zase ztloustli? Možná je to jen voda

6 pravidel proti zadržování vody

Zdravotní příčiny je samozřejmě nutné léčit. Pokud si však zadržování vody způsobujete životním stylem, máme pro vás pár účinných rad. Představte si, že v sobotu večer potřebujete být nanejvýš fit do svátečních šatů. Nehodí se vám oteklé nohy ani nafouklé břicho, které zadržená voda způsobuje. Co musíte celý týden předtím dělat?

  • Omezte solení - příliš mnoho soli v jídelníčku je jednou z nejčastějších příčin zadržování vody. Mějte pod kontrolou nejen solení, ale především konzumaci rizikových potravin. Nadměrné množství soli obsahují zejména polotovary, sýry, uzeniny, pokrmy z fastfoodů, chipsy a podobně.
  • Jezte přírodní diuretika (způsobují zvýšené vylučování moči) - skvělé jsou meloun, jablko, okurka, chřest, celer, petržel, pastinák, mrkev, bílá ředkvička, šalotka.
  • Nepřehánějte to s cukrem - hojná konzumace cukru a jednoduchých sacharidů vede ke kolísání hladiny glukózy v krvi a spolu s tím dochází k reakcím, které vedou k zvýšení podílu vody v těle.
  • Doplňujte draslík - mezi bohaté zdroje draslíku patří meruňky, banány, brambory, datle, avokádo nebo luštěniny.
  • Nenuťte tělo dělat si zásoby vody - nedostatečná hydratace povzbuzuje organismus, aby si pro jistotu udělal nějaké zásoby. Když budete dodržovat správný pitný režim, nebude k tomu mít důvod.
  • Dopřejte si močopudné bylinky - nikdy nepodceňujte sílu bylinek! Nadbytečné vody vás může zbavit čaj z přesličky, březových listů, jitrocele, kopřivy nebo lopuchového kořenu.
Foto: HETIZIA, Shutterstock.com

Čaj z březového listí pomůže s nadbytečnou vodou v organismu

Výborné odvodňovací účinky má petržel. V článku o ní se dozvíte, v jaké denní době je nejlepší užívat bylinky na odvodnění.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek