Hlavní obsah

Královna večerníčků slaví. Bohdalová sfoukne už 88 svíček

Foto: Profimedia.cz

O tom, že královna českého humoru Jiřina Bohdalová nemíní vyklidit herecké pole, není pochyb. Přestože 3. května slaví už 88. narozeniny, stále srší energií, a to nejen po boku slovenského podnikatele Lubomíra Focka (64). Diváci si stále užívají její vystoupení na divadelních prknech i v televizi.

Článek

Její jméno rovná se televizní zábava. Nebo alespoň tak Jiřinu Bohdalovou, která dnes slaví 88. narozeniny, vnímají čeští (a slovenští) diváci nejvíce. Pokud bereme v potaz i její dětské začátky, je už osm desetiletí součástí televizní a filmové scény!

Foto: Profimedia.cz

Geny se nezapřou a nejde jen o podobu. Simona Stašová je stejně dobrá herečka jako její matka

Pokud jí nezradí zdraví, pořád hraje a točí

Do důchodu se matka herečky Simony Stašové (64) rozhodně nechystá. Pravidelně baví publikum v inscenacích Paní plukovníková a Generálka, které má v repertoáru Divadlo Na Jezerce principála Jana Hrušínského (63).

Ten si na nezájem diváků o exhibici Bohdalové rozhodně nemůže stěžovat, ovšem loni musel kvůli hlavní představitelce zrušit hned dvakrát představení. V dubnu 2018 se herečka omluvila kvůli tomu, že doma spadla ze schodů, a v prosinci ji podobně vyřadil ze hry poraněný kotník.

Aktuálně už je ale zasloužilá umělkyně minulého režimu (tento titul dostala v roce 1985) v pořádku. S režisérem Jiřím Strachem (45) dotočila televizní thriller Klec, ve kterém si zahraje. Svou vitalitu ukázala i na dubnové premiéře muzikálu Doktor Ox v Divadle Hybernia. Společnost jí dělal slovenský podnikatel Lubomír Focko (64), který se po jejím boku objevuje už řadu let.

Foto: Profimedia.cz

Dobrá nálada jí nikdy nechyběla. Jiřina Bohdalová na fotbalovém zápase v roce 1985

Přes přírodovědce ke slovenskému milionáři

Čerstvá držitelka ceny Kristián za přínos kinematografii uměla muže zaujmout v každém věku. V době studií na DAMU, kam se dostala na třetí pokus, se jejím prvním manželem stal přírodovědec Břetislav Staš, kterému v roce 1955 porodila dceru Simonu.

Manželství ale dlouho nevydrželo. Bohdalová pak chodila s bubeníkem, a po natáčení slavného trezorového snímku Ucho řekla v roce 1970 ano hereckému kolegovi Radku Brzobohatému (†79) .

Chemie mezi nimi fungovala na plátně i v soukromí, nicméně jen do té doby, než ji Brzobohatý (vydrž, Prťka, vydrž!) po 12 letech opustil kvůli slovenské herečce Haně Gregorové (66). Bohdalová se už nikdy nevdala a od 80. let jsou „její muži“ zahaleni rouškou tajemství, což platí dodnes.

Zatímco Vánoce slaví s režisérem Zdeňkem Zelenkou (64), ve společnosti se objevuje právě s milionářem Lubomírem Fockem. Své soukromí si pečlivě střeží, zvláště po zkušenosti z jara roku 2008, kdy jí paparazzi nafotili nahou na dovolené v Turecku a kdy se v důsledku mediální smrště nervově zhroutila.

Foto: Profimedia.cz

Současným hereččiným doprovodem do společnosti je Lubomír Focko. Přáteli jsou dlouho, ale na veřejnosti se spolu poprvé ukázali v roce 2014, kdy ji doprovodil na vyhlášení ankety TýTý

Televarieté, večerníčky, ale i Český lev

Svou tvorbou ovlivnila Jiřina Bohdalová několik generací. Komediální talent zdědila zřejmě po mamince (ta se věnovala ochotnickému divadlu) a probojovala se přes filmový komparz a studia na DAMU až k miláčkovi národa.

Kromě řady příležitostných televizních vystoupení, Televarieté a silvestrovských večerů, kde jí často sekundoval (nebo ona jemu) kolega Vladimír Dvořák (†74), ztvárnila také řadu postav v pohádkách pro děti včetně večerníčků. Jejím hlasem mluví Křemílek a Vochomůrka, Rákosníček nebo skřítek Racochejl.

Pokud pomineme desítky dalších rolí, do kinematografie se zřejmě nejvýrazněji zapsala dlouho zakázaným snímkem Ucho (1970). Dnešní filmoví kritici hovoří v souvislosti s její rolí dokonce o jednom z nejlepších tuzemských ženských výkonů vůbec.

Jiřina Bohdalová je dvojnásobnou držitelkou Českého lva – poprvé cenu získala v roce 1993 za roli Závisti v pohádce Nesmrtelná teta a podruhé v roce 1995 za roli mentálně zaostalé ženy ve filmu Fany.

Foto: Profimedia.cz

Večerníčkové postavičky jsou oblíbené i dnes, i když si jen málokdo zapamatuje, kdo je Křemílek a kdo Vochomůrka

Který z filmů Jiřiny Bohdalové máte nejradši? A nechcete si udělat test, jak dobře znáte večerníčky? 

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek