Hlavní obsah

Nenáviděné i milované válenky: Kde je teď koupit od 399 Kč

Foto: Profimedia.cz

Foto: Profimedia.cz

Rozporuplnější trend byste hledali jen těžko. Pokud stojíte na straně těch, kteří doufali, že je éra válenek u konce, moc vás nepotěšíme. Není. Tyhle super pohodlné boty jsou zase v kurzu a nosí se i ve snížených podobách.

Článek

Častokrát se o nich mluví jako o těch nejméně vzhledných botách a traduje se, že i jejich název, ugg, odkazuje ke slovu ugly, tedy ošklivý. Pravda je ale nejspíš někde jinde a na to, že se válenky opravdu dají pojmout stylově, existují důkazy, které můžete zároveň pojmout jako osobní inspiraci.

Kde se uggy vzaly?

Ačkoli víme, že pochází z Austrálie, na to, kdo s nimi přišel první a jak vznikl jejich název, existují různé teorie. Boty z ovčí kůže a vlny nosili místní střihači vlny, kteří potřebovali obutí odolné vůči žlutému lanolinu už ve 20. letech 20. století, později si je ale začal nárokovat a patentovat i podnikatel Frank Mortel nebo surfař Shane Stedman. Právě Mortel přišel s příběhem, že botám začal říkat ugg boots na základě prvotních reakcí jeho ženy, pravděpodobnější ale je, že tento název už byl v té době zažitý. A nejspíš odkazoval na vysoké fug boots, které nosili během první světové války piloti.

A kdy se na scéně objevila značka UGG, která se považuje za nejsilnějšího prodejce válenek? V roce 1978 ji v Americe založili dva australští surfaři – v měkoučkých botách s ovčí vlnou si zahřívali nohy v ranních hodinách na pláži, a protože zjistili, že ve Spojených státech nejsou dostupné, pustili se do obchodování. A z válenek se stal hit – největší hype zažily na začátku nového milénia, kdy se staly poznávacím znamením mnohých hvězd. Nosila je Paris Hilton, Pamela Anderson, princezna Kate, ale i módní ikona Sienna Miller, která se k nim v poslední době, stejně jako spousta dalších celebrit, vrátila.

Stylové kombinace, které stojí za to zkusit

Ptáte se, s čím válenky nosit? Dalo by se odpovědět: s čímkoli. Boty si můžete obout k legínám, když jen vybíháte na nákup, pokud z nich ale chcete udělat plnohodnotnou součást outfitu, zkuste na to jít jinak. Ano, úzké kalhoty vyváží jejich mohutnost, instaholky si je ale klidně vezmou i k rovně střiženým kalhotám nebo sukni. Držet se nemusíte ani klasické výšky bot – hitem letošní sezony je snížená mini verze a populární je i model připomínající bačkůrky.

Foto: GothamGC Image, Edward Berthelot - Getty Images.com

Bílé džíny s oversized sakem nebo legíny a mikina doplněné kabátem? Obojí vypadá v kombinaci s válenkami skvěleFoto: GothamGC Image, Edward Berthelot - Getty Images.com

Foto: Jeremy Moeller, Christian Vierig - Getty Images.com

Protiklady se přitahují – spárujte boty s kontrastní kůží, ať už jde o kalhoty nebo sukniFoto: Jeremy Moeller, Christian Vierig - Getty Images.com

Foto: Jeremy Moeller, GothamGC Images - Getty Images.com

Královny street stylu letos nejčastěji sahají po nízké variantě ultra mini (vlevo) nebo modelu Tasman (vpravo) připomínajícím papučeFoto: Jeremy Moeller, GothamGC Images - Getty Images.com

Vyhněte se největšímu faux pas

Pokud válenky nosíte, určitě byste potvrdily, že jsou na noze maximálně příjemné. Uvažujete-li naopak o koupi prvního páru, zvažte, jak často je hodláte nosit. Levnější obuv ze syntetických materiálů se totiž poměrně rychle sešlape, což je nešvar, který je v ulicích vidět znepokojivě často. Máte-li s nimi proto velké plány, zaměřte se na boty, které jsou z kůže a jsou vystlané vlnou (z našeho výběru EMU, UGG nebo Coqui). Zároveň je neberte ven, když je venku všelijak – tyhle boty nemají rády mokro.

Foto: Archiv firem

Zleva: DeeZee, 682 Kč; Esprit, 1499 KčFoto: Archiv firem

Foto: Archiv firem

Zleva: Even&Odd, prodává Zalando, 1070 Kč; EMU, prodává Modivo, 3654 KčFoto: Archiv firem

Foto: Archiv firem

Zleva: UGG Tasman, 2990 Kč; Coqui, 2499 KčFoto: Archiv firem

Foto: Archiv firem

Zleva: Coqui, 2299 Kč; DeeZee, 744 KčFoto: Archiv firem

Foto: Archiv firem

Zleva: EMU, prodává Eobuv, 3139 Kč; Weinbrenner, prodává Baťa, 999 KčFoto: Archiv firem

Foto: Archiv firem

Zleva: UGG Ultra Mini, prodává Zalando, 3990 Kč; H&M, 399 KčFoto: Archiv firem

Reklama

Související témata:
Válenky