Článek
Pokud jste o ní ještě neslyšeli, pojďte se seznámit. Postavička z ilustrované trilogie The Monsters není jen roztomile ošklivá hračka, ale také kousek, kvůli kterému neváhají sběratelé vytrvale stepovat před obchody čínského Pop Martu, jenž má dnes stovky poboček po celém světě. Kde se příšerka Labubu vzala a proč je najednou tak populární?
Schovávají se v tajemné krabičce
Hrdým tátou poťouchlé postavičky Labubu je umělec Kasing Lung, který jí nakreslil ještě několik sourozenců. Součástí řady The Monsters, jež vznikla v roce 2015, jsou i Zimomo, Spooky, Tycoco nebo Pato. Kasing Lung pak v roce 2019 podepsal licenční smlouvu se společností Pop Mart, která jeho fantazii zhmotnila a začala chytře prodávat. Pop Mart začal postavičky schovávat do populárních blind boxů, a nakupující tak nikdy neví, kterou figurku si z krabičky vybalí. Každá nová edice se navíc prodává v omezeném množství, což zkracuje dobu, již stráví v obchodě, na minimum.
Jejich prodeji napomáhá tiktok
Moment překvapení je silným prodejním nástrojem, který ještě znásobila síla tiktoku. Na sociální síti se začala lavinově šířit videa, na nichž si majitelé rozbalují jednotlivé postavičky, které se chytře liší barvami, motivy, ale také doplňky. Fanoušci plyšových Monsters tak mají další a další motivaci svou sbírku rozšiřovat. Co kdyby obsahem příštího blind boxu byla právě jejich vysněná příšerka?
Kdo je Labubu?
Kasing Lung se narodil v Hongkongu, v sedmi letech se ale s rodinou přestěhoval do Nizozemska. Už během dospívání se přitom ponořil do světa severských pohádek a mytologie, které ho inspirovaly ke kresbám nejrůznějších skřítků a elfů. Později pak hledal (a nacházel!) průsečík mezi temnějšími příběhy a roztomilými postavičkami, jež jsou neodmyslitelně spjaté s asijskou kulturou. Jeho The Monsters jsou magickými bytostmi, které ztělesňují jak dobro, tak i zlo, a nejslavnější z nich je právě Labubu. Podle popisu Pop Martu jde o dobrosrdečnou postavičku, jež chce vždy pomoci, často se jí ale podaří pravý opak.
Může stát stovky, ale i tisíce
A kolik tahle příšerka stojí? Může jít o stovky, ale i tisíce korun. Díky své popularitě a neustálému statusu „vyprodáno“, který hlásí jediný přímý prodejce, Pop Mart, se cena příšerek a jejich příslušenství přirozeně navýšila – přeprodávají se skrz různé platformy za cca patnáct set korun. Popularity tohoto „zubáčka“ ale samozřejmě využívají i e-shopy nabízející napodobeniny a padělky. Pokud proto stojíte o stoprocentní originál, vyhlédněte si ho na oficiálním e-shopu, případně si dobře prověřte konkrétního prodejce.
Labubu můžete zavěsit na kabelku
A jak s Labubu naložit? Pokud se na postavičku připomínající ikonického mončičáka nechcete jen koukat, inspirujte se hvězdami a pořiďte si variantu s kroužkem, kterou lze pověsit na kabelku. Přívěsky si na svou kabelku Hermès věšela už Jane Birkin a obrovsky se jim dařilo i v loňském roce, kdy tento trend rozproudila značka Miu Miu. Módní doplněk si z Labubu udělala zpěvačka Rihanna, Dua Lipa, ale také Lisa z Blackpink, která si nedávno střihla roli Mook v seriálu Bílý lotos.