Hlavní obsah

Kdy jsou Vánoce a kdo nosí dárky? Oživte si vánoční tradice

Foto: Syda Productions, Shutterstock.com
18. 11. 2019

Víte, kdy a kdo nosí dárky, od kdy se zdobí stromek a proč k Vánocům patří jmelí? Připomeňte si klasické vánoční tradice a jejich původ.

Článek

Zdobíte stromek a věšíte si doma jmelí, ale nevíte, kde a proč se tenhle zvyk vzal? Možná by bylo fajn si to připomenout a třeba i nějaké další zvyky oprášit.

Kdy jsou Vánoce?

Kdy se slaví Vánoce? Na to existuje víc odpovědí. Pro některé země to je doba od začátku adventu (první neděle v prosinci) až do první neděle po 6. lednu (Tři králové). Někde se za Vánoce považuje jen čas od 25. prosince do zmíněné lednové neděle.

Štědrovečerní večeře

Kapr nebo řízek s bramborovým salátem. Tato sestava se dá označit jako novodobá klasika. Na stole našich předků byste našli hlavně kaši z prosa, hrachu nebo krup, chleba, polévku z luštěnin a později i rybí. Tradičním pokrmem byl vánoční kuba čili hubník. Místo cukroví (vyzkoušejte to netradiční) bylo sušené ovoce a med. Maso bylo dlouho zapovězeno, stejně jako alkohol. 

K slavnostní večeři patřily i zvyky, které měly rodině zajistit štěstí, zdraví a bohatství. Například se dával talíř navíc pro náhodného hosta. Pod talíř se dávala mince nebo rybí šupina, aby se domu držely peníze a bohatství. Nohy stolu se svazovaly řetězem nebo provazem, aby rodina držela pospolu. Aby se za rok zase všichni ve zdraví sešli, nesměl nikdo od večeře vstávat, dokud všichni nedojedli.

Foto: Jacob Lund, Shutterstock.com

Štědrovečerní rodinná večeře je pro mnohé rodiny, snad kromě stromečku a dárků, jedinou tradicí, kterou dodržují

Ježíšek, nebo Santa?

V posledních letech se do našich Vánoc vkrádá Santa Claus – pán v červeném oblečku s čapkou na hlavě, kterého vozí po obloze saně tažené sobím spřežením.

S naším Ježíškem, který nikým nepozorován nosí dárky 24. 12., nemá nic společného. Santa je ve své podstatě náš Mikuláš, tedy reálný biskup, který proslul svou štědrostí. Santa Claus se nejspíš vyvinul ze zkomoleniny názvu Sint Nicolaas, tedy svatý Mikuláš. Prý měl v USA nahradit různé vánoční tradice přistěhovalců. Z Ameriky se pak naopak začal šířit po celém světě. Jeho červený obleček mu dala v reklamní kampani firma Coca-Cola. Dárky nosí v noci z 24. na 25. prosince. Které vánoční kýče nerozdýcháte? 

Děda Mráz je historicky skřítek zimy nebo slovanský duch, který ovládá severský chlad. Znají ho děti v Rusku. Dárky vozí společně s vnučkou Sněhurkou na saních, v noci na 1. ledna. K pravoslavným však přijíždí až 7. ledna.

Proč se zdobí vánoční stromek

Symbolem Vánoc je ozdobený stromeček. Jeho původ je už někde v pohanských dobách, kdy se v období slunovratu uctíval návrat bohů, spojený se sluncem. I proto církev dlouho zdobení stromku zakazovala a začalo se objevovat až v 16. století, kdy se zdobil jako dárek Evě a Adamovi, kteří mají 24. 12. svátek.

O rozšíření tohoto zvyku se u nás zasadil ředitel Stavovského divadla, Jan Karel Liebich, který nechal stromek ozdobit v roce 1812 jako překvapení při hostině pro přátele. Zvyk převzaly ostatní bohaté rodiny a postupně se rozšířil i do běžných domácností. A to docela rychle, protože už kolem roku 1850 se o vánočním stromečku píše jako o tradici, zatím spíš městskou. Stromky se zdobily sušenými jablky a švestkami, ořechy, perníčky (upečte si je) a sladkým pečivem, ale i stuhami. Ozdoby si můžete vyrobit i sami.

Foto: Impact Photography, Shutterstock.com

Zdobení stromečku je v našich zemích relativně nedávným zvykem. Ten první se objevil v Praze v roce 1812

Proč si postavit betlém

První český betlém postavili prý v roce 1560 jezuité v kostele sv. Klimenta v Praze jako připomenutí narození Ježíška. Nedochoval se záznam o tom, jak vypadal, ale líbil se tolik, že si ho lidé začali stavět i doma. Základními postavami jesliček je Marie, Josef, Ježíšek, oslík, vůl, pastýři s ovečkami a postavy tří králů. Stavění betlémů bylo dokonce nejrozšířenějším vánočním zvykem, a to právě do chvíle, než se jím stalo zdobení stromků.

Vánoční jmelí

Proč k vánočním dekoracím patří jmelí? Již v dobách keltských druidů bylo považováno za posvátnou rostlinu s kouzelnými účinky, která chrání před čaroději a zlými duchy. Legenda vypráví, že ze dřeva stromu jmelí (v legendách se povídá, že jmelí byl samostatný strom) byl vyroben Kristův kříž. Strom pak hanbou uschnul a změnil se v rostlinu, která má vykoupit umučení Krista tím, že přinese štěstí  každému, kdo je jí obdarován.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek