Článek
Kam s ním – to bývá častý problém, pokud bydlíte v paneláku. Co ve chvíli, kdy není krmítko kam zavěsit? I na to jsme mysleli, a máme pro vás pár tipů na krmítka, která se vejdou třeba jen na parapet okna. Slibujeme navíc, že náklady v žádném případě nepřekročí stokorunu.
Vypečené krmítko
Proberte skříňky kuchyňské linky, třeba najdete dvě již zašlé a nepoužívané dortové formy. Můžete použít i dva plechy na muffiny nebo třeba dvě pokličky. Dejte jen pozor, aby vrchní nádoba či poklice kryla tu spodní jako stříška, ideálně tedy, aby byla větší. Obě části k sobě můžete buď sešroubovat, nebo spojit provázkem nebo řetízkem. Záleží na tom, zda má výsledné krmítko stát, nebo viset. Za pár minut máte hotovo.
I když formy koupíte, nebude to drahé, tyto dvě včetně spojovacího materiálu vyšly na 86 KčFoto: Jakub Jurdič
Závěsná „sámoška“
Z květináče a podkladové misky lze snadno vyrobit závěsné krmítko. Semínka se sypou samovolně, ale je dobré ho zavěsit někam, kde na něj nebude pršet, protože se ve spodní misce drží voda.
Náklady na toto krmítko se vejdou včetně spojovacího materiálu do 50 KčFoto: Jakub Jurdič
Budka na parapet
Máte-li pro usazení krmítka k dispozici opravdu jen parapet okna, můžete vyrobit krmítko, které na něj postavíte. Vyrobit ho můžete třeba z hlubokého plastového obalu s víčkem, ve kterém se prodává například hroznové víno nebo rajčata.
Postavte jej dnem vzhůru, vyřízněte do boku otvor, který bude dost velký jen pro sýkorky a drobnější ptactvo. Pak budku omotejte například potravinářskou fólií, kterou v místě otvoru rozříznete a ohnete dovnitř. Dozdobte například provázky. Budku můžete připevnit k prkénku, aby držela na parapetu, ale můžete dovnitř vložit pár kamínků pro zatížení.
Krmítko zvládnou vyrobit i děti a náklady jsou zanedbatelné, nebude to víc než deset korun, protože využijete věci, které máte doma běžněFoto: Jakub Jurdič
Plechová jídelna
Pro výrobu závěsného krmítka můžete použít i konzervu, ideálně tu s odtrhávacím víčkem. Stačí pak víčko jen ohnout na polovinu a udělat v něm otvor pro nasazení bidélka – obojí stačí přilepit tavnou pistolí, stejně jako provaz, kterým krmítko omotáte, aby vypadalo trochu přírodněji.
Na výrobu bidélka stačí použít například dřevěné hůlky, několik slepených špejlí, pár dřívek od nanuku nebo podobně. Náklady jsou opět minimální – do deseti korunFoto: Jakub Jurdič
Nasypte jim plnou
PET láhev, plastová lžička a kousek provázku či drátku na zavěšení. To je všechno, co potřebujete na výrobu tohoto krmítka. Výrobu zvládne opravdu každý, jediné, nač si musíte dát pozor, je velikost otvoru u lžíce, aby se semínka sypala dostatečně, ale ne zas moc – takže udělejte nejprve malý otvor, který budete opatrně zvětšovat. Výhodou je, že dobře vidíte, kolik krmení ještě v nádobě zbývá.
Plastovou lžíci nebo lžičku lze nahradit i starou vařečkou. Opět pracujete s věcmi, které máte doma, takže náklady jsou minimálníFoto: Jakub Jurdič
Nabídněte ptákům koleno
Možná se vám někde v garáží, nebo ve sklepě, válí zbytky plastových trubek po rekonstrukci. Proč na výrobu krmítka nevyužít staré plastové koleno? Můžete pak klidně říkat, že jste si pro blaho ptactva nechali vrtat koleno – potřebujete do něj totiž udělat dva otvory na provázek nebo řetízek. Pak už jen umístěte bidélko, a je hotovo.
Můžete si pohrát s vzhledem krmítka. Můžete kolem něj omotat provázek, kousek juty, nebo se pokusit napodobit kůru za pomoci tavné pistole a barvy ve spreji. Náklady, i když budete kupovat koleno a řetízek, se vejdou do 50 KčFoto: Jakub Jurdič
Vyrobili jste také letos ptáčkům nové krmítko? Rozhodně se s ním pochlubte a vložte jeho fotku do této fotogalerie.