Hlavní obsah

Krmítka pro ptáčky? 6 způsobů, jak je vyrobit doma

Foto: Profimedia

Chtěli byste nasypat ptáčkům, ale nemáte po ruce krmítko? Není nic snazšího než si ho během chvilky vyrobitFoto: Profimedia

Chtěli byste dopřát ptáčkům venku trochu něčeho dobrého, ale nemáte krmítko? Poradíme vám, jak si ho velmi levně vyrobit z toho, co najdete doma.

Článek

Kam s ním – to bývá častý problém, pokud bydlíte v paneláku. Co ve chvíli, kdy není krmítko kam zavěsit? I na to jsme mysleli, a máme pro vás pár tipů na krmítka, která se vejdou třeba jen na parapet okna. Slibujeme navíc, že náklady v žádném případě nepřekročí stokorunu.

Vypečené krmítko

Proberte skříňky kuchyňské linky, třeba najdete dvě již zašlé a nepoužívané dortové formy. Můžete použít i dva plechy na muffiny nebo třeba dvě pokličky. Dejte jen pozor, aby vrchní nádoba či poklice kryla tu spodní jako stříška, ideálně tedy, aby byla větší. Obě části k sobě můžete buď sešroubovat, nebo spojit provázkem nebo řetízkem. Záleží na tom, zda má výsledné krmítko stát, nebo viset. Za pár minut máte hotovo.

Foto: Jakub Jurdič

I když formy koupíte, nebude to drahé, tyto dvě včetně spojovacího materiálu vyšly na 86 KčFoto: Jakub Jurdič

Závěsná „sámoška“

Z květináče a podkladové misky lze snadno vyrobit závěsné krmítko. Semínka se sypou samovolně, ale je dobré ho zavěsit někam, kde na něj nebude pršet, protože se ve spodní misce drží voda.

Foto: Jakub Jurdič

Náklady na toto krmítko se vejdou včetně spojovacího materiálu do 50 KčFoto: Jakub Jurdič

Budka na parapet

Máte-li pro usazení krmítka k dispozici opravdu jen parapet okna, můžete vyrobit krmítko, které na něj postavíte. Vyrobit ho můžete třeba z hlubokého plastového obalu s víčkem, ve kterém se prodává například hroznové víno nebo rajčata.

Postavte jej dnem vzhůru, vyřízněte do boku otvor, který bude dost velký jen pro sýkorky a drobnější ptactvo. Pak budku omotejte například potravinářskou fólií, kterou v místě otvoru rozříznete a ohnete dovnitř. Dozdobte například provázky. Budku můžete připevnit k prkénku, aby držela na parapetu, ale můžete dovnitř vložit pár kamínků pro zatížení.

Foto: Jakub Jurdič

Krmítko zvládnou vyrobit i děti a náklady jsou zanedbatelné, nebude to víc než deset korun, protože využijete věci, které máte doma běžněFoto: Jakub Jurdič

Plechová jídelna

Pro výrobu závěsného krmítka můžete použít i konzervu, ideálně tu s odtrhávacím víčkem. Stačí pak víčko jen ohnout na polovinu a udělat v něm otvor pro nasazení bidélka – obojí stačí přilepit tavnou pistolí, stejně jako provaz, kterým krmítko omotáte, aby vypadalo trochu přírodněji.

Foto: Jakub Jurdič

Na výrobu bidélka stačí použít například dřevěné hůlky, několik slepených špejlí, pár dřívek od nanuku nebo podobně. Náklady jsou opět minimální – do deseti korunFoto: Jakub Jurdič

Nasypte jim plnou

PET láhev, plastová lžička a kousek provázku či drátku na zavěšení. To je všechno, co potřebujete na výrobu tohoto krmítka. Výrobu zvládne opravdu každý, jediné, nač si musíte dát pozor, je velikost otvoru u lžíce, aby se semínka sypala dostatečně, ale ne zas moc – takže udělejte nejprve malý otvor, který budete opatrně zvětšovat. Výhodou je, že dobře vidíte, kolik krmení ještě v nádobě zbývá.

Foto: Jakub Jurdič

Plastovou lžíci nebo lžičku lze nahradit i starou vařečkou. Opět pracujete s věcmi, které máte doma, takže náklady jsou minimálníFoto: Jakub Jurdič

Nabídněte ptákům koleno

Možná se vám někde v garáží, nebo ve sklepě, válí zbytky plastových trubek po rekonstrukci. Proč na výrobu krmítka nevyužít staré plastové koleno? Můžete pak klidně říkat, že jste si pro blaho ptactva nechali vrtat koleno – potřebujete do něj totiž udělat dva otvory na provázek nebo řetízek. Pak už jen umístěte bidélko, a je hotovo.

Foto: Jakub Jurdič

Můžete si pohrát s vzhledem krmítka. Můžete kolem něj omotat provázek, kousek juty, nebo se pokusit napodobit kůru za pomoci tavné pistole a barvy ve spreji. Náklady, i když budete kupovat koleno a řetízek, se vejdou do 50 KčFoto: Jakub Jurdič

Vyrobili jste také letos ptáčkům nové krmítko? Rozhodně se s ním pochlubte a vložte jeho fotku do této fotogalerie.

Reklama

Související témata: