Článek
Je jasné, že když svého psa milujete, chcete mu dopřát to nejlepší. A asi vás někdy napadlo nechat ho spát po svém boku. Nebo už s vámi tráví noci na lůžku pravidelně? Ať tak či tak, je dobré zvážit všechna pro i proti.
Nic pro alergiky
Až tři z deseti alergiků reagují na psy, kteří vedle koček a roztočů představují nejběžnější zdroj alergenů v interiéru. Nacházejí se v jejich srsti, slinách i kůži, a pokud s mazlíčkem sdílíte lože, jste těmto dráždivým látkám vystaveni přibližně osm hodin v kuse každý den. To může být nepříjemné i pro jedince s mírnou formou alergie. V takovém případě se objevuje například škrábání v krku a nose spojené s kýcháním, svědění kůže, vyrážka, zarudlé slzící oči nebo náběh na astma.
- Máte podezření na alergii? Poraďte se s lékařem. V každém případě je třeba zjistit příčinu vašich potíží – pes v tom může být úplně nevinně. Ale i tak je vhodné se alergenům maximálně vyhýbat: to znamená pořídit si čističku vzduchu s účinným filtrem pevných částic, která pomůže odstranit alergeny ze vzduchu. Denně byste také měli vysávat, a to i postel, abyste ji zbavili chlupů. Pejska je dobré jednou týdně umýt a po každém návratu zvenku mu otřít tlapky navlhčeným hadříkem z mikrovlákna.
Proti úzkosti a nespavosti
Psí přítomnost během spánku může člověku prospět. A platí to i v případě, že chlupáček neleží přímo v posteli, ale třeba v pelechu pod ní. Spánek se zvířecím miláčkem dává pocit bezpečí a pohodlí podobně jako měkoučká deka nebo oblíbený polštářek, snižuje úzkost a s ní i nespavost.
„Odborné studie potvrzují tento pozitivní efekt zejména u dětí. U dospělých pak častěji vidíme, že spánek ruší,“ uvádí neuroložka Jitka Bušková, vedoucí lékařka Oddělení spánkové medicíny NÚDZ. Rušivé bývá zejména hlasité chrápání, vrčení či štěkání ze spaní, převalování nebo kopání.

Blízkost psa v průběhu spánku může snižovat úzkost a navozovat pohodu, ale čtyřnohý kamarád přitom nemusí být přímo v posteliFoto: Daniel Myjones, Shutterstock.com
Dejte najevo, kdo je tady velitel
Nejste v posteli sami? Pak s přítomností čtyřnohého kamaráda musí souhlasit i váš partner. Někteří psi ale mohou přizvání do postele vnímat jako základ a postupně se začnou roztahovat a rozšiřovat si své území. Záleží to na rase a temperamentu, ovšem v každém případě musíte dát psovi jasně najevo, že pánem jste vy. A to hned od začátku!
„Jako malá jsem zažila tu dominanci, když náš ovčák odmítl opustit mou postel,“ upozorňuje Iveta Skalická, kynoložka ze ZKO v České Třebové. Je zcela nepřípustné, že by vás pes nechtěl například pustit k partnerovi a uzurpoval si vás pro sebe! V takovém případě je nutné odkázat ho do patřičných mezí, tedy do pelechu vedle postele, a trvat na tom.
Jak to udělat, když chcete psa v posteli
Pes nemá být pánem situace ani na vás nezdravě viset. Aby na vás nebyl závislý, pozvěte ho do postele až po dosažení prvního roku života, a to vždy poté, co je vyvenčený a unavený: měl by si totiž vaši postel spojit s místem klidu a odpočinku. I proto je moudré přichystat psovi k lůžku pelech pro případ, že ho z nějakého důvodu u sebe nechcete. Musí vědět, že k vám smí pouze na vaše pozvání, že je to čest a ne něco, co by si měl vynucovat nebo z čeho by měl být úzkostlivý, když to nedostane.
Psa do postele ano, nebo ne?
Pokud tedy vy ani váš partner netrpíte alergií, ráno se cítíte dobře vyspalí a váš mazel je dobře vycvičený a nezasahuje vám do intimního života, pak není důvod, proč by s vámi v posteli spát nemohl a proč byste si nemohli užívat všech výhod, které jeho noční blízkost může přinášet.