Hlavní obsah

Levné, ale zázračné! 7 tipů, jak zatočit s bolestí v krku

Foto: Dejan Dundjerski, Shutterstock.com

Nepříjemná bolest v krku. Přirozeně se jí chcete co nejdříve zbavit. Ne vždy se ale jedná o angínu, kterou vyřeší antibiotika. Může se jednat o virovou infekci, od níž si můžete pomoci i bez léků. Víme o sedmi způsobech.

Článek

Horký čaj, teplý zábal, šalvějové bonbony. Některé domácí prostředky mohou zmírnit nepříjemný pocit podrážděného krku, ale bolesti nezbaví. Chcete-li se s otravnými příznaky skutečně rozloučit, vyzkoušejte jeden z těchto sedmi prostředků.

1. Kloktejte slanou vodu

Možná se nejedná o nejchutnější prostředek, zaručeně ale o jeden z nejúčinnějších. Slaná voda může snižovat otoky a klidnit zánět i podráždění krku. Rozpusťte půl čajové lžičky soli ve 240 mililitrech vody a kloktejte každé dvě hodiny.

2. Propláchněte nos

Slanou vodu můžete užít i k propláchnutí nosu. Když máte nos ucpaný, dýcháte ústy, což může hrdlo dráždit. Uvolnění dutin tak může zmírnit i bolest v krku. V lékárnách je běžně k zakoupení konvička i s odměrkou. Napusťte ji vlažnou vodou, přidejte sůl a podle návodu propláchněte obě nosní dírky. Provádějte podle potřeby, klidně dvakrát denně.

Foto: Alexeysun, Shutterstock.com

Zklidnětě podrážděný krk a uvolněte dutiny. Vykloktejte si slanou vodou nebo si jí vypláchněte nos

3. Dejte si čaj s kurkumou

Kurkuma je dnes více než oblíbená. Zatímco některé její přínosy pro zdraví, včetně potenciálu k prevenci rakoviny nebo onemocnění mozku, je ještě třeba podložit studiemi, protizánětlivé vlastnosti jí upřít nelze. Přidejte lžičku do čaje nebo do vody a dopřejte si tento nápoj 1–2krát denně.

„Ano, kurkumu lze skutečně považovat za zázračnou rostlinu, často využívanou především v léčitelství nejen pro její protizánětlivé a antimikrobiální účinky,“ potvrzuje Ing. Kateřina Pecharová, nutriční specialistka z Hradce Králové. „V tomto případě poslouží jako antiseptikum a k posílení organismu. Přidanou hodnotou jsou její detoxikační účinky a zlepšení trávení, neboť kurkuma zvyšuje činnost trávicích enzymů,“ dodává odbornice.

4. Vyhoďte zubní kartáček

I zubní kartáček může zodpovídat za bolest v krku. Na jeho štětinách se totiž shromažďují bakterie. Ty každé poškození dásní injikuje do těla a umožňuje jim napadnout jej. Jakmile tedy začnete pociťovat první známky škrábání v krku, vyměňte starý kartáček za nový.

Foto: bbernard, Shutterstock.com

Na štětinách zubního kartáčku se hromadí bakterie. Jakmile vás proto začne bolet v krku, vyměňte starý za nový

5. Posilněte imunitu

Oslabený imunitní systém je náchylný k poškození, k nimž patří právě i bolest v krku. Posilněte jej a zbavte se jí. MUDr. Hana Mojžíšová, výživová poradkyně z Prahy, doporučuje přidat do jídelníčku protizánětlivý zázvor a přírodní antibiotika, jako je česnek a cibule.

„Popíjením šťáv z mrkve nebo červené řepy podpoříte odolnost sliznic a zvýšením dávky selenu a zinku podpoříte imunitní reakci těla,“ radí Hana Mojžíšová dále. Selen a zinek najdete v česneku, cibuli, ovsu a selen samostatně v para ořeších, dýňových semínkách nebo čočce. Zkuste denně aspoň trochu některé z těchto zdraví prospěšných potravin zařadit do svého jídelníčku.

6. Vezměte si volno

Pokud jste unavení, tělo se bude snažit vyléčit samo. Tak si prostě odpočiňte. Hoďte alespoň pro jeden den všechno za hlavu. Doba strávená v posteli mimo obvyklé stresory může pomoci dobít baterky a vyléčit i bolest v krku. „Dlouhodobá únava vede k oslabení organismu, který je pak náchylnější na různá onemocnění,“ přitakává Kateřina Pecharová. „Dopřejte tedy tělu pravidelný odpočinek jako prevenci a zároveň podporu posílení imunitního systému,“ radí nutriční specialistka.

Foto: VGstockstudio, Shutterstock.com

Doba strávená v posteli mimo obvyklé stresory dobije baterky a zmírní bolest v krku. Tak si odpočiňte

7. Zvlhčujte vzduch

Za podráždění krku projevující se bolestí někdy může i suchý vzduch. Řešením se může stát zvlhčovač vzduchu. Nezapomeňte jej ale pravidelně čistit, jinak by se mohl stát dalším semeništěm bakterií, plísní a hub.

A jak bolest v krku léčíte vy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek