Hlavní obsah

Lupenka: způsobuje deprese a opravdu není nakažlivá

Foto: GBALLGIGGSPHOTO, Shutterstock.com

S diagnózou lupenka si většina lidí spojuje onemocnění kůže. Je to ale mnohem složitější, jde o nemoc, která ničí celé tělo. Nejčastěji je to kůže, nehty a vlasy, poměrně často se může projevovat také záněty kloubů a šlach. A zvyšuje riziko cukrovky, deprese a mrtvice nebo infarktu.

Článek

V Česku trápí lupenka neboli psoriáza zhruba 200 až 300 tisíc lidí. Zjednodušeně řečeno se jedná o zánětlivé onemocnění celého těla – imunitní systém je přehnaně aktivní a tím poškozuje kůži. Kožní buňky se na některých místech obměňují až sedmkrát rychleji, čímž dochází k nadměrnému šupinatění kůže.

Lupenku po matce zdědila Kim Kardashian (39) a nemocí trpí i modelka a herečka Cara Delevingne (27).

Příznaky lupenky

Většina nemocných, asi 80 procent, trpí formou ložiskové lupenky, která způsobuje červené skvrny často pokryté vrstvou bílých šupin a doprovází ji bolest, svědění a tuhnutí kůže. Ložiska jsou obvykle na kolenou, loktech, na hlavě a na trupu. Druhá nejčastější je kapkovitá lupenka, která vytváří drobné, červeně zbarvené body po celém těle a u dětí může s rostoucím věkem zcela zmizet. Nemoc napadá i nehty.

Kromě poškození kůže se přidává také zánět kloubů: psoriatická artritida. Postihuje až 40 procent pacientů, někdy se projeví i bez výrazných změn na kůži. Nejčastěji bývají oteklé a bolestivé klouby rukou a nohou, zasaženy však mohou být i lokty, kolena, Achillovy šlachy, páteř, úpony lokte, pánve a hrudníku. U psoriatické artritidy je typická klidová bolest, která dokáže pacienty vzbudit ze spaní. Víte, že lupenka může zkrátit život až o pět let?

Foto: Lipowski Milan, Shutterstock.com

Lupenka je velice nepříjemná a navíc nevypadá hezky – i to nemocným způsobuje stres

Přidružené choroby

Chronický zánět v těle zvyšuje riziko metabolického syndromu, což je soubor rizikových faktorů vedoucích k rozvoji aterosklerózy neboli kornatění tepen, dále k cukrovce a následně k srdečnímu infarktu či mozkové mrtvici. Psoriatici jsou také velmi ohroženi depresemi, které jim způsobují zejména problémy vyrovnat se s potížemi, jež jim závažná nemoc přináší.

Vyšetření a léčba

Kožní lékař lupenku obvykle pozná pouhým pohledem, případně může udělat histologické vyšetření z odebrané tkáně. Nemoc zcela vyléčit nelze, ale pomocí nových metod je možné příznaky dlouhodobě potlačit a významnou měrou snížit jejich závažnost. Lokální léčba spočívá v aplikaci krémů a mastí přímo na postižená místa, užívá se i fototerapie (UV záření), systémová léčba pak spočívá v podávání tablet, injekcí či infuzí, které působí v celém organismu. Nejnovější je léčba biologická. Zásadní je nemoc podchytit včas, aby se zabránilo trvalému poškození kloubů.

Foto: Evgeniy Kalinovskiy, Shutterstock.com

Při léčbě se užívají ultrafialové lampy třeba jen na ruce

Komplikace lupenky

V případě zhoršení může kůže začít mokvat, zánět způsobí rudnutí a následně i zvýší tělesnou teplotu a způsobí zimnici – jedná se o těžký zánět kůže na celém těle (psoriatická erytrodermie). Artritida velice poškozuje pohybový aparát a spolu s lupenkou se mohou objevit další autoimunitní nemoci, jako je Crohnova choroba a ulcerózní kolitida.

Prevence

Ačkoliv roli hraje dědičnost, pravá příčina není známá, a proto se propuknutí nemoci nelze cíleně bránit. U náchylných lidí může lupenka vzplanout po prodělané infekci, velkou roli hraje i stres.

Lupenka

  • Jiný název - Psoriáza
  • Popis - Chronické autoimunitní onemocnění kůže, není nakažlivé!
  • Příznaky - Projevuje se různě, nejčastěji červenými skrvnami pokrytými bílými šupinami, napadá i nehty. Kůže velmi svědí a bolí. Způsobuje i velké bolesti pohybového aparátu (psoriatická artritida).
  • Léčba - Nelze vyléčit. Lokální léčba ložisek spočívá v aplikaci mastí a krémů, systémová léčba se podává ve formě tablet nebo injekcí či infuzí, fototerapie využívá UV záření. Možná je i biologická léčba.
  • Statistika - Udává se, že lupenkou trpí až 7 procent lidí.
  • Prevence - Neexistuje.

Trápí vás kožní onemocnění a léčba nezabírá? Může za to psychika!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek