Článek
V Česku trápí lupenka neboli psoriáza zhruba 200 až 300 tisíc lidí. Zjednodušeně řečeno se jedná o zánětlivé onemocnění celého těla – imunitní systém je přehnaně aktivní a tím poškozuje kůži. Kožní buňky se na některých místech obměňují až sedmkrát rychleji, čímž dochází k nadměrnému šupinatění kůže.
Lupenku po matce zdědila Kim Kardashian (39) a nemocí trpí i modelka a herečka Cara Delevingne (27).
Příznaky lupenky
Většina nemocných, asi 80 procent, trpí formou ložiskové lupenky, která způsobuje červené skvrny často pokryté vrstvou bílých šupin a doprovází ji bolest, svědění a tuhnutí kůže. Ložiska jsou obvykle na kolenou, loktech, na hlavě a na trupu. Druhá nejčastější je kapkovitá lupenka, která vytváří drobné, červeně zbarvené body po celém těle a u dětí může s rostoucím věkem zcela zmizet. Nemoc napadá i nehty.
Kromě poškození kůže se přidává také zánět kloubů: psoriatická artritida. Postihuje až 40 procent pacientů, někdy se projeví i bez výrazných změn na kůži. Nejčastěji bývají oteklé a bolestivé klouby rukou a nohou, zasaženy však mohou být i lokty, kolena, Achillovy šlachy, páteř, úpony lokte, pánve a hrudníku. U psoriatické artritidy je typická klidová bolest, která dokáže pacienty vzbudit ze spaní. Víte, že lupenka může zkrátit život až o pět let?
Lupenka je velice nepříjemná a navíc nevypadá hezky – i to nemocným způsobuje stres
Přidružené choroby
Chronický zánět v těle zvyšuje riziko metabolického syndromu, což je soubor rizikových faktorů vedoucích k rozvoji aterosklerózy neboli kornatění tepen, dále k cukrovce a následně k srdečnímu infarktu či mozkové mrtvici. Psoriatici jsou také velmi ohroženi depresemi, které jim způsobují zejména problémy vyrovnat se s potížemi, jež jim závažná nemoc přináší.
Vyšetření a léčba
Kožní lékař lupenku obvykle pozná pouhým pohledem, případně může udělat histologické vyšetření z odebrané tkáně. Nemoc zcela vyléčit nelze, ale pomocí nových metod je možné příznaky dlouhodobě potlačit a významnou měrou snížit jejich závažnost. Lokální léčba spočívá v aplikaci krémů a mastí přímo na postižená místa, užívá se i fototerapie (UV záření), systémová léčba pak spočívá v podávání tablet, injekcí či infuzí, které působí v celém organismu. Nejnovější je léčba biologická. Zásadní je nemoc podchytit včas, aby se zabránilo trvalému poškození kloubů.
Při léčbě se užívají ultrafialové lampy třeba jen na ruce
Komplikace lupenky
V případě zhoršení může kůže začít mokvat, zánět způsobí rudnutí a následně i zvýší tělesnou teplotu a způsobí zimnici – jedná se o těžký zánět kůže na celém těle (psoriatická erytrodermie). Artritida velice poškozuje pohybový aparát a spolu s lupenkou se mohou objevit další autoimunitní nemoci, jako je Crohnova choroba a ulcerózní kolitida.
Prevence
Ačkoliv roli hraje dědičnost, pravá příčina není známá, a proto se propuknutí nemoci nelze cíleně bránit. U náchylných lidí může lupenka vzplanout po prodělané infekci, velkou roli hraje i stres.
Lupenka
- Jiný název - Psoriáza
- Popis - Chronické autoimunitní onemocnění kůže, není nakažlivé!
- Příznaky - Projevuje se různě, nejčastěji červenými skrvnami pokrytými bílými šupinami, napadá i nehty. Kůže velmi svědí a bolí. Způsobuje i velké bolesti pohybového aparátu (psoriatická artritida).
- Léčba - Nelze vyléčit. Lokální léčba ložisek spočívá v aplikaci mastí a krémů, systémová léčba se podává ve formě tablet nebo injekcí či infuzí, fototerapie využívá UV záření. Možná je i biologická léčba.
- Statistika - Udává se, že lupenkou trpí až 7 procent lidí.
- Prevence - Neexistuje.
Trápí vás kožní onemocnění a léčba nezabírá? Může za to psychika!