Hlavní obsah

Zákeřná nemoc mladých: Jak vám Crohnova choroba změní život?

Foto: Nikodash, Shutterstock.com

Kruté bolesti břicha, krvavé průjmy a nevyzpytatelná vzplanutí. Počet lidí s Crohnovou chorobou v Česku za posledních patnáct let stoupl takřka o polovinu. Drtivá většina nemocných jednou i víckrát za život skončí na operačním sále. A vyléčení není možné.

Článek

O chorobách střev se většinou moc nemluví. Někteří nemocní otálejí dlouhé měsíce, než se s bolestmi, průjmy a často pernými chvílemi na veřejnosti svěří lékaři. Podle statistik má v současné době „crohna“ na dvacet tisíc Čechů. „Počet onemocnění Crohnovou chorobou v populaci z neznámých důvodů stále narůstá, navíc postihuje stále mladší jedince i děti,“ podotýká MUDr. Hana Mojžíšová, která se specializuje na výživu a zdravý životní styl.

Nemoc mladých

Urputné průjmy, které vás mohou přepadnout kdekoli a kdykoli, křečovité bolesti kolem pupku a v podbřišku, často i vysoké horečky. Akutní fáze může trvat dny i týdny. Pak přichází období klidu, jako byste byli zcela zdraví. Jenže poté to začne nanovo.

„Že mám crohna, jsem se dozvěděla v dvaadvaceti. Když na to zpětně vzpomínám, diagnóza byla skoro vysvobození. Nic nebylo horší než těch pět měsíců předtím, když jsem nevěděla, co mi je,“ popisuje čtenářka Radka, u které měli lékaři prvně podezření na gynekologický problém. „Při nejhorším vzplanutí, když jsem ještě nebrala léky, jsem ze záchodu prakticky nevycházela. Nespočítám, kolik krvavých stolic to bylo, ale klidně i několik do hodiny. Běžně jsem se kvůli průjmu budila a o bolestech břicha ani nemá cenu mluvit,“ vzpomíná.

Stejně jako v jejím případě se u většiny pacientů nemoc objeví mezi 20. a 30. rokem. Výjimkou však není ani u dětí. Vzhledem k tomu, že potíže mají kolísavý průběh (období urputných průjmů a bolestí střídá období klidu), často trvá i několik let, než je choroba odhalena a potvrzena.

Foto: ESB Professional, Shutterstock.com

Nemoc se projevuje nesnesitelnými bolestmi a průjmy, které neustávají ani v noci

Původ není znám

Ačkoli nezabíjí, dokáže crohn nemocným nesmírně zkomplikovat život. Proč trpí právě oni a jestli se z toho někdy úplně dostanou, na to medicína zatím nemá odpověď. „Crohnova choroba se řadí mezi střevní záněty. Jedná se o autoimunitní nemoc, jež může zasáhnout kteroukoliv část trávicího ústrojí od jícnu po konečník. Nejčastěji však postihuje konec tenkého střeva. V současnosti ji nelze zcela vyléčit,“ popisuje odbornice na zdravotní prevenci Margit Slimáková. Jako „autoimunitní“ se nazývají nemoci, při nichž imunitní systém napadá buňky vlastního těla, což se projevuje zánětem.

„Původ je neznámý. K rozvoji ale mohou přispívat dědičné faktory, některá léčiva, stres, ale i nezdravá strava typická nedostatkem vlákniny, nadměrnou konzumací průmyslově zpracovaných potravin či vysokým příjmem cukrů,“ dodává Margit Slimáková.

Foto: BlurryMe, Shutterstock.com

Jak se nemoc odhaluje? Pacienta čeká fyzikální vyšetření, vyšetření stolice i krevní testy. Pomocí kolonoskopie se pak mohou z postiženého střeva vzít vzorky na histologii, která diagnózu definitivně potvrdí

Život s crohnem: roli hraje psychika

Přestože nemoc nelze úplně vyléčit, vhodné léky mohou problémy velice dobře mírnit. Mimořádně důležitý je i přísný výživový plán. Nemocní se musejí stravovat pravidelně, vyřadit dráždivé potraviny (i alkohol) a dodržovat takový jídelníček, který i při častém vyměšování udrží v těle dostatek živin.

„Velký podíl na aktivitě onemocnění má i psychika jedince, stejně tak jako vysoká míra stresu,“ uvádí Hana Mojžíšová. Období klidového období může při dodržování režimu trvat několik měsíců i let. Vzplanutí pak často bývá ovlivněno duševním stavem nemocného.

Jistota klidu neexistuje

I když je pacient „vzorňák“ a plní veškerá nařízení lékařů, neznamená to, že se vyhne chirurgickému zákroku. Velká část nemocných podstupuje i několikrát za život operaci, při níž je odebrán nemocný úsek tenkého či tlustého střeva. Při hojení zánětu se totiž tkáň často zúží a zatuhne, čímž se střevo stane těžko průchodné. Po odebrání a napojení střeva je vše zase v pořádku. Nikdy ale pacient ani lékaři nemají jistotu, že se zánět neobjeví po určitém čase znovu na jiném místě.

Setkali jste se s Crohnovou chorobou u někoho ze svých přátel či známých? 

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama