Hlavní obsah

Cestování po Česku: Máchův kraj s mořem, skalami i Čtyřlístkem

Foto: Kristyna Henkeova, Shutterstock.com

Plánujete program na volné dny, které by měly být trochu poznávací, trochu akční a třeba i s možností koupání nebo vodních sportů? Přesně na to je skvělá oblast zvaná Máchův kraj!

Článek

Co to vlastně je Máchův kraj a kde leží? Je to oblast, kterou si zamiloval a často popisoval Karel Hynek Mácha. Najdete ji na jihozápadě Libereckého kraje s přesahem do kraje Středočeského. Za centrum lze považovat Doksy, za nejznámější pak Máchovo jezero. Najdete tam ale i spoustu dalších zajímavých míst.

Peklo v Housce

Kromě nejznámějšího Bezdězu je třeba upozornit i na hrad Houska. Byl postaven v první polovině 13. století, skoro ve stejnou dobu jako Bezděz, dokonce prý i stejnými staviteli. Dodnes ale není jasné proč. Je stranou obchodních cest i hranic, které by chránil. Říká se, že měl zakrýt průrvu ve skále, která vedla až do pekla, a ze které se vynořovaly na svět podivné bytosti. V podzemí hradu mají být prý chodby a prostory, ve kterých jsou pohřbeny příšery.

Hrad má mnoho tajemství, která lákají k návštěvě, stejně jako pohyblivé mechanické peklo vyřezané z lipového dřeva, které tu také najdete. Ceny vstupného, ale i program četných kulturních akcí najdete na webu hradu

Foto: Profimedia.cz

O hradě Houska koluje mnoho legend. Jedna z nich praví, že v něm byla brána do pekla, z níž vylézali čerti a různí prapodivní tvorové

Jestli vás pekelné prostředí láká, můžete si v kraji projít i Národní přírodní památku Peklo patřící k obci Sosnová, kousek od České Lípy. Jedná se o kaňonovité údolí Robečského potoka se strmými skalními stěnami. Prochází jím naučná stezka, která je určena jen pro pěší.

Foto: Profimedia.cz

Kousek od Sosnové si můžete projít Peklem

Mácha jako malíř

Na toulkách po hradech můžete jít po stopách básníka Karla Hynka Máchy. Rád se pěšky vydával poznávat památky, psal si zápisky a hrady i kreslil. Hrady maloval z dálky, s pomocí dalekohledu, a některé pak doma koloroval. Dochovalo se 115 jeho prací a vy si je můžete prohlédnout na výstavě Hrady spatřené, kterou najdete od 4. května do 31. října v jeho památníku v Doksech (pobočka Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě).

Foto: muzeumcl.cz

Jestli znáte K. H. Máchu zatím jen jako básníka, výstava vám ukáže, jak zdatným byl malířem

Havraní skály s vyhlídkou

Romantiku pískovcových skal a přírody si můžete užít v Havraních skalách. Na své si tu přijdou i horolezci, pro které tu jsou nachystány cvičné stěny. Havraní skály najdete asi dva kilometry od malebného města Nový Bor, kilometr od obce Radvanec. Jde o skupinu pískovcových věží, z nichž si horolezci ty nejoblíbenější pojmenovali – Panenská skála, Ropucha, Rozeklaná, Potupená, Půlená.

Krásný výhled do kraje si z jejich vrcholů ale užijí nejen horolezci, ale i pěší. Na vrchol nejvyšší skály vedou vytesané schůdky. Na této skále bylo prý kdysi popraviště nedalekého Sloupského hradu. Vyhlídka se původně jmenovala Sedm havranů. Užijete si z ní pěkné výhledy na okolí Sloupu, na kopce Vlhošť a Ronov nebo Špičák u České Lípy. Přehlédnout nejde místní dominantu – vrchol Klíč.

K Havraním skalám dojdete z Nového Boru po zelené turistické značce a je tu i cyklostezka. Vyrazit můžete i ze Cvikova nebo Radvance. Vzít můžete i dětský kočárek – na vyhlídku s ním sice nedojedete, ale pod ni ano.

Foto: Profimedia.cz

Romantika, krásné lesy a vyhlídky do kraje - to je důvod, proč navštívit Havraní skály

Na kole kolem Mácháče

Máchovo jezero je největší vodní plocha v Libereckém kraji. Založit ho nechal Karel IV. Ačkoli se mu říká jezero, je to rybník na rašelinové pánvi. Původní název byl Velký rybník nebo Velký Dokeský rybník a Máchovo jezero  se mu začalo říkat neoficiálně někdy kolem roku 1930, oficiálně se tento název prosadil až po druhé světové válce.

Jezero nabízí na čtyřech plážích spoustu zábavy i sportovního vyžití. Najdete tu půjčovny šlapadel i loděk, aquapark, vodní atrakce i hojně míst na občerstvení.

Kolem Mácháče si můžete udělat i pěknou procházku nebo si vyjet na kole. Třeba z Doksů po červené do Starých Splavů a na pláž Klůček můžete vyrazit s dětmi. Víc terénu si můžete užít, když ve Starých Splavech uhnete po žluté a vydáte se na hrad Bezděz a potom po zelené přes Luka zpátky do Doksů. Možností je spousta.

Foto: Profimedia.cz

Máchovo jezero je skvělé na koupání, ale i jako cíl milovníků jízdy na kole

Doksy jako Třeskoprsky

Doksy nejsou jen „hlavním městem“ Máchova kraje, ale i místem, které je zábava projít a prozkoumat. Nepřehlédněte místní zámek v centru města, který byl do roku 1945 rodinným sídlem mnichovohradišťské větve Valdštejnů a posléze sloužil jako internát. První otevření pro návštěvníky proběhlo až v roce 2013 a zahrady se otevřely o rok později.

Foto: Profimedia.cz

Zámek v Doksech byl dlouho sídlem Valdštějnů

Zámek Doksy nabízí velmi zajímavý prohlídkový okruh věnovaný Valdštejnům, který je doplněn moderními multimediálními prvky, jako jsou dotykové obrazovky, tablety nebo kino.

V zámku najdete i oblíbené a vyhledávané Muzeum Čtyřlístku. Není divu, protože Doksy byly předlohou pro Třeskoprsky, v nichž se všechna dobrodružství známých a již přes 50 let milovaných postaviček odehrávají. Podrobnosti o otevírací době a expozicích zámku najdete na jeho webových stránkách.

Foto: muzeumctyrlistek.cz

Muzeum Čtyřlísku připomene rodičům jejich mládí a děti seznámí s kreslenými hrdiny, které si jistě zamilují také

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek