Hlavní obsah

Máte problém s inkontinencí? Pomůže vám pár fíglů

Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

Poprvé se to může stát při smíchu nebo kýchnutí, ale postupně stačí zvednout tašku nebo jít do schodů, a musíte se vrátit domů převléknout. Inkontinence postihuje a deptá mladší i starší ženy – jak se jí bránit?

Článek

Rozhodně si nepředstavujte, že inkontinenci přinese jen stáří a celkové ochabnutí. Ve většině případů za únik moči sice opravdu mohou oslabené svaly pánevního dna, které uzavírá močovou trubici, ale nemusí být povolené jen věkem. Problémy mohou nastat také po operaci břicha nebo po úrazu, ale dobře ji znají i těhotné či ženy po porodu.

Proč se to stává?

Inkontinence může být následkem poškození přenosu nervových signálů nebo jejich špatného rozlišování po mrtvici, při Parkinsonově či Alzheimerově chorobě, stejně jako při cukrovce.

„Správnou funkci močového měchýře, tedy shromáždění a vyloučení moči, zajišťují centra v míše a mozku. Pokud není komunikace měchýře s nervovým systémem správná, projeví se to sníženou aktivitou měchýře s obtížným vyprazdňováním, nebo naopak zvýšenou aktivitou, kdy močíte často, překotně a dochází i k nekontrolovatelným únikům moči,“ vysvětluje prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol.

Nelze opomenout i fakt, že inkontinence může být jedním z příznaků infekce či nádorového onemocnění nebo ji mohou vyvolat i některé léky.

Foto: andriano.cz, Shutterstock.com

Inkontinence není jen problémem stáří, může postihnout i mladé

Typy inkontinence

Inkontinence může mít několik typů a stupňů. Podle příčiny se dělí na stresovou čili námahovou, tedy tu při smíchu či kýchnutí, když náhle zatnete břišní svaly, a urgentní. Nutkavá je proto, že při ní pociťujete náhlé a silné nucení močit a často dojde k předčasnému úniku moči.

„Urgentní inkontinence je známá také jako syndrom hyperaktivního močového měchýře a jejím příznakem je i to, že močíte víc než osmkrát denně, včetně noci. Hlavními příčinami jsou zvýšená dráždivost a nesprávná funkce svaloviny močového měchýře. U žen ji může způsobit i snížení hladiny estrogenu po přechodu, což vede ke snížení výstelky v močovém měchýři i v pochvě a zvýšení dráždivostí těchto tkání. U mužů bývají důvodem potíže s prostatou,“ říká MUDr. Lukáš Horčička z urogynekologické ambulance Gona s.r.o.

Jak se bránit?

Inkontinenci byste neměli přehlížet a doufat, že se vyřeší sama. Vždy je lepší vše konzultovat s lékařem. I když jsou věci, kterými nic nepokazíte:

  • Cvičte – pro zpevnění pánevního dna žen i mužů slouží Kegelovy cviky. Pomohou s lehčí inkontinencí, ale zlepší i sexuální prožitek a dosažení orgasmu. Jedním z možných cviků je také to, že se při močení zatnutím svalů pokusíte přerušit proud moči – a svaly, které v tom pomohou, pak budete pravidelně, nejméně třikrát denně po dobu 6–8 vteřin, zatínat a posilovat.
  • Zbavte se kašle – riziko inkontinence zvyšuje i dlouhodobá fyzická námaha. Ale není to jen těžká práce, jde třeba i o dlouhodobý kašel. Takže se ho co nejdřív zbavte.
  • Ptejte se na možnosti – vyhledejte svého urogynekologa a ptejte se na možnost operace stresové inkontinence! Možnosti léčby jsou různé. Poruchu vyprazdňování nelze léčit medikací. „Léky umí jen brzdit vyprazdňování měchýře, tedy pomoci s jeho hyperaktivitou. Ale ani to není řešení pro všechny. Proto jsme rádi za novou možnost implantace stimulátoru, který se ovládá na dálku,“ vysvětluje MUDr. Michal Rejchrt z Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol.
  • Kupte si pomůcky – ať vás trápí jakýkoli stupeň či typ inkontinence, hodně vám mohou ulevit moderní inkontinenční pomůcky.
  • Zhubněte a upravte jídelníček – snížení hmotnosti stav zlepší, ovšem hlavně v případě hyperaktivního močového měchýře velmi prospěje i úprava jídelníčku. Omezte nebo zcela vynechejte kořeněná jídla, citrusy, alkohol a kávu – ještě víc dráždí měchýř. Dbejte i o dostatečný pitný režim.

Pomohou nenápadné kalhotky

Moderní absorpční pomůcky vás mohou zbavit strachu vyjít ven – jsou diskrétní, účinné, pohodlně se používají a nebrání v každodenních aktivitách.

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): Tena Lady Slim Ultra Mini, 28 ks, slipové vložky pro ženy s lehkým únikem moči, inovativní technologie microProtex poskytuje trojí ochranu proti protečení, vlhkosti a zápachu, mimořádný pocit bezpečí a diskrétnosti, cena 109 Kč. Bella Lady Normal, 16 ks, nenápadné, dobře savé, s měkkou jemnou vrstvou, cena 66 Kč

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): Depend Maximum, 6 ks, absorpční jádro rychle uzavírá vlhkost a pohlcuje nežádoucí pachy, anatomické tvarování, jemná vnější vrstva, cena 63 Kč. Seni Lady Comfort Normal, 10 ks, prodyšné inkontinenční vložky pro lehkou inkontinenci s výtažkem ze zeleného čaje, cena 65 Kč

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): TENA Pants Normal, 10 ks, nové navlékací absorpční kalhotky pro střední až těžký únik moči, vysoce savé jádro, diskrétní a tenké, přesto dokonale bezpečné, pod oblečením je vůbec nepoznáte, cena 174 Kč. MoliCare Mobile 8 kapek, inkontinenční kalhotky, 14 ks, vel. L, pro těžší stupeň inkontinence, 3vrstvé savé jádro pro pocit sucha a optimální ochranu, postranní pásky proti protečení, neutralizace zápachu, cena 407 Kč

Foto: Archiv firem

Na foto (zleva): Inkontinenční kalhotky Abri flex Premium, 14 ks, inkontinenční navlékací kalhotky pro střední i těžkou inkontinenci s nešustivou fólií, vrstva top dry, odour systém pro pohlcování pachu, cena 344 Kč. Medi-Slip, 18 ks, s indikátorem vlhkosti, noční, opakovaně lepicí suché zipy, ochrana proti úniku obsahu, obsahuje superabsorbent, cena 367 Kč

Máte s tímto problémem zkušenosti?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek