Hlavní obsah

Ministryně Instagramu, rychlý konec nadějného influencera i premiér u ohně aneb Politici na sítích

Foto: Profimedia.cz

Sociální sítě jsou mocným nástrojem. Je to bezedná studna inspirace, dělá se na nich byznys, navazují milostné i obchodní vztahy a buduje PR, tedy vztahy s veřejností. To si víc a víc uvědomují nejen umělci, sportovci či modelky, ale i politici.

Článek

Političtí představitelé na sociálních sítích (Facebook, Instagram, Twitter) sdílí se svými fanoušky nejen své vize a názory, ale často ukazují i soukromí, aby působili lidštěji.

Když se na podzim vyměnila vláda, zjistilo se, že ministerstva skrývají nejrůznější „poklady“ – například faktury za služby, které si objednávali někteří politici. Alena Schillerová, bývalá ministryně financí, si třeba platila tým, který měl jediný úkol – vytvářet jí obsah na sociální sítě. A její fotky s pávem se staly terčem mnoha vtipů.

Jak jsou na tom další političtí činitelé, co se týče sociálních sítí?

Alena Schillerová (58)

O tom, že bývalou ministryni financí její instagramový profil baví, nemůže být pochyb. Mluví tam o sobě jako o úplně obyčejné ženské a říká, že ji vždy zajímá, co jí lidé píší. Sdílí fotky ze soukromí, ze setkání s voliči i z pracovních cest. V poslední době přidala i infografiku a její profil je plný stylizovaných portrétů.

Přišlo se na to, že jí ministerstvo financí platilo ze svého rozpočtu kameramana a fotografa. Celkem to stálo 2 miliony korun, o čemž se ovšem dlouhou dobu mlžilo. Přezdívka ministryně Instagramu na sebe nenechala dlouho čekat.

Foto: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

Alena Schillerová je terčem vtípků opakovaně, v minulosti se řešila její neznalost anglického jazyka nebo perfektní účes v době, kdy byla kvůli pandemii zavřená kadeřnictví

Petr Fiala (57)

Jaký je na sociálních sítích předseda vlády? Během volební kampaně se lídr ODS snažil působit lidsky, ale někteří s humorem komentovali, že u táboráku seděl v košili a společenských kalhotách. Volby ale nakonec vyhrál.

Nadále informuje sledující a voliče o vládních rozhodnutích a svých cestách. Jako třeba o cestě tří politiků na Ukrajinu, kdy se s dalšími vydal do válečné oblasti, aby se setkal s prezidentem Ukrajiny, Volodymyrem Zelenským (44). Pro mnohé se právě tímto krokem stal opravdovým politikem.

Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Platil za profesora v obleku, ale v době, kdy na Ukrajině zuří válka, spoustu lidí pozitivně překvapil tím, jak v čele České republiky jedná

Andrej Babiš (67)

Za předsedou ANO stojí zkušený PR tým, který přesně ví, co chtějí jeho voliči slyšet. Žoviální způsob komunikace na sociálních sítích, který je typický i pro jeho pořad Čau lidi, funguje. Stejně tak kritika současné vlády, která pro lidi podle něj dělá málo nebo nic. Předseda ANO sdílí fotky ze setkání s voliči, zejména se seniory, ale informoval i o svém zdravotním stavu.

Nedávno si trochu naběhl... Chtěl si postěžovat, že má jeho pobočka pošty v sobotu zavřeno a neobtěžovala se o tom informovat. Česká pošta si to nenechala líbit a sdílela kanály, kterými veřejnost informovala. Mimo jiné i v online zpravodajství, které poslanec vlastní.

Foto: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

V minulosti vyvolalo pozdvižení jeho vyjádření Zítra řeknu pravdu, které bylo sice tajemné, ale pouze předznamenalo vydání jeho knihy

Dominik Feri (25)

Poslanec za TOP 09 byl nejen mladý a nadějný politik, ale i zručný instagramový influencer, kterého sledovalo skoro 900 tisíc lidí. Zejména v době pandemie platila jeho žluto-černá infografika za nejspolehlivější zdroj informací, nejen o vládních proticovidových opatřeních.

Vloni však vystoupilo hned několik žen se závažným obviněním, že je poslanec měl v minulosti sexuálně obtěžovat, a v některých případech dokonce znásilnit. Svůj Instagram okamžitě vypnul, rezignoval na poslanecký mandát a stáhnul se z očí veřejnosti. Letos na Mezinárodní den žen vydala policie prohlášení, že jej obvinila a hrozí mu trest až deset let.

Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia

Pro mnohé byl zásadním informačním zdrojem a důvěryhodným politikem. To už dávno neplatí

Markéta Pekarová Adamová (37)

Profil předsedkyně Poslanecké sněmovny vyváženě prezentuje její politické názory, fotky z cest za voliči i na setkání s politiky jiných zemí, zároveň ale sdílí i fotky soukromější.

Asi nikdo nečeká, že by politiky na sociálních sítích sledovali jen ti, kteří s nimi souzní. Je zde prostor i pro diskusi a vyjadřování opačných názorů. Nesmí ovšem překročit únosnou mez. A to udělala jistá žena, které se nelíbilo, že politička vyjádřila nesouhlas s politikou maďarského premiéra Viktora Orbána (58). Pod pseudonymem jí napsala, že by jakožto předsedkyně TOP 09 zasloužila být vyhozena z okna a mučena imigranty. Policie ji vypátrala a hrozí jí až rok vězení.

Foto: David Malik / CNC / Profimedia

Na sociálních sítích prezentuje své politické postoje, ale i životní styl. A neváhá například poděkovat manželovi za podporu

Tomio Okamura (49)

Jedním z nejaktivnějších politiků v on-line světě je předseda SPD. Odborníci se shodují, že jeho síla je ve stmelování nespokojených a naštvaných lidí. Útočí na politiky ze všech stran, upozorňuje na „nebezpečí“, která lidem hrozí. A ukazuje, že je vždy na straně svých voličů.

O tom, že byl velkým fanouškem ruského prezidenta, se vědělo. Nijak se tím totiž netajil a v průběhu let zveřejnil mnoho příspěvků, kde vyjadřoval souhlas s názory Vladimira Putina (69). Své příspěvky nyní smazal, mnozí je ale mají zkopírované, takže se neztratily.

Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Ruskému státníkovi vyjadřoval podporu opakovaně, teď se k tomu nezná

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek