Hlavní obsah

Mladší obličej díky józe aneb Má face yoga smysl?

Foto: ivan_kislitsin, Shutterstock.com
16. 2. 2021

Obličejová jóga místo elixíru mládí? Pár vtipných grimas denně a vrátíte čas ve prospěch mladistvé pleti. Podívali jsme se tomuto zajímavé fenoménu na zoubek.

Článek

Botox a lifting pleti zdarma díky obličejové józe! Dobře, ne tak úplně zdarma a musíte tomu věnovat i trochu času a disciplíny. Má to smysl, nebo ne? Můžete se cvičením mimiky zbavit dvojité brady? Samé otázky! Odpovědi jsme hledali u odborníků.

Co je obličejová jóga? 

Obličejová jóga (někdo používá anglický termín face yoga) zažívá v posledních letech boom. Jejími největšími průkopnicemi jsou Američanky Fumiko Takatsu (51) a Koko Hayashi (41). Nutno dodat, že obě dámy na svůj věk nevypadají. Myšlenka je taková, že cvičením obličejových svalů je posílíte a zlepšíte cirkulaci krve, a tím pádem zlepšíte stav pokožky a vrásek. To může vypadat tak, že prsty a jemným tlakem přejíždíte po nosoretních rýhách, podél čelisti nebo špulíte rty a vyplazujete jazyk. Vypadáte při tom dost legračně. Ale funguje to?

„Svaly v obličeji jsou jako kterékoliv jiné svaly na těle. Pokud je budete pravidelně procvičovat, stačí třeba i 3 x 5 minut denně, uvidíte výsledky,“ říká Zuzana Klingrová, lektorka jógy, autorka knih o józe a programová ředitelka Resortu Svatá Kateřina.

Foto: JRP Studio, Shutterstock.com

Takhle vypadají cviky, kterými posílíte obličejové svaly. Většinou v pozici vydržíte několik sekund a párkrát opakujete, záleží na konkrétním cviku

Kde se ji můžete naučit?

V českém prostředí se zkrášlující metodě věnuje moderátorka a herečka Marta Dřímal Ondráčková (37), která svoje tipy sdílí na Instagramu. Cvičí už přes devět let a na její lekce #udržksicht se můžete podívat i na Televizi Seznam.

Další je Simona Rydlová (40), která dokonce absolvovala kurz u samotné Fumiko Takatsu. Takhle s obličejovou jógou začínala: „Když mi bylo tak pětatřicet, začal mi padat obličej. Dost rychle. Jakoby najednou. Je fakt, že jsem měla těžké období a rozváděla se. Zkrátka to, na co jsem byla zvyklá, bylo jinak. Měla jsem vrásku mezi obočím, začaly mi padat kontury tváří, pod očima jsem měla prohlubně. Zpanikařila jsem a běžela jsem si nechat píchnout do čela botox. Ale hned jsem pochopila, že to není jen tak a že to dlouhodobě nechci. Hledala jsem alternativy a našla Fumiko Takatsu, zakladatelku Face Yoga Method. Začala jsem cvičit, velmi rychle jsem viděla výsledky, všímala jsem si, jak dobrý vliv to má na moji psychiku a vytvarovala jsem si obličej tak, že jsem vypadala lépe než kdy předtím.“

Foto: Archiv Simony Rydlové

Lektorka obličejové jógy Simona Rydlová propadla této omlazovací metodě před 4 lety a nedá na ni dopustit

Zbaví vás obličejová jóga dvojité brady?

Asi nejčastější problémy, které stárnutí pokožky přináší, jsou dvojitá brada a povadlé kontury. Pomůže obličejová jóga i s nimi? „Dvojitá brada je složitější problém, který může souviset se špatným postavením páteře. Bývá způsobena tím, že máme předsunutou hlavu dopředu, třeba v důsledku špatného sezení a koukání do počítače,“ vysvětluje Zuzana Klingrová. „Zde je potřeba zařadit cviky nejen na obličej, ale především cviky na správné posazení pánve a páteře.“

Podle Simony Rydlové vám mimická cvičení pomohou i s dvojitou bradou. „V této partii je výhoda, že výsledky uvidíte poměrně brzy, dřív než na tvářích, kde je více svalů.“

Jóga může pomoci nejen s povislými konturami, ale i s asymetrií obličeje, jemnými, ale i hlubšími vráskami a celkově rozzářit pohled. Není nikdy pozdě na to začít, ale samozřejmě, tak jako u jiných anti-age rad, čím dříve, tím lépe.

Foto: Olena Yakobchuk, Shutterstock.com

Posilování obličejových svalů vyžaduje především pravidelnost, aby byly vidět nějaké výsledky

A co na to dermatolog?

Na názor jsme se zeptali i dermatologa Jana Kučery z Perfect Clinic. „Dermatology tato metoda pro léčbu známek stárnutí nebo zlepšení stavu kůže doporučována není. Je to dané primárně tím, že zatím nejsou kvalitní studie, které by toto cvičení analyzovaly. V několika málo studiích, které se této metodě věnovaly, pacienti prováděli cviky zhruba 30–60 minut denně a byl sledován výsledek tohoto cvičení po řádu měsíců. Některé práce popisují určitá zlepšení, ale je nutné zmínit, že se nejednalo o příliš kvalitní studie.“

Jak často je potřeba cvičit mimické svaly?

Ale vraťme se k ženám, které na ni nedají dopustit. Lektorka Simona Rydlová doporučuje cvičit ideálně 10 minut denně. Je důležité si to převést do svého beauty rituálu, který pak bude automatický jako čištění zubů. „Je to totiž dlouhodobě udržitelný čas. Samozřejmě, že chceme vidět výsledky. Někdo je vidí hned po cvičení, někdo po 14 dnech, někdo po 2 měsících. To je fajn, ale pokud přestaneme cvičit, samozřejmě obličej začne kvůli gravitaci opět padat,“ ukončuje téma.

Když se to vezme kolem a kolem, trocha pečování o sebe ještě nikdy nikomu neublížilo. A má-li být výsledkem lepší pocit na duši a méně vrásek, není o čem debatovat!

HLASUJTE: Zaujala vás obličejová jóga?
Ano, vyzkouším ji!
88.2 %
Ne, příliš tomu nevěřím.
11.8 %
Celkem hlasovalo 3783 čtenářů.
ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek