Hlavní obsah

Moderní byt moderních sedmdesátníků. Prim hraje motiv moře

Foto: Martin Florian

Navštivte s námi moderní byt s elegantními i velmi svěžími prvky, jehož jednoticí linkou je motiv milovaného moře a vln. Možná byste ani nehádali, že tu žijí manželé v důchodovém věku.

Článek

Manželé Marie a Pepa (oba 72 let) jsou aktivní, sportovně a kulturně založení lidé. Ačkoli jsou v důchodovém věku, oba stále pracují a žijí velmi moderně. A jejich životní styl měl odrážet i interiér bytu v domě ze 60. let minulého století, do kterého se nedávno přestěhovali z domku.

Vyplatilo se počkat

Na stěhování nespěchali, a tak si mohli počkat na Hedviku Novotnou – její práce se jim zalíbila, ale designérka byla časově zaneprázdněná. „Klienti mě oslovili v srpnu 2018. Byt jsem si byla zaměřit v září, ale projektu jsem se po dohodě s nimi začala věnovat až v únoru 2019. Rekonstrukci jsme odstartovali v půlce července, postupovat jsme mohli pomaleji, a tak byl byt dokončený před Vánoci 2019,“ popisuje designérka.

Původní dispozici 2 + 1 změnili na 2 + kk, velkou výhodou je, že k 51metrovému bytu náleží i větší sklep. Naopak nevýhodou byla velmi malá koupelna a kuchyně, což se rekonstrukcí mělo změnit tak, aby byl pohyb v nové domácnosti harmonický. Kromě toho chybělo místo pro pracovnu a v zádveří adekvátní úložný prostor na svršky a boty.

Foto: Martin Florian

Na podlahu použili vinyl v roli (Gerflor, odstín Tweed Cream), téměř všechny stěny zdobí tapety (Vavex). Obýváku dominují motaná svítidla o rozměru 55 cm (XXXLutz)

Moderní styl a úložné prostory

Co se stylu týče, toužili Marie s Pepou po moderním interiéru, který by navodil pocit útulnosti a nebyl sterilní. Chtěli minimalizovat otevřené prostory a zbytečné police, na kterých by se usazoval prach, jasno měli ohledně pohodlných jídelních židlí s područkami a přesná kritéria jmenovali také u pohovky. Speciálním požadavkem bylo, aby se dala rozkládat do dvou samostatných lůžek a měla úložný prostor.

Ač se to na první pohled nezdá, úložného prostoru je v bytě spousta, a to i díky tomu, že skříně využili až do stropu. Velká skříň v koupelně schovává pračku i další nezbytnosti včetně drogerie, v korpusu vysokých skříní v rohu kuchyně je zase skrytá kompaktní myčka, která je pro dva lidi naprosto dostačující.

Foto: Martin Florian

Manželé mají v bytě dostatek úložného prostoru, skříně využili až ke stropu. Chtěli se vyhnout otevřeným policím, které by chytaly prach

Moře jako jednoticí prvek

Majitelé milují moře, rádi jezdí na dovolené do přímořských destinací, ale také podnikají cyklovýpravy po českých památkách. Doma si Pepa rád lebedí u televize a Marie u svého notebooku. „Jako propojující prvek celého prostoru jsem tedy zvolila motiv moře a vln, který je schovaný všude – v tapetách, kobercích, na obrazu nad sedačkou, v motaných LED svítidlech i v předsíni, kam jsme umístili háčky ve tvaru kapek,“ říká designérka.

Byt sjednocuje také opakování tří barev: antracitové, béžové a bílé. Útulně působí navzdory tomu, že nepoužili žádný dřevodekor ani dřevo, jen neutrální základ a vhodně zvolené doplňky včetně tapet, které zdobí téměř všechny stěny a byt nejen zútulňují, ale také zónují. „Spolupráce s klienty byla nadprůměrná a velmi úzká, řešili jsme nejmenší detaily včetně ručníků, vybavení šuplíků v kuchyni a dekorací, takže výsledný interiér je naší společnou prací,“ dodává designérka.

Foto: Martin Florian

Motiv velkoformátového abstraktního obrazu připravila designérka v PC a nechala vytisknout na plátno a rámy

Spokojenost na všech stranách

A nadmíru spokojení jsou i majitelé. „Jsme rádi, že jsme zvolili práci a rady odbornice, skutečnost předčila naše očekávání. Do bytečku se vracíme velmi rádi. Načneme vínečko, rozsvítíme svíčky, Pepíno se podívá na televizi, já si všechno pohladím a popovídám si s věcmi tak, jako to dělám na zahrádce, kde hladím stromky a chválím je, že nám rostou. Nevím, jak dlouho nám bude zdraví sloužit, ale snad si bytu ještě užijeme. A po nás ho třeba využije některé z vnoučat jako startovací, než si pořídí bydlení podle svých představ,“ libuje si paní Marie.

Vizitka designérky

Hedvika Novotná pracuje od roku 2012 pod vlastní značkou NOVOdesign. Ráda přednáší o designu a vychovává novou generaci interiérových designérů ve své Škole interiéru, kde pořádá náročný kurz Designový maraton. Věří, že kvalita bydlení velmi působí na lidskou psychiku a celkovou životní pohodu. Nechce vytvářet interiéry, ve kterých by se lidé cítili jako v neosobních showroomech. Více na novodesign.cz či skola-interieru.cz.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek