Hlavní obsah

Moderní byt moderních sedmdesátníků. Prim hraje motiv moře

Foto: Martin Florian

Foto: Martin Florian

Navštivte s námi moderní byt s elegantními i velmi svěžími prvky, jehož jednoticí linkou je motiv milovaného moře a vln. Možná byste ani nehádali, že tu žijí manželé v důchodovém věku.

Článek

Manželé Marie a Pepa (oba 72 let) jsou aktivní, sportovně a kulturně založení lidé. Ačkoli jsou v důchodovém věku, oba stále pracují a žijí velmi moderně. A jejich životní styl měl odrážet i interiér bytu v domě ze 60. let minulého století, do kterého se nedávno přestěhovali z domku.

Vyplatilo se počkat

Na stěhování nespěchali, a tak si mohli počkat na Hedviku Novotnou – její práce se jim zalíbila, ale designérka byla časově zaneprázdněná. „Klienti mě oslovili v srpnu 2018. Byt jsem si byla zaměřit v září, ale projektu jsem se po dohodě s nimi začala věnovat až v únoru 2019. Rekonstrukci jsme odstartovali v půlce července, postupovat jsme mohli pomaleji, a tak byl byt dokončený před Vánoci 2019,“ popisuje designérka.

Původní dispozici 2 + 1 změnili na 2 + kk, velkou výhodou je, že k 51metrovému bytu náleží i větší sklep. Naopak nevýhodou byla velmi malá koupelna a kuchyně, což se rekonstrukcí mělo změnit tak, aby byl pohyb v nové domácnosti harmonický. Kromě toho chybělo místo pro pracovnu a v zádveří adekvátní úložný prostor na svršky a boty.

Foto: Martin Florian

Na podlahu použili vinyl v roli (Gerflor, odstín Tweed Cream), téměř všechny stěny zdobí tapety (Vavex). Obýváku dominují motaná svítidla o rozměru 55 cm (XXXLutz)Foto: Martin Florian

Moderní styl a úložné prostory

Co se stylu týče, toužili Marie s Pepou po moderním interiéru, který by navodil pocit útulnosti a nebyl sterilní. Chtěli minimalizovat otevřené prostory a zbytečné police, na kterých by se usazoval prach, jasno měli ohledně pohodlných jídelních židlí s područkami a přesná kritéria jmenovali také u pohovky. Speciálním požadavkem bylo, aby se dala rozkládat do dvou samostatných lůžek a měla úložný prostor.

Ač se to na první pohled nezdá, úložného prostoru je v bytě spousta, a to i díky tomu, že skříně využili až do stropu. Velká skříň v koupelně schovává pračku i další nezbytnosti včetně drogerie, v korpusu vysokých skříní v rohu kuchyně je zase skrytá kompaktní myčka, která je pro dva lidi naprosto dostačující.

Foto: Martin Florian

Manželé mají v bytě dostatek úložného prostoru, skříně využili až ke stropu. Chtěli se vyhnout otevřeným policím, které by chytaly prachFoto: Martin Florian

Moře jako jednoticí prvek

Majitelé milují moře, rádi jezdí na dovolené do přímořských destinací, ale také podnikají cyklovýpravy po českých památkách. Doma si Pepa rád lebedí u televize a Marie u svého notebooku. „Jako propojující prvek celého prostoru jsem tedy zvolila motiv moře a vln, který je schovaný všude – v tapetách, kobercích, na obrazu nad sedačkou, v motaných LED svítidlech i v předsíni, kam jsme umístili háčky ve tvaru kapek,“ říká designérka.

Byt sjednocuje také opakování tří barev: antracitové, béžové a bílé. Útulně působí navzdory tomu, že nepoužili žádný dřevodekor ani dřevo, jen neutrální základ a vhodně zvolené doplňky včetně tapet, které zdobí téměř všechny stěny a byt nejen zútulňují, ale také zónují. „Spolupráce s klienty byla nadprůměrná a velmi úzká, řešili jsme nejmenší detaily včetně ručníků, vybavení šuplíků v kuchyni a dekorací, takže výsledný interiér je naší společnou prací,“ dodává designérka.

Foto: Martin Florian

Motiv velkoformátového abstraktního obrazu připravila designérka v PC a nechala vytisknout na plátno a rámyFoto: Martin Florian

Spokojenost na všech stranách

A nadmíru spokojení jsou i majitelé. „Jsme rádi, že jsme zvolili práci a rady odbornice, skutečnost předčila naše očekávání. Do bytečku se vracíme velmi rádi. Načneme vínečko, rozsvítíme svíčky, Pepíno se podívá na televizi, já si všechno pohladím a popovídám si s věcmi tak, jako to dělám na zahrádce, kde hladím stromky a chválím je, že nám rostou. Nevím, jak dlouho nám bude zdraví sloužit, ale snad si bytu ještě užijeme. A po nás ho třeba využije některé z vnoučat jako startovací, než si pořídí bydlení podle svých představ,“ libuje si paní Marie.

Vizitka designérky

Hedvika Novotná pracuje od roku 2012 pod vlastní značkou NOVOdesign. Ráda přednáší o designu a vychovává novou generaci interiérových designérů ve své Škole interiéru, kde pořádá náročný kurz Designový maraton. Věří, že kvalita bydlení velmi působí na lidskou psychiku a celkovou životní pohodu. Nechce vytvářet interiéry, ve kterých by se lidé cítili jako v neosobních showroomech. Více na novodesign.cz či skola-interieru.cz.

Reklama