Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Egoismus znamená výhradní soustředěnost dotyčného na sebe sama. Takový člověk ztrácí schopnost ohlížet se na lidi kolem sebe, včetně nejbližších. Naopak – vůči nim se chová bez sebemenšího pochopení a vstřícnosti. Vlastní vnímání světa a osobní cíle sobec automaticky nadřazuje všemu. Poznáváte v tom svého partnera? Pokud nezačnete jeho chování řešit, můžete žít dlouhodobě v toxickém vztahu a to vás může nesmazatelně poznamenat: ztrátou sebedůvěry i vlastní identity. Musíte to řešit!
Odvrácená tvář gentlemana
Důležité je upozornit, že na prvním rande rozhodně nepoznáte, zda je dotyčný zahleděný jen sám do sebe. Egoisté se totiž dokážou skvěle přetvařovat! „Někdy si přátelé a známí partnerů, z nichž jeden je zjevný sobec, myslí, že ten druhý si za to může sám. Už jenom proto, že to měl včas poznat. Ono to ale není tak snadné,“ upozorňuje psycholožka Eva Soukupová.
„V období zamilovanosti se dokážou lidé, muži i ženy, chovat úplně jinak. Nelze to ale nazvat pokrytectvím. Prostě jim touha získat vytouženou druhou polovičku zamíchá s běžným chováním. Nezanedbatelnou roli tu hrají také hormony,“ dodává psycholožka. V těchto situacích se podle jejích zkušeností i „totální“ sobec dokáže chovat jako obětavý gentleman. Není proto divu, že vás v počátečním okouzlení nenapadne, že se z takové „životní výhry“ může vyklubat uzurpátor nebo egomaniak. Náprava pak bývá těžká…
Nenápadné začátky
Nicméně Eva Soukupová upozorňuje, že tendenci k egoismu lze poté ve vztahu rozpoznat během relativně krátké doby. Třeba se partner začne tvářit dotčeně, když otevřeně preferujete jiný návrh na způsob trávení víkendu, než navrhl on. A přitom ví, že je jeho verze pro vás opravdu nepříjemná: setkání s lidmi, kteří vás nezajímají, provozování aktivit, jež vás nebaví.
Je přirozené, že ve vztahu je třeba dělat občas kompromisy. Nemohou být ale jednostranné! „Logicky je to spjato s nadějí, že se mince obrátí. Tak by měl fungovat zdravý vztah. Pokud se taková vzájemnost a oboustrannost v ústupcích neobjeví, je to jeden z varovných signálů,“ upozorňuje psycholožka.

Ze začátku se může jevit jako gentleman, ale časem začne partnerku ohrožovat svým sobectvím. Většinou si to plně neuvědomuje, proto je nutné o situaci otevřeně mluvitFoto: silverkblackstock, Shutterstock.com
Egoista jako rodič
Mnohé ženy, které jsou ochotny se samy v lecčems partnerovi – byť se sebezapřením – přizpůsobit, se zarazí ve chvíli, kdy jeho sobectvím trpí i děti. „Je to naprosto přirozené. Nepřirozená je naopak situace, kdy žena raději ustupuje požadavkům a nepřijatelnému chování partnera na úkor dětí. Pokud to udělá, je to již zcela patologické prostředí, které psychicky poškozuje všechny zúčastněné,“ konstatuje Eva Soukupová.
Podle ní je tento typ sobectví nebezpečný zejména od okamžiku, kdy dotyčný zájmy a potřeby potomků zanedbává, věnuje se jen sám sobě a svým zálibám, v horším případě od nich dokonce vyžaduje, aby absolutně plnili jeho požadavky.
Je možná náprava?
Egoismus se často považuje za vrozený povahový rys. Podle odbornice je prvním krokem k řešení probrat celou situaci s partnerem, a to včetně uvádění příkladů. Snažit se ho přimět, aby objektivně posoudil jednotlivé momenty, aby se pokusil vcítit do pozice nejbližších, kteří kvůli němu nemají možnost uplatnit vlastní potřeby a zájmy.
Jestliže tato cesta selže, a vy přesto chcete dát vztahu ještě šanci, zbývá psychologická či terapeutická pomoc. Ta spočívá pod odborným vedením v podstatě v tomtéž: aby se sebestředný člen rodiny snažil vžít do situace či pocitů ostatních a začal je respektovat.