Hlavní obsah

Pilulky na hubnutí: Proč vám samy o sobě nepomůžou? Víme!

Foto: Thinkstock

Zjišťovali jsme, zda vám pomohou různé druhy doplňků výživy s hubnutím

Zvažujete, čím si pomoci od kil navíc? Zda vsadit na spalovače tuku, extrakt ze zelené kávy, či na zmrazení buněk? A mohou vám pilulky nebo hubnoucí procedury samy o sobě pomoci? Zjišťovali jsme!

Článek

Před létem se většina z vás snaží vylepšit křivky těla. Co tedy nasadit jako nejsilnější zbraně? Jaké procedury či hubnoucí prášky jsou ty nej? A především – dokážou vám pomoci, nebo jde jen o zbytečně utracené peníze? Hledali jsme odpovědi mezi odborníky.

Jen na chvíli

Fungují tedy vůbec? „Nejde o to, že by nefungovaly,“ odpovídá RNDr. Petr Fořt, CSc., člen Lékařské rady Světa zdraví a pokračuje: „Problém je v tom, že fungují pouze dočasně.“ Jsou-li doplňky stravy, určené k pálení tuku seriózní, fungují – po dobu jejich užívání. „Stejně tak i různé typy liposukce vydrží jen danou dobu – než si organismus najde cestu, kam jinam nadbytek přijaté energie, přeměněné na tuk, uloží,“ pokračuje Petr Fořt.

Nevzdávejte se

A Petr Fořt ve výčtu pokračuje: „Hladovka, očistné diety, koktejly – to všechno funguje – dočasně. A to je také vysvětlení, proč je boj s obezitou bojem, který nikdy nekončí,“ doplňuje odborník, podle nějž jde o boj s vrozenými dispozicemi, s vlastní nekázní, se slabou vůlí. „V nejhorším případě se už o boj vlastně nejedná, protože je to výsledek rezignace,“ doplňuje Petr Fořt.

Foto: Thinkstock

Ručička na váze umí člověka někdy pěkně pozlobit. Nenechte si jí ale zkazit náladu!

Jen mírná pomoc

Jenže pilulky, čaje i procedury jsou ve snaze zhubnout pouze a jen záchranné berličky. „Mohou vás nakopnout ke změně už proto, že jste do nich investovali nemalé peníze, ale nezhubnou za vás,“ uvádí nutriční expertka Lada Nosková z Diet Plan.

„Žádný podpůrný prostředek nedokáže odčinit snědené hříchy – tabulku čokolády, dvojité hranolky, lahvinku vínka, pytlík gumových medvídků…“ pokračuje Lada Nosková. Na to si podle ní musíte přizvat pravidelný pohyb a umírněný jídelníček.

Zázraky bohužel nejsou

Odborníci se zkrátka nekompromisně shodují: matematika v redukci váhy hraje prim. „Pokud máte výdej nulový a k tomu trojnásobný příjem, nezachrání vás nic,“ varuje Lada Noskováa dodává, že bohužel nezhubnete ani v opačném případě: máte-li vyšší výdej a nižší příjem. Tělo spustí obranné reakce: „Organismus totiž v důsledku nedostatku potravy začíná šetřit, zbavuje se svalové tkáně, tím pádem má menší výdej a s každým jídlem víc nabírá tukovou tkáň," vysvětluje Lada Nosková.

Foto: Thinkstock

Když už jste zaplatili za doplňky, držte i umírněný životní styl. Pak se vám zhubnout podaří

Urychlí, nic víc

Malá naděje pro věčné dietářky tu podle Lady Noskové je: „Pilulky mohou pomoci metabolismu, stejně jako třeba káva, ke zrychlení funkce, tedy rychlejšímu spalování, ale v žádném případě tělo pouze jejich prostřednictvím nezhubne, a už vůbec ne na trvalo.“

Využít podpůrné prostředky tedy můžete v rámci dietní kúry, ale samy o sobě jsou vám k ničemu. „Základem úspěšného zhubnutí jsou správné stravovací návyky, skladba potravin, energie a opravdu pravidelný pohyb,“ uzavírá nutriční expertka.

Co říkáte?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek