Článek
Postup
Krok 1: Začněte vývarem. Použila jsem čtyři asi osmicentimetrové morkové kosti spolu s kusem hovězího předního a vepřové plece (nebojte se kombinace vepřového a hovězího!), ale vařit můžete i masitá žebra, nebo naopak vynechat vepřové. Nasťa ale radí dát vždy nějaký kus masa s kostí, protože jen ty dodají vývaru správnou chuť.
Krok 2: Maso, kosti, celé stroužky česneku, bobkový list, nové koření, asi 10 kuliček pepře a pořádnou lžičku soli zalijte 2,5 l vody a vařte do změknutí. V tlakovém hrnci stačí 75 minut, v obyčejném klidně dvakrát déle. Vývar sceďte a v jeho části doměkka povařte kostičky brambor a nudličky zelí.
Začněte silným masovým vývarem, který klidně uvařte i den dopředu
Krok 3: Na kostičky pokrájenou cibuli, mrkev a řepu (na dotaz na celer přišlo od Anastasie důrazné „Ne!“) asi deset minut restujte na troše sádla nebo tuku sundaného z vývaru, vmíchejte protlak, zalijte zbytkem vývaru a také uvařte doměkka. Vše pak přidejte do hrnce s bramborami.
Cibuli, mrkev a řepu orestujte, povařte s protlakem ve vývaru doměkka a přidejte k předvařenému zelí a bramborům
Krok 4: Zatímco se zelenina vaří, oberte maso. I to vmíchejte do polévky a dochuťte ji trochou cukru, octem, čerstvě mletým pepřem a případně solí (já jsem dala asi lžíci cukru a tři lžíce octa).
Zatímco se zelenina vaří, oberte maso. Přidejte ho do polévky a tu pak dochuťte octem, cukrem, čerstvě mletým pepřem a případně trochou soli
Krok 5: Podávejte s nasekanou petrželí či méně tradičním koprem a kysanou smetanou.
Boršče bude pořádný kotel, ale na základě empirického výzkumu jsme zjistili, že si s ním lze velmi snadno poradit!
Tip: Nasťa doporučuje uvařit vývar den předem, nechat ho vychladnout a poté z povrchu sundat část tuku, aby nebyl tak mastný. Příprava boršče sice obsahuje víc kroků, ale všechny jsou opravdu snadné, navíc ho můžete uvařit celý hrnec a část si zamrazit na studené zimní večery.
Kde jste jedli nejlepší boršč? Nebo si svého favorita zkusíte uvařit sami?