Hlavní obsah

Pomozte sluníčku s úrodou: Jednoduchý fóliovník na balkon!

Foto: Alexandra Fráňová

Ačkoli zahrádkářská sezóna už je v plném proudu, zdaleka to neznamená, že ještě nemůžete sázet a sít, co vás napadne. Jen se budete muset pro urychlení růstu některých rostlinek spolehnout na sluníčko. Co ale dělat, když nemáte zahradu a skleník nebo fóliovník?

Článek

I svůj balkon můžete proměnit v malou „pěstitelskou kolonii“. A nepotřebujete k tomu žádné speciální zařízení. Improvizovaný, ale přitom stejně účinný fóliovník na semínka nebo sazeničky si totiž snadno vyrobíte i z toho, co už máte doma!

Fóliovník č. 1: Z plastových pokládek na vajíčka

Semínka nepotřebují mnoho prostoru – aby vyklíčila, stačí jim vlhká zemina a teplo. A tak je můžete nasít i do pokládky z průsvitného plastu s víčkem (běžně se v nich prodávají vajíčka v obchodech, nejčastěji 6 nebo 10 kusů vajec). Během několika dní se pokládka promění v malý záhonek se sazeničkami připravenými k „přesunu“ do květináčů či truhlíků.

Fóliovník č. 2: Z PET lahví

Pokud potřebujete trochu „popohnat“ sazeničky v květináčích či v truhlíku, dopřejte jim poklop z PET lahve, kterou jste rozřízli na 2 poloviny. Protože některé rostlinky by nemusely přemíru vlhka a tepla snášet, pokud by byly zcela a neprodyšně „utěsněné“, můžete k jejich zakrytí použít tu polovinu lahve, kde je uzávěr (a ten samozřejmě odšroubovat) – zajistíte sazeničce přiměřené teplo ze slunečních paprsků i dlouho vlhkou zeminu, ale přitom nehrozí, že by se „uvařila“ či uhnila kvůli přílišné zálivce. Naopak rostliny, jež si ve vlhku a teplu libují, budou mít radost, když je v květináči zakryjete tou polovinou PET lahve, kde je dno.

Fóliovník č. 3: Ze zavařovacích sklenic

Podobně jako zmíněné PET lahve můžete využít i „zavařovačky“ - prostě jimi sazeničky v květináči přiklopte. Jen dejte pozor, abyste zajistili rostlině vždy dostatek čerstvého vzduchu a lahev vždy na část dne odklopte (nejlépe kolem poledne, když je teplo). Jinak hrozí, že sazeničku „uvaříte“. Můžete rovněž sklenici do květináče umístit například na oblázky, tak aby nepřiléhala těsně k zemině – přívod vzduchu je zajištěn.

Fóliovník č. 4: Z mikrotenového sáčku

Poslední řešení je sice nejméně elegantní, ale zato nejsnazší. Semínka i sazeničky urychlíte v růstu, pokud je v květináči překryjete obyčejným mikrotenovým sáčkem. Zatímco semínka můžete prostě jen tak zakrýt, u sazeniček nejprve v květináči nebo truhlíku vytvořte jakousi konstrukci ze špejlí, která bude sáček držet a zajistí, aby neležel přímo na rostlince.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek