Hlavní obsah

Předvánoční partnerské peklo: Která z 5 věcí ničí váš vztah?

Foto: gpointstudio, Shutterstock.com

Vánoce. Svátky, na které se většina lidí těší a pokládá je za nejkrásnější čas v roce. Během nich se ale nedaří jen lásce a rodinné pohodě, ale také hádkám a vztahovým problémům. Je to totiž pro řadu párů dost rizikové a náročné období. Víte proč?

Článek

Romantická výzdoba, svíčky a světýlka, vůně jehličí a cukroví, dobré jídlo a nakonec nadílka. Vánoce jsou úžasné svátky, které stmelují. Jenže ne vždy! Pro některé páry to může být spíš zátěžová zkouška, která nemá s rodinnou pohodou nic moc společného. A to hlavně z následujících důvodů.

1. Finance

Svátky něco stojí. A ve snaze udělat je dokonalé se řada lidí finančně vyčerpá, výjimkou nejsou ani nepromyšlené půjčky, které vás pak mohou trápit po zbytek roku. Často k tomu vede pocit, že Vánoce musejí splňovat jakýsi společenský standard. „Ten velí obdarovávat blízké drahými dárky, kterých by navíc mělo být co nejvíce,“ říká vztahová koučka a zakladatelka Školy pro ženy Lenka Černá. K tomu obří stromek, luxusní výzdoba, spousta jídla. A peněženka už nemá sílu ani sténat.

Výsledek? Jste nervózní, jak to zvládnete, a hádáte se s partnerem. „Vždy záleží jen na vás, jaké Vánoce si vytvoříte. Nesrovnávejte se s ostatními. Zvažte svoje finanční možnosti a nepřekračujte je,“ radí terapeutka pro děti, rodiny a mezilidské vztahy Lucie Mucalová. Partnerovi udělá pod stromečkem možná větší radost zamilovaný dopis plný vděku a lásky než luxusní hodinky!

2. Únava

Je to shon. Hodiny strávené úklidem, hodiny u trouby, k tomu lítání po obchodech a shánění dárků. V mnoha rodinách je to vše navíc na bedrech žen, které se pak pod náporem povinností hroutí.

Jsou na pokraji sil, nervózní a naštvané na všechny okolo, protože jim nikdo nepomůže. A doma je pak pořádné dusno. „České ženy obecně trpí perfekcionismem a chtějí mít vše kolem sebe dokonalé. Následkem toho zapomínají samy na sebe a na svůj odpočinek,“ potvrzuje Lenka Černá.

Uvědomte si jedno: Nemusíte vůbec nic! „Je to vždy věc volby. Můžete propadnout vánočnímu šílenství a zbytečně se stresovat, nebo se naopak naučíte chránit vlastní pohodu. Je přece naprosto v pořádku nemít umytá okna nebo napéct méně druhů cukroví. Vánoce tu jsou od toho, abyste trávili čas s rodinou a uzavřeli rok v duchovním rozměru, nikoli ve stresu,“ dodává Lenka Černá.

Foto: Kaspars Grinvalds, Shutterstock.com

Co všechno „musíte“ připravit a zajistit, je jen vaše osobní rozhodnutí

3. Rodinné sešlosti

Vánoce jsou rodinné svátky – a řada sešlostí s příbuznými je dost náročná. Ne všechny vztahy v rodině totiž bývají idylické, takže oběd s tchyní nebo večeře s tetami mohou vyvolat hádky a dusnou atmosféru. „Radím si s partnerem sednout a hledat co nejméně bolestný scénář,“ říká Lucie Mucalová.

Pokud s tchyní opravdu nevycházíte a nikdy to nedopadne dobře, nemusíte spolu trávit celý den, ale navštívit se třeba jen na hodinku dvě. „Opět platí: nesnažte se naplňovat očekávání druhých, stejně není možné zavděčit se všem. A obzvlášť v tomto čase máte právo si určit, s kým a na jak dlouho se setkáte,“ dodává Lucie Mucalová.

4. Alkohol

V období okolo Vánoc většina lidí konzumuje více alkoholu než normálně. Setkání s rodinou a přáteli, vánoční večírky... Někdy je lehké to přehnat.

Opilecké výstupy, hádky nebo chvíle, kdy vy už zase makáte na přípravě Vánoc, ale partner leží s těžkou kocovinou – nic z toho na pohodě nepřidá. Tady nepomůže nic než rozum. Zkuste alkohol pít jen v takové míře, aby vás skutečně naladil, nikoli skolil.

Foto: Elnur, Shutterstock.com

Bez alkoholu to nejde? Pak pijte jen na náladu, ať vám zbudou síly na předvánoční přípravy

5. Bilancování

Konec roku je také doba, kdy řada lidí bilancuje. „Lidé hodnotí, jaký byl uplynulý rok, zda se v životě někam posunuli a podobně. A někdy mohou přijít chmurné myšlenky, že se nic moc k lepšímu nezměnilo, nic extra se nepovedlo a podobně,“ popisuje Lenka Černá.

S tímhle pomůže jediné. Dejte dohromady seznam věcí, které vám celý rok dělaly radost. Soustřeďte se na pozitivní, nikoli negativní události. Zavzpomínejte třeba na báječnou dovolenou, kterou jste v létě prožili s partnerem. Buďte vděční za vše, co máte, a nemyslete na to, co nemáte. „Právě emoce vděčnosti, a to i za drobnosti, vám vykouzlí dobrou náladu,“ dodává Lenka Černá.

Jak to máte o Vánocích vy? Také se stresujete?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek