Hlavní obsah

Překáží vám na zahradě pařez? Začněte v něm pěstovat hlívu!

Foto: SMarina_shutterstock, Shutterstock.com
16. 6. 2017

Oblíbili jste si hlívu ústřičnou? Už ji nemusíte jen kupovat v plastových vaničkách v supermarketu. Pokud jste na zahradě nedávno porazili strom, můžete si založit sadbu a už za pár měsíců sklízet.

Článek

Jednou z nejznámějších a zároveň nejdostupnějších hub je hlíva ústřičná. Má blahodárné účinky na lidský organismus, takže byste ji rozhodně měli zařadit do svého jídelníčku. Koupíte ji sice skoro v každém obchodě s potravinami nebo se zeleninou, ale můžete ji vypěstovat sami, a dokonce v bio kvalitě. Nevyžaduje skoro žádnou péči a kromě zdravé suroviny budete mít také skvělou zahradní dekoraci. Poradíme vám, jak na to!

Základem je špalek nebo sláma 

Nejčastější způsob amatérského pěstování hlívy je na čerstvě poražených (nejdéle půl roku pokácených), zdravých kmenech listnatých stromů, jako jsou například buky, ořešáky, břízy, jabloně, třešně, jasany, topoly či osiky. Lze ji však také pěstovat třeba ve sklepě na slámě či kukuřičných palicích. V těchto případech se vyvarujte jakéhokoli hnojení či přidávání hlíny. K pěstitelskému úspěchu skutečně postačí jen sláma a dostatek vláhy.

Kmen určený k pěstování by měl mít průměr asi 15 až 20 centimetrů, ideální délka je 20 až 50 centimetrů. K sadbě však můžete využít i silnější větve.

Kde vzít vhodnou sadbu?

Uchovat dlouhodobě kvalitní sadbu není jen tak, protože si potrpí na dodržování specifických podmínek. Především se musí podhoubí trvale chladit při teplotě 2 až 6 °C a chránit před slunečním zářením. To samo o sobě napovídá, že těžko něco takového můžete očekávat od běžných hobby marketů, pro které je navíc tento sortiment okrajovou záležitostí. Podobným rizikem je nákup přes internet.

Nejlepší proto bude, když se vypravíte pro sadbu hlívy přímo k výrobci substrátu. Máte-li odvahu a věříte si, můžete vyhledat v lese ztrouchnivělé dřevo obalené plodnicemi.

Nařízněte kmen a naočkujte

Sadba se očkuje na řeznou plochu nebo do zářezů. Rozhodnete-li se pro druhý případ, nařízněte kmen do jedné třetiny, a to střídavě z jedné a druhé strany. Můžete v něm také vyvrtat otvory zhruba o průměru 15 milimetrů. Navrtané otvory je dobré po naočkování zakápnout parafínem nebo štěpařským voskem, který koupíte v hobby marketech či zahrádkářských potřebách.

Zářezy je lepší přikrýt roubovací páskou tak, aby sadba nevysychala. Naočkované kmeny uložte do pytlů z PVC a nahoře je převažte provázkem. Pokud jste se rozhodli sadbu naočkovat na řezných plochách, dejte na dno pytle čistou dřevěnou destičku, tu zasypte sadbou a na ni řeznou plochou postavte kmen.

Foto: hsagencia, Shutterstock.com

Hlíva ústřičná je učiněný elixír mládí. Kromě toho se dá péct, vařit, smažit i zapékat; vždy chutná výtěčně

Najděte vlhké a tmavé místo

Naočkované kmeny uložte v pytlích na takové místo, kde je teplota nižší než 20 °C, například do sklepa. Pokud se rozhodnete založit kulturu v tomto, letním období, můžete ji dát i na stinné místo venku.

Lze také naočkovat několik kmenů najednou. V tom případě je šikovné vytvořit z kmenů jakýsi val a obalit ho fólií. Plodnice pak budou prorůstat dohromady, což potrvá dva až čtyři měsíce. Závisí to na vzdálenosti očkovacích míst a tvrdosti použitého dřeva. Platí, že tím tvrdší dřevo, tím déle trvá prorůstání plodnic.

Na největší úrodu si počkejte

Když je kmen dostatečně prorostlý, vyndejte ho z pytle a vysaďte ven do vlhké půdy. Zakopejte ho tak, aby byly zhruba dvě třetiny v zemi a jedna třetina zůstala nad povrchem. Takto připravené kmeny plodí většinou na jaře a na podzim. Při větším ochlazení můžete sklízet hlívu i v létě, ale úrody se dočkáte i v průběhu mírné zimy.

Buďte však trpěliví, protože první rok možná nebude „nadílka“ tak velká, jak si představujete. Věřte, že druhý a třetí rok vám to hlíva vynahradí. Zhruba po pěti letech sice její životnost skončí, ale dobrá zpráva zní, že dřevo dokonale rozloží, takže ho můžete bez problémů zkompostovat.

Už se nemůžete dočkat, až vyrazíte s košíkem do lesa? Tak to se vám jistě budou hodit rady v článku Sbíráte houby? I jejich zpracování má svá pravidla!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek