Hlavní obsah

Bývalá ředitelka školy Magdalena: K důchodu si přivydělávám, ale dětem po mně moc nezůstane. Jen dům!

Foto: goodluz, Shutterstock.com

Foto: goodluz, Shutterstock.com

Vystačí dnes důchodkyně, dřív ředitelka a učitelka na základní škole, s důchodem? Proč si musí přivydělávat a čeho se bojí? Magdalena, která celý život sama vychovávala své děti, nás nechala nahlédnout do svého hospodaření. Odborník ji chválí za aktivní přístup!

Článek

Děkujeme, že jste ochotni svěřit nám své hospodaření a popsat, jak jako rodina vycházíte s příjmy. Chcete se také přidat? Popis finanční situace a vyplněný dotazník posílejte na adresu redakce.prozeny@firma.seznam.cz. Vše zůstává zcela anonymní.

Podcast Mluvte o penězích!

Seriál pro ženy o financích. Moderátorka Míša Raková se svými hosty probírá rozmanitá finanční témata – od rodinného rozpočtu přes majetek v manželství až po investice. Podcast vychází každé úterý na Proženy.cz a můžete si ho poslechnout také na Podcasty.cz či v aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts.

Bydlím na vesnici, ale miluji život ve městě

Paní Magdalena (72) je vdova a žije spokojeně na vesnici, kam se před lety přistěhoval její otec a přivedl tam celou rodinu. „Nikdy jsem nebyla úplně nadšená, ale nikdy jsem také nic neřekla a fungovala. Prostě hraji s kartami, které mi život rozdal,“ říká a přiznává, že miluje město, ale má vztah i k venkovu: chová slepice, pěstuje bylinky a baví ji hostit návštěvy. „Často vozím čerstvá zdravá vajíčka vnučce. Občas se musím smát – mám jich plný kufr, a kdyby mi ho někdo ukradl, tak by koukal!“

Ve městě tráví spoustu času s rodinou své dcery nebo na výletech s méně odvážnými seniorkami, které se bojí cestovat samy. Ráda poznává nová města, využívá vlaky, autobusy i taxíky a vždy si hezky popovídá s novými lidmi.

Dům jenom polyká peníze

Na vesnici bydlí v domě se synem, ale moc toho opravovat nebo dělat nestihne, protože chodí z práce domů až večer. A potřeba je toho hodně: loupe se omítka, drolí se schody nebo se rozbije kotel. „Tohle mě ale děsně nebaví. Cokoli vydělám, mohla bych znovu investovat do domu, který ale polyká víc a víc. A ani nevypadá, že už jsem do něj tolik peněz dala,“ povzdechne si a pokračuje: „Navíc by to chtělo bandu brigádníků, protože když všechno dělá syn sám, nejde to moc rychle.“

Doučuji i za zabijačku

Jelikož má Magdalena celoživotní zkušenosti s výukou, připravuje žáky různých věkových kategorií na testy Cermatučí český jazyk cizince. Baví ji to a přiznává, že si občas zapomene říct o peníze, a tak někdy pracuje za kus zabijačky nebo sklenici zavařeniny, což jí dcera vyčítá. V Praze je běžné doučovat za 500 Kč na hodinu, zatímco na vesnici se bojí říct si i o dvě stovky. Sama uznává, že to není v pořádku, zvlášť když si všichni opraváři klidně řeknou o horentní částky, na které ona nikdy nedosáhne.

Trápí mě, jak to bude po mé smrti

Magdalena žije z důchodu a doučování docela dobře, ale trápí ji, jak si jednou syn a dcera rozdělí dům, ve kterém žije. Mrzí ji, že nezanechá dědictví, jež by je zabezpečilo. Syn by rád zůstal v domě a zveleboval ho, ale je jasné, že nebude mít na vyplacení sestry. „Uvažovala jsem, že dům prodám, ale za tu cenu, kterou mi nabídli, bych nekoupila ani dva menší byty v menším městě. Tak tedy budu hlavně žít a o smrti nepřemýšlet,“ uzavírá své úvahy.

FINANČNÍ DOTAZNÍK BÝVALÉ ŘEDITELKY MAGDALENY

Jméno a věk: Magdalena, 72 let

Rodinný stav a počet dětí: Vdova (dcera Martina, 47 let; syn Dominik, 51 let)

Povolání: Bývalá ředitelka a učitelka na ZŠ

Příjmy měsíčně: 24 000 Kč důchod + 4 000 Kč vdovský důchod + 17 000 Kč práce asistenta pedagoga + příležitostné doučování (200 Kč/hod)

Náklady na bydlení: Inkaso 10 000 Kč + časté opravy domu (syn bydlí v domě zdarma)

Náklady na jídlo: 5 000 Kč měsíčně, stravování ve školní jídelně za výhodnou cenu

Náklady na oblečení: Minimální, občas nákup v second handu

Další náklady: Drogerie a kultura asi 2 000 Kč měsíčně, doprava 1 000 Kč měsíčně

Úspory: Nedávno ukončené stavební spoření 200 000 Kč předala dceři na hypotéku.

Investice do dovolené: 25 000 Kč ročně na společnou dovolenou s dcerou a vnučkou

Finanční zlozvyky: Neumím s mobilním bankovnictvím, nemám přehled o možnostech peníze zúročit nebo investovat, všechno vyřizuji přes poštu, ne elektronicky.

Finanční přání: Chtěla bych vyhrát v loterii a zabezpečit děti.

Finanční obavy: Nejvíc se bojím, že bude dům potřebovat další nákladné opravy.

Magdalenu chválím za aktivitu!

„Magdalena si zaslouží uznání za to, že i v důchodu zůstává aktivní. Nejenže si přivydělává, ale stará se i o dům a zahradu. Chápu i to, že ji zatěžují časté a drahé opravy domu,“ říká Lukáš Vršecký, CEO mobilní aplikace Patron GO, a má pro ni pár doporučení:

  • Ušetřit se dá i na pravidelných výdajích v domácnosti, jako je třeba energie, a to pomocí jednoduchých opatření: používat úsporné žárovky, zkontrolovat, zda netečou kohoutky nebo toaleta, využívat sprchu místo koupele, případně investovat do termostatických hlavic na radiátory. Dávalo by smysl i zkontrolovat, zda nepřeplácí za energie a jestli není možnost získat výhodnější podmínky nebo změnit dodavatele – i to lze provést pomocí srovnávacích aplikací.
  • I když smartphone není její silnou stránkou, může využívat klasické, jednoduché a dostupné způsoby, jak sledovat finance a šetřit. Dávalo by smysl projít nějakou systematizaci příjmů a výdajů, aby měla jasný přehled před očima. Využít k tomu může i papírový deník.
  • Zvážil bych také účast na kurzech pro seniory o základech digitálních dovedností, které pořádají například v místních knihovnách, Magdalena to s technologiemi nemusí vzdávat.
  • Magdalena dostává důchod v hotovosti přes poštu. Doporučil bych jí zvážit otevření speciálního důchodového účtu v některé z českých bank, například v ČSOB nebo České spořitelně, kde je pro seniory vedení účtu zdarma, a lze využít i službu bezplatné doručení peněz domů, což je výhodné, pokud není zvyklá na internetové bankovnictví.
  • Je vidět, že má Magdalena srdce na správném místě a za doučování dětí si občas vezme zavařeninu nebo si zapomene o odměnu říct. Určitě bych jí ale poradil, aby se pokusila lépe ocenit svůj čas a zkušenosti. Může také zkusit nabídnout doučování v menších skupinách, což by zvýšilo příjem bez výrazného navýšení času a bylo by to také cenově přijatelné pro její studenty.
  • Doporučuji také zkontrolovat nárok na příspěvek na bydlení, který je dostupný i pro seniory s nízkými příjmy, a lze o něj požádat na Úřadu práce nebo přes portál MPSV.
  • Pokud má Magdalena v domácnosti něco, co už nepoužívá, ale je to v dobrém stavu, může to prodat přes české výkupní portály nebo třeba i skupiny na facebooku, získá tak drobný příjem navíc.

S kým jsme si povídali o penězích?

Mluvíme se skutečnými ženami o jejich skutečných příjmech, výdajích a finančních problémech.

Načítám