Hlavní obsah

Střídavá péče ano, či ne? Dítě by s ní mělo souhlasit a rodiče se domluvit na výchově

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Když se řekne střídavka neboli střídavá péče, můžete si být jistí, že nastane diskuse. Jedni kvitují, že po rozchodu o potomka pečují oba rodiče, druzí tvrdí, že dítě by mělo mít jeden domov a ne kočovný styl života. Pro koho je takové uspořádání nejvhodnější a jaké s ním mají zkušenosti známí lidé?

Článek

Střídavá péče je velice populární téma a vyjadřují se k ní i známí lidé. Jaké mají zkušenosti? Před několika lety se svěřil herecký pár Bára PolákováPavel Liška, že se jim podařilo rozejít se v klidu a tak, aby to bylo pro jejich holčičky co nejsnazší: žily stále v jednom bytě a rodiče se u nich střídali, protože chtěli dcerám poskytnout pevné zázemí a nechtěli na ně nakládat zodpovědnost větší, než je úměrné věku.

Podle herečky Jany Bernáškové, která má s expartnerem dceru Justýnku, je střídavka spravedlivá pro rodiče, ale ne pro dítě, protože dětství nejde rozdělit napůl. Zato sportovní komentátor Robert Záruba patří k fanouškům: v péči o syna Viktora se střídá s moderátorkou Světlanou Witowskou a tvrdí, že střídavka vás připraví na všechno. Jeho slova potvrzuje psychoterapeutka Eva Labusová, která na svých webových stránkách uvádí, že jedním ze základních předpokladů úspěšného střídání je jak ochota rodičů domluvit se na věcech týkajících se dítěte a na obdobném výchovném stylu, tak i schopnost improvizovat a vycházet si vstříc.

Existuje víc modelů péče

Institut střídavé péče existuje v České republice od roku 1998 a je jedním ze tří modelů péče o děti po rozchodu rodičů. Dále může jít o péči výlučnou, kdy se o potomka stará jen jeden rodič, nebo společnou, která není soudem přesněji definována a odvíjí se od domluvy. Různé podoby má i samotná střídavá péče: děti se mohou střídat u rodičů, nebo mohou bydlet na stabilním místě a střídají se rodiče.

  • Podstatou střídavé péče je to, že rodiče tráví s dítětem dostatek času a pečují o něj společně, i když se přitom střídají. Aleš Hodina, který provozuje webový portál Střídavka.cz, vysvětluje, že časové rozdělení nemusí být vždy přesně 50 : 50, ale rozsah péče obou rodičů by měl být podobný: „Rozdělit péči lze přitom zcela individuálně, podle potřeb dítěte i možností rodičů. Třeba u velmi malých dětí jsou vhodnější jen několikadenní intervaly střídání.“
Foto: Profimedia.cz

Pavel Liška a Barbora Poláková se po rozchodu snaží dcerám situaci maximálně ulehčit Foto: Profimedia.cz

Výhody střídavky? Děti se lépe učí

Dítě má dostatek času s mámou a tátou a nepřichází ani o jeden ze vzorů a pohledů na svět. A rodiče nepřicházejí o intenzivní kontakt s potomkem – mnohdy je naopak společný čas naplněnější, než býval v době, kdy žila rodina pohromadě.

Podle Aleše Hodiny nemá střídavá péče žádné významné nevýhody. Někdy se jí podle něj účelově přisuzují problémy, které jsou způsobené už samotným rozchodem: „Jsou-li mezi rodiči konflikty, budou i při výlučné péči jen jednoho z nich. Musí-li dítě cestovat mezi rodiči na větší vzdálenost, cestovalo by stejně i při takzvaném styku (návštěvách), jen by si u druhého rodiče pořádně nezvyklo a už by zase muselo pryč…“

Sociolog Petr Fučík z Masarykovy univerzity se na střídavou péči zaměřil ve svém výzkumu a pro Universitas.cz uvedl, že ze zahraničních studií vyplývá, že děti ve střídavé péči mají průměrně lepší školní výsledky než ty, které jsou ve výhradní péči. Střídavka je totiž častěji záležitost „vzdělanějších, bohatších a méně konfliktních rodin“.

Je to těžké, i když spolu rodiče vycházejí

Střídavou péči řešila na svém velmi sledovaném profilu i influencerka Nikol Leitgeb, která s bývalým partnerem vychovává syna Matthiase: „I když spolu vycházíte v pohodě, je to prostě na prd, máte z toho permanentně blbej pocit, řešíte, jak to dělat, aby bylo dítě co nejvíc v pohodě, musíte najít nějaký systém a pak doufat, že jdete cestou ‚nejmenšího zla‘.“

Podle Evy Labusové je střídavá výchova vhodná jen pro zralé a zodpovědné osobnosti: „Podaří-li se udržet korektní vztahy mezi všemi členy rozpadlé rodiny, urychlí to i porozvodovou adaptaci každého z nich, ale ne vždy se daří držet emoce pod kontrolou. Také samo dítě by mělo dobrovolně souhlasit s tím, že povede poněkud kočovný život.“

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Rozchod není snadný pro velké, natož pro malé. Střídavá péče může být dobré řešení, když se nastaví citlivě. Rodiče se týden starají, týden mají volno. A děti pendlují mezi dvěma novými rodinami…Foto: fizkes, Shutterstock.com

Na čem je třeba se shodnout? Asi na všem

Shodnout se na výchově nebývá občas snadné ani ve chvíli, kdy se s partnerem milujete a respektujete. A co teprve, když se rozejdete! Proč byste měli brát ohledy na bývalého? Podle Aleše Hodiny zákon jasně říká, že rodičovskou odpovědnost vykonávají rodiče vždy ve vzájemné shodě: „Bez ohledu na formu péče, tedy ani při výlučné péči jednoho, nesmí být druhý rodič odstaven od rozhodování o dítěti. A v případě neshody mezi rodiči o významných záležitostech rozhoduje soud.“

A když se rodiče dohodnout nedokážou? To zažila herečka Ivana Jirešová, když soud rozhodl o střídavé péči pro dceru Sofii, jejímž otcem je zesnulý Ondřej Höppner. Ona o střídavce mluví jako o týrání malých dětí a dlouho proti ní bojovala: že dcerku dva týdny v měsíci neviděla, pro ni bylo velmi těžké.

Načítám