Hlavní obsah

Jednoduchý návod, jak udělat rychlokvašky

Hodnocení:
(148)
Foto: Autorka
Doba přípravy
15 minut
Doba vaření
5 minut
Náročnost
nízká

Okurky omyjete, naskládáte do velké lahve a zalijete lákem: o všechno ostatní se postarají bakterie mléčného kvašení. Rychlokvašky jsou nejenom velmi osvěžující, ale také prospívají zdraví a posilují imunitu. Recepty na ně se liší v detailech, obvykle se přidává kopr, ale další přísady jsou zcela na vás. Já mám ráda verzi s křenem, můžete ho ale nahradit česnekem nebo přidat chilli papričku.

Ingredience pro:
1 zavařovací sklenici 5l
Budete potřebovat
  • 2000 g okurek
  • 2 lžíce soli
  • 1 svazek čerstvého kopru
  • 1 čerstvý křen
  • 5 višňových listů
  • 5 vinných listů
Článek

Postup

Krok 1: Okurky pečlivě omyjte a na několika místech je propíchejte vidličkou. Z vinných a višňových listů odstraňte stonky a společně s koprem je opláchněte. Očistěte křen a nakrájejte ho na kolečka.

Krok 2: Na dno velké sklenice dejte višňový a vinný list a začněte skládat okurky. Prokládejte je koprem, křenem a dalšími listy, až je sklenice téměř plná. Nahoře nechte volné místo na zatížení.

Krok 3: Připravte si solný nálev. Přiveďte k varu vodu, na jeden litr přidejte dvě vrchovaté lžíce soli a míchejte, až se sůl rozpustí. Horkým nálevem zalijte okurky tak, aby byly potopené a z nálevu nic netrčelo. Zatižte je, aby zůstaly pod hladinou. Můžete použít několik způsobů: vyvařený kámen, menší lahev naplněnou vodou nebo i čistý igelitový pytlík naplněný solným nálevem.

Krok 4: Sklenici s okurkami pro jistotu postavte do větší mísy, kvasné procesy bývají často bouřlivé a nálev může vytéct. Nechte v teple kvasit 7 až 10 dní a hlídejte, aby byly pořád ponořené, případně dolijte solný nálev. Zkvašené okurky přeložte do menších sklenic, zalijte lákem a uchovávejte v chladu.

Moje tipy: Experimentujte. Kromě křenu a česneku můžete podle své chuti přidat i cibuli, kolečka mrkve nebo petržele. Jako koření se hodí i bobkový list, pepř, nové koření či lžíce hořčičných semínek.

Máte rádi nakládanou zeleninu? Možná jsou vám bližší sýry a uzeniny. Zkuste ten nejlepší nakládaný hermelín či klasické utopence.

ynezorPumanzeSaNyknalC
23. 7. 2020

Reklama

Sdílejte článek