Hlavní obsah

Slova můžou ublížit! Co byste neměli říkat rodičům?

Foto: fizkes, Profimedia.cz

Rodinné vztahy jsou křehká věc, a i když máte s rodiči dobrý vztah, cítíte se s nimi bezpečně a sdílíte spolu důvěrnosti, měly by existovat určité hranice. Jsou věci, které se rodičům neříkají. Pokud je tedy nechcete rozzlobit, nebo dokonce zranit.

Článek

Ve filmu Jedna ruka netleská (2003) padla kultovní hláška směrem k hlavnímu hrdinovi, tak trochu trotlovi a smolaři: „Nemusíš říkat všechno, co si myslíš!“ A přesně toto platí ve vztahu mezi rodiči a dětmi.

Rodiče v nás pořád vidí ty malé dětičky, které vypiplali a kterým i hodně obětovali. Nebojte se, nejsou naivní a vědí, že souložíte a občas jedete autem rychleji, než je povoleno. Ale není třeba to s nimi rozebírat. Buďte k nim laskaví a nechte jim nasazené jejich růžové brýle.

Slova umějí ranit. Zejména ta, která vyřknete v hádce nebo prostě jen tak bez přemýšlení a pak vás to mrzí. Zasáhnout citlivé místo mámy nebo táty není těžké. Ještěže umí až zázračně odpouštět.

Co patří mezi věci, které se rodičům neříkají a které se s nimi nesdílí?

Mámy ostatních jsou lepší než ty

Většina rodičů se snaží být nejlepšími rodiči na světě, a tak dělají, co umí. Jenže každý jsme jiný a výchova navíc obnáší i takové věci jako dělat nepopulární rozhodnutí. Je snadné najít v okolí rodiče, kteří jsou otevřenější, svolnější, mají posunuté hranice, nebo třeba mají možnost věnovat se víc dětem. Vpálit ale mámě, že kamarádčina matka je lepší než ona, je bezcitné a většinou i nepravdivé.

Můžete rozvést diskusi, ale neútočte. Nechte rodiče, aby vám vysvětlili svoje konání a vy jim na oplátku řekněte, že je máte rádi, i když vám třeba někdy (většinou nechtěně) ublížili.

Máš radši bráchu než mě

Rodič může mít k jednomu dítěti blíž než ke druhému, ale miluje oba stejně. Rodičovská láska se totiž nedělí, ale násobí.

Pravda ale je, že každé dítě je jiné a rodiče k nim přistupují rozdílně. Možná jste měli celý život pocit, že jsou na vás rodiče přísnější a bráchovi všechno projde, ale věřte, že vás mají rádi oba. Třeba k tomu měli nějaké pohnutky. V rodině se bohužel málokdy podaří objektivní pohled na věc.

Existují samozřejmě i rodiny, kde se rodiče chovají ke svým dětem rozdílně a některé preferují. Spíš než nést si v sobě celoživotně křivdu a v každé hádce to vytahovat, srovnejte se s tím a rodičům odpusťte. I oni si to možná vyčítají, ale změnit to už zpětně nemůžou.

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Možná na vás byla matka přísnější, ale možná si to jen namlouváte. Každopádně proč to v dospělosti řešit

Nikdy nechci být jako ty

To, že někoho nade vše milujete, neznamená, že na něm nevidíte chyby. A tak je zcela jistě vidíte i na rodičích a chcete se jich vyvarovat. Vnímáte jejich nedostatky, byli jste přímými svědky toho, jak se snažili dělat svoji rodičovskou práci co nejlépe, a přesto jim to občas ujelo.

A i když v dospělosti máte o rodičovství jinou představu a děsí vás, že byste měli mít podobný vztah jako oni, nebo že převezmete jejich vzorce chování, rozhodně není fér jim to říkat.

Mám radši tátu než tebe

Tak jako rodiče milují všechny své děti nade vše, milujete i vy mámu i tátu, i když každého trochu jinak. S každým máte jiný vztah, který se během let vyvíjí.

Jen v málo rodinách se oba rodiče mohou dětem věnovat stejně. Běžnější je model, kdy jeden řeší provoz rodiny více a třeba právě servis dětem leží na jeho bedrech. Nebo je jeden ten hodný a druhý zlý policajt: jeden dbá na pravidla a je důsledný, druhý je benevolentní pohodář. Když se na to podíváte uceleně, jde vlastně o super harmonii.

Je ale celkem přirozené, že tíhnete k tomu z rodičů, jehož přístup se vám právě hodí. Nepleťte si to s láskou!

Foto: Kamira, Shutterstock.com

I kdybyste měli k jednomu z rodičů blíž, nechte si to pro sebe, jestli nechcete někomu hodně ublížit

Udělala jsem to zase...

Člověk je tvor chybující a pro vaše minely mají rodiče velké pochopení. Dokážou je přejít, protože vědí, že jste nezkušení a musíte sami přijít na to, jak svět funguje. Jsou tu pro vás, když nevyjdete s penězi, když se musíte narychlo odstěhovat od partnera nebo když potřebujete vyslechnout. Ale pokud uvidí, že děláte jednu chybu zas a znova, musíte čekat, že se ozvou. Platíte daně pokaždé po limitu, odpouštíte zas a znova chlapovi, co vás ponižuje? Opakování není v tomto případě matka moudrosti a vy si to už raději nechte pro sebe, když jste nepoučitelní.

Ani nevím, s kolika jsem spala muži

Odmítáte si připustit, že vaši rodiče mají sexuální život? Věřte, že to platí i naopak. Není třeba s nimi probírat vaše divočejší období, otevřené vztahy nebo sexuální libůstky.

Rodiče si nepřejí nic jiného než vidět váš šťastné a jsou pyšní na vaše úspěchy, ale zářezy nad postelí nejsou zrovna to, kvůli čemu by se plácali po ramenou, jak báječně vás vychovali. Jsou připraveni přijmout do rodiny vašeho partnera, ale pokud jim budete každý týden představovat nový objev, nebude to pro ně zrovna snadné. Kamarádům se svěřujte i s láskou na jednu noc, pro rodiče si nechte jen to důležité.

Pokud se s některým zážitkem pojí trápení nebo nějaká starost, rodičům se svěřte. I když jim to třeba nebude zrovna příjemné poslouchat, mnohem důležitější pro ně bude vždy to, že vám chtějí pomoci.

Ségra říkala, ať ti to neříkám, ale …

Mezi sourozenci existuje nevyslovené pouto. Jako malí jste spolu bojovali, dohadovali se, ale zároveň jste si hráli a drželi spolu. A byli spojenci proti „přísným“ rodičům, kryli si záda a někdy si i dělali alibi.

V dospělosti jsou pak sourozenci často vašimi nejbližšími přáteli a vy víte, že jim můžete říci cokoli. Proto byste ani vy, ani vaši sourozenci neměli porušovat nepsané pravidlo, že svěřená tajemství u vás budou v bezpečí. A ať jste na bráchu sebevíc naštvaní, nenechte afekt, aby ohrozil váš vztah! Co je mezi vámi, je jen mezi vámi.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek