Hlavní obsah

15 let od smrti Borise Rösnera. Zabila ho rodová kletba?

Foto: Profimedia.cz

Nikdy to nebyl žádný klasický hezoun, ale charisma z něj prýštilo. A ač byl často obsazován do rolí záporáků, v reálném životě platil za gentlemana. Dnes je to 15 let od chvíle, kdy skvělý herec Boris Rösner (†55) podlehl rakovině.

Článek

Pocházel z umělecké rodiny, jeho maminka byla herečka a otec muzikant, a tak nikoho asi nepřekvapilo, když Boris Rösner vystudoval DAMU. Prošel několika scénami a v roce 1987 získal angažmá v Národním divadle v Praze, kde zůstal až do své smrti v roce 2006.

Herecký matador

Přestože většina lidí má Borise Rösnera spojeného především s filmovými a televizními rolemi – V erbu lvice (1994), Sedmero krkavců (1993), Černí baroni (1992) –, exceloval především na divadelních prknech. Koneckonců ne nadarmo získal v roce 2004 Cenu Alfréda Radoka, Cenu divadelních novin a Cenu Thálie za roli Harpagona v Molièrově Lakomci.

Foto: Profimedia.cz

Za své divadelní umění získal Boris Rösner například Cenu Thálie

Kdo ho znal osobně, mluvil o něm jako o charismatickém člověku, gentlemanovi a neskutečně milé osobnosti. O to větší paradox je, že byl velmi často obsazován do záporných rolí. Pravda, jeho ostře řezané rysy, výrazný hlas a fakt, že od mládí neviděl na levé oko, ho k tomuto „údělu“ tak trochu předurčily.

Manžel a otec

Své soukromí si vždy poměrně střežil. Život prožil po boku manželky Alice (68), s níž měl jedinou dceru Gabrielu. A třebaže měl řadu milostných avantýr, vždy se vracel domů. Jeho milovaná Alice se v minulosti přiznala, že i když o manželových záletech věděla, tolerovala je. Už od své maminky prý věděla, že muži umějí zahýbat, ale málokdy se kvůli tomu chtějí rozvádět.

Foto: Profimedia.cz

Manželka Borise Rösnera Alice je moudrá a trpělivá žena

Rodinná kletba

Bohužel, život populárního umělce až příliš brzy ukončila rakovina plic. Herec s ní statečně bojoval do poslední chvíle, ale nakonec přesně před patnácti lety ve věku 55 let navždy odešel.

Foto: Profimedia.cz

Boris Rösner zhruba dva měsíce před smrtí – optimistický a stále s úsměvem

On sám byl o svém brzkém skonu přesvědčený od mládí. Tvrdil, že nikdo v jeho rodině se nedožívá vysokého věku, protože na jeho rod byla před více než 300 lety uvalena kletba. Stalo se to, když jeho praprapředek Sixtus probodl v souboji svého švagra, manželčina bratra, kvůli milence. Sixtova žena se rozzlobila a manžela i jeho potomky proklela s tím, že nikdo z nich se nesmí dožít více než 55 let, což  byl právě věk jejího mrtvého bratra.

Foto: Profimedia.cz

Pohřeb Borise Rösnera se nekonal nikde jinde než v Národním divadle

Ať už na kletby věříte, nebo ne, pravda je, že například Rösnerova maminka zemřela ve třiapadesáti a jeho otec v devětačtyřiceti letech. A ani sám herec kletbu neprolomil, i když se mluví o tom, že rakovina ho zabila možná i kvůli jeho přílišné lásce k cigaretám. Nicméně on sám říkával, že prožil krásný život a se smrtí je smířen.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek