Hlavní obsah

Špehuje vás partner přes mobil či počítač?

Foto: Andrey_Popov, Shutterstock.com

Foto: Andrey_Popov, Shutterstock.com

Domácí násilí nejsou jen rány a kopance. Je to i manipulace, snaha druhého vlastnit, kontrolovat veškeré jeho jednání. A bohužel mobily a notebooky, které má dnes každý, slouží jako skvělý nástroj všem násilníkům, kteří s jejich pomocí sledují svou oběť. Jak poznat, že i vás partner špehuje?

Článek

Nevšimnout si, že vás partner bije, je nemožné. Ale že vás špehuje, sleduje každý váš hovor, esemesku, pohyb, ale třeba i finanční transakce pomocí vašeho mobilu či notebooku, to se snadno přehlédne. Přitom i to je vlastně týrání!

Expert na bezpečné používání technologií a internetu Paul Vlissidis, autor knihy How to Survive the Internet: Protect your Family from Hackers and Cyber Stalkers (Jak přežít internet: Chraňte svou rodinu před hackery a kyber stalkery), popsal signály, které naznačují, že vás partner přes technologie špehuje.

Bezpečí na sociálních sítích

Pokud má k vašemu mobilu nebo jinému zařízení běžně kdokoli přístup (necháváte ho volně ležet doma, nemáte ho zabezpečený dobrým heslem nebo ideálně otiskem na svůj prst), je pro kohokoli celkem snadné změnit v něm nastavení tak, aby měl o vašem chování na sociálních sítích přehled.

Běžně se to stává poté, co přijmete zdánlivě milé gesto, kdy vám partner například nabídne nastavení telefonu, který jste si právě koupili, nebo jeho aktualizaci a podobně. „Je to věc, kterou s radostí přijmete, a nepřemýšlíte o tom, co se může stát,“ tvrdí Vlissidis.

Tímto způsobem si snadno může váš partner nastavit přístup do vašich profilů i na svém mobilu nebo počítači. Jak to poznat? Podívejte se na nedávnou aktivitu přihlášení na svých sociálních sítích, většina platforem tuto funkci nabízí. Jakmile tam uvidíte přihlášení z jiných přístrojů, než jsou ty vaše, máte jasno!

Jak zabezpečit mobil

Jak poznat, že vám partner vezme čas od času mobil a překontroluje si ho? Těžko, ale obrana proti tomu je vcelku snadná – opět jsme u hesel či otisků prstů.

Ale existují důmyslnější a nebezpečnější formy stalkingu, lze sehnat a do cizího mobilu nainstalovat nejrůznější špehovací aplikace či programy.

Jejich život ve svém mobilu ale máte šanci odhalit. Náhlé využití množství dat, které pro vás není jindy obvyklé, zhoršující se výdrž baterie, známky aktivity v pohotovostním režimu, zvláštní zvuky během telefonních hovorů či problémy ve chvíli, kdy chcete mobil zcela vypnout. To všechno jsou signály, že vám do mobilu možná někdo právě něco takového nainstaloval. Dobrý antivirus by si s tím ale měl umět poradit.

Foto: file404, Shutterstock.com

Mobil je jedním z nejběžnějších nástrojů těch, kteří vás chtějí špehovatFoto: file404, Shutterstock.com

Notebook a soukromí

U běžného šmíráctví v notebooku je to stejné jako u mobilu – stačí silné heslo a obyčejný smrtelník se do něj nedostane.

Problém ale představují takzvané keyloggery, tedy monitorovací softwary, který zaznamenává stisky klávesnice provedené uživatelem. Pokud vám ho do počítače někdo nainstaluje, dozví se, na jaké internetové stránky chodíte, jaká videa si pouštíte a podobně.

Poznat, zda něco takového v počítači máte, není pro běžné uživatele jednoduché, takže se podle experta vyplatí věřit svému instinktu a při sebemenším podezření vzít notebook k odborníkovi a nechat si ho zkontrolovat.

Bezpečné SMS i WhatsApp

Samostatnou kapitolou jsou zprávy, které posíláte a přijímáte přes platformy sociálních sítích. Je to například Messenger od Facebooku, Instagram, WhatsApp. Jak poznat, že vaše zprávy čte i někdo jiný než vy? „Velmi častým a prvním signálem je, když narážíte na zprávy, které jsou označené jako přečtené, ale vy si nevybavujete, že jste je četli. Zdá se to jasné, ale řada lidí si to vysvětlí tím, že si je přečetli, jen si to nepamatují,“ tvrdí Paul Vlissidis. Pravda, je to asi příjemnější verze, než si přiznat, že je čte váš partner.

Dalším varováním mohou být například i reklamní zprávy, které vám chodí. Pokud jsou zcela mimo, absolutně nereflektují vaše zájmy, nebo dokonce máte pocit, že se spíš týkají zálib vašeho partnera, zpozorněte. Může to totiž znamenat, že se váš partner připojil na vaše zprávy ze svého zařízení.

Pokud jde o sociální média, většina platforem vás upozorní, když se k vašemu účtu někdo přihlašuje z jiného zařízení. Neignorujte tyto zprávy, znamená to, že někdo jiný má přístup k vašemu účtu.

Foto: Kaspars Grinvalds, Shutterstock.com

Dobré a silné heslo je důležité, nepodceňujte hoFoto: Kaspars Grinvalds, Shutterstock.com

Kontrola pohybu přes mobil

Zda někdo kontroluje váš pohyb, je těžké poznat. Nemělo by to jít bez vašeho souhlasu. Existují aplikace na sdílení polohy, které hojně využívají rodiče, aby měli přehled, kde jsou děti, ale k nim musí dát souhlas vždy majitel sledovaného telefonu.

To ale samozřejmě může udělat váš partner bez vašeho vědomí, třeba když se sprchujete a mobil necháte bez dozoru. Proto máte-li podezření, deaktivujte sledování polohy telefonu. A pokud k němu má kdokoli snadný přístup, pravidelně ho kontrolujte, případně opakovaně vypínejte.

A pokud máte podezření, že do vašeho zařízení někdo nainstaloval nějaký důmyslnější trackovací systém, jděte do servisu a nechte si ho zkontrolovat.

Jak vypadá silné heslo

O důležitosti silného hesla už jsme se zmiňovali, ale Paul Vlissidis tvrdí, že stále je až příliš mnoho lidí, kteří to podceňují. Jak by tedy mělo vypadat opravdu dobré heslo? Hlavně žádná jména, přezdívky, významná data či místa, prostě věci, které jakkoli souvisí s vámi. Opravdu silné heslo je náhodné heslo! Ideální je spojit tři až čtyři zcela náhodná, bezvýznamná a s ničím nesouvisející slova a nejlíp je ještě sem tam proložit číslovkou.

Pokud máte jakékoli podezření, že váš vztah není zdravý, nebojte se to řešit.

Přehnaná žárlivost rozhodně není v pořádku. Ale co když je to naopak? Nežárlí na vás? Jsou jen dvě možnosti, a jedna vás nepotěší. 

Reklama

Související témata:
Stalking