Hlavní obsah

Super hnojivo zadarmo aneb Proč si schovat popel na jaro

Foto: AlexMaster, Shutterstock.com

Máte doma či na chatě kotel nebo krb, ve kterém topíte dřevem? Pak můžete své zahradě udělat radost. Možná vás to překvapí, ale dřevěný popel do popelnice nepatří. Mnohem lépe totiž poslouží v kompostu.

Článek

Polena, dřevěné pelety, dřevěné brikety. Krb, kamna či venkovní ohniště. Je úplně jedno, jakou formou čistého dřeva a kde topíte, popel ze spáleného dřeva je skvělým minerálním hnojivem ve všech případech. „Dřevěné brikety jsou vyráběny slisováním dřeva pod vysokým tlakem. Nepřidává se žádné pojivo. Podobně jsou vyráběny i pelety z jiných spalitelných materiálů. Po spálení dřevěných briket zůstává standardní popel ze dřeva a lze s ním stejným způsobem nakládat,“ vysvětluje Miloš Kožešník z Českého zahrádkářského svazu.

Ostatně většina živin, které popel obsahuje, se do dřeva dostala z půdy v průběhu růstu stromu, a díky hnojení popelem se může přirozeně vrátit zpět. Ovšem pozor, jako hnojivo je vhodný pouze popel ze dřeva. Popel z uhlí či briket obsahuje rizikové prvky a pro použití na zahradě je naprosto nevhodný.

Skvělé minerální hnojivo

Dřevěný popel můžete využít místo kupovaných minerálních hnojiv. Pokud u běžných hnojiv sledujete hodnoty dusíku, fosforu a draslíku, tak ty jsou právě v dřevěném popelu obsaženy v poměru 0 : 1 : 2. Jinými slovy, dusík v popelu téměř nenajdete, vápníku obsahuje kolem 34 % a draslíku mezi 6–10 %. Právě ten je velmi vhodný pro drobné ovoce, plodovou zeleninu, cibuloviny a řadu okrasných rostlin. Fosforu obsahuje ve srovnání s draslíkem méně, jen přibližně 3 %, je ale velmi dobře přijímán rostlinami.

Pamatujte však na to, že dřevěný popel má velmi vysoké pH, kolem 12 a tak ho nedávejte k rostlinám, které potřebují kyselou půdu. Vyhněte se tedy borůvkám, vřesům, azalkám, rododendronům či hortenziím. „Zvláště rododrendony jsou na zvýšení pH půdy, které by nastalo aplikací dřevěného popelu, obzvláště citlivé," upozorňuje autor několik knih na téma hnojení v zahradách Miloslav Kalina.

Foto: TanaCh, Shutterstock.com

Popel nevyhazujte, bude se vám hodit

Do vody i do kompostu

Ze stovky kil dřeva zůstane jen kolem jednoho kilogramu popela, který na rozdíl od popela z uhlí neobsahuje žádné škodlivé látky. A způsobů, jak užitečné látky z popela dodat rostlinám, je několik. Pokud využíváte kompost k jarnímu i podzimnímu hnojení rostlin, můžete bez obav sypat dřevěný popel přímo do kompostu. Větších dávek se bát nemusíte, nevadí ani pět kilo popele na jeden metr krychlový kompostu. Směs, která v kompostu vzniká, obsahuje dostatek dusíku, který vytvoří v kombinaci s popelem výtečné hnojivo pro vaši zahradu.

Dřevěný popel je rozpustný ve vodě a byla by škoda toho nevyužít. Nejlepší kombinací pro hnojení je, když rozpustíte půl kila popele na litr vody. Toto množství vám vystačí na pohnojení záhonku o velikosti pět metrů čtverečních.

Hnojit můžete popelem rostliny i přímo. Na deset metrů čtverečních využijete půl kila až dvě kila popele. Do desetilitrového kbelíku se vejde přibližně pět kilo popele. Nižší dávku používejte tam, kde půda nepotřebuje vápnit, naopak vyšší dávku nasypte tam, kde potřebujete zavápnit kyselou půdu.

Nejvíce popel ocení plodová zeleniny, cibuloviny či jahody, maliny, rybíz a angrešt. Uvítá ho i mnoho druhů okrasných rostlin. Dávejte pozor ale na mladé kořínky, aby nedošlo k jejich poškození, rozhoďte popel na zrytou půdu na podzim nebo přes zimu, nejpozději však 14 dní před setím nebo sázením v dávce nejvýše 50 g na metr čtvereční a na jaře jej mělce zapravte do půdy. Popel si můžete i uchovat až na jaro třeba v kbelíku.

Zkuste to a uvidíte, jak pěkně vaše květiny a plodiny porostou. Ušetříte peníze za nákup hnojiva a ještě pomůžete přírodě. Ale pozor, pamatujte na to, že nikdy nesmíte používat horký popel, ale jen zcela vychladlý!

Tak co, zkusíte to a vyměníte kupovaná hnojiva za popel?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek