Hlavní obsah

Tajemství pevného zdraví a štíhlosti? Ovesné vločky

Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

Teplá kaše po ránu zasytí, můžete si ji udělat na tisíc způsobů, a navíc díky konzumaci ovesných vloček budete zdravější! Je to snídaně i svačina, co se skvěle hodí pro děti, sportovce i dietářky! Znáte výjimečné účinky ovesných vloček?

Článek

Oves detoxikuje organismus, napomáhá správnému fungování střev, zasytí a pomůže vám zhubnout! Také je dobrou prevencí proti civilizačním nemocem. Nejíst ovesnou kaši by byla zkrátka velká chyba. Ovesná kaše je levná a mimořádně zdravá. Dá se dělat z kravského i rostlinného mléka nebo jen z vody a obsahuje obrovské množství vlákniny, minerálů a vitaminů.

Proti cukrovce i infarktu

Oves je zdrojem důležitých vitaminů, antioxidantů a minerálních látek. To vše z něj dělá jednu z nejzdravějších obilovin vůbec. Asi nejpozoruhodnější antioxidanty, které obsahuje, jsou tzv. avenanthramidy, které se vyskytují pouze v ovsu. Zvyšují produkci oxidu dusnatého, čímž pomáhají snižovat krevní tlak, jsou protizánětlivé, a navíc napomáhají dilataci cév, což zlepšuje průtok krve. Ovesné vločky jsou vydatným zdrojem vlákniny, včetně silného beta-glukanu, který obnovuje obranný systém těla a tím zrychluje rekonvalescenci po nemoci i úrazu.

Ovesné vločky také účinně snižují hladinu cholesterolu v krvi a regulují hladinu cukru v krvi, což je zase dobré jako prevence proti cukrovce. Veškeré tyto účinky jsou připisovány hlavně již zmíněnému beta-glukanu, který v žaludku vytvoří jakýsi gel, který zpomaluje vyprazdňování žaludku a absorbuje glukózu do krve.

Foto: Dream79, Shutterstock.com

Připravit ji můžete z vody, živočišného i rostlinného mlékaFoto: Dream79, Shutterstock.com

Ovesná kaše: výživná dieta

Nutriční složení ovesných vloček je dokonale vyvážené. Půl šálku vloček obsahuje 34 % doporučené denní dávky (DDD) hořčíku, 41 % fosforu, 39 % kyseliny listové, 20 % železa a zinku a dokonce 191 % DDD manganu. Ten pomáhá ukládat vápník do kostí, podporuje vstřebávání vitaminů C, E a B-komplexu, odbourává cukry a tuky, podporuje činnost mozku i nervové soustavy. Kromě toho nabízí oves mj. i vápník, draslík, vitaminy B6 a B3.

Díky tomuto složení jsou ovesné vločky velmi syté a tím pádem skvělé při dietě i pokud chcete podávat dobré fyzické výkony. Ovesná kaše prodlužuje pocit sytosti, ale nezatěžuje organismus a není kalorická. Mluvíme však o té doma připravené. Polotovary z obchodů jsou plné cukrů a chemie. Zde je pár tipů a variant, jak si připravit ovesnou kaši po domácku:

Základní recept na snídaňovou verzi:

 • Nasypte do nádoby ovesné vločky a mléko nebo vodu v poměru 1 : 2. -
 • Pečlivě promíchejte a za stálého míchání vařte asi 10 minut. -
 • Když kaše zhoustne, odstavte ji a přidejte lžičku másla na zjemnění (nemusí být). -
 • Ozdobte hořkou čokoládou, medem, sirupem, marmeládou, kakaem, oříšky, nebo čerstvým, sušeným či mrazeným ovocem. -

Odlehčená verze přes noc:

 • Nasypte do nádoby ovesné vločky a mléko nebo vodu v poměru 1 : 2. -
 • Promíchejte, přikryjte a nechte přes noc odpočívat v lednici. -
 • Můžete přidat třeba 2 lžičky chia semínek nebo nadrcené lněné semínko. -

Ráno budete mít hotovou tzv. fermentovanou kaši bez tepelných úprav, kterou si opět dochutíte dle chuti.

Vegan kaše:

 • 1 hrneček o objemu asi 230 ml – 1/2 drcených ovesných vloček, 1/2 předem uvařená pohanka -
 • 1 stejný hrneček vody + 1 hrneček rostlinného mléka -
 • povařte přibližně 3–5 minut a nechte odstát -
 • pro zjemnění můžete rozmixovat tyčovým mixérem -
 • opět ozdobte dle chuti -
Foto: artem evdokimov, Shutterstock.com

Teplá kaše s ovocem je po ránu skvělou volbouFoto: artem evdokimov, Shutterstock.com

Pomáhá zevnitř i navenek

Mezi další pozitiva ovsa patří také to, že pomáhá při nepravidelných pohybech střev. Pokud budete jíst ovesné vločky v jakékoli podobě pravidelně alespoň jednou denně, mělo by se vám upravit zažívání. Z dlouhodobého hlediska je tedy oves dobrým lékem při zácpě. Kromě skvělých účinků ovsa na lidský organismus má navíc blahodárný dopad i na váš vzhled. Není náhoda, že je obsažen v celé řadě kosmetických výrobků. Najemno namletý oves má totiž spoustu ochranných látek, které léčí podrážděnou pokožku.

Asi není nic, co by se domácí ovesné kaši dalo vytknout. Můžete si ji připravit na všechny možné způsoby, je levná, hodí se k snídani i jako rychlá svačinka. Dodá spoustu energie, takže je vhodná před sportem i náročným dnem. Budete se cítit i vypadat lépe, a ještě díky ní možná zhubnete! Jíst ovesnou kaši, respektive vločky v jakékoli podobě, vám zkrátka může jenom prospět.

Snídáte rádi ovesnou kaši?

Reklama