Hlavní obsah

Tereza Maxová 50! Lásku poznala mezi žraloky a je zpět doma

Foto: Profimedia.cz

Foto: Profimedia.cz

Tereza Maxová patřila v 90. letech k topmodelkám, které znal snad celý svět. Spolupracovala s nejlepšími návrháři, objevila se na titulních stranách nejprestižnějších magazínů. Jí ale prý dává nejvíc smysl pomáhat ostatním. Dnes slaví 50. narozeniny.

Článek

Když jí bylo 17 let, zúčastnila se konkurzu pořádaného francouzskou modelingovou agenturou. O pár měsíců později už s Evou Herzigovou (48) seděly ve vlaku směr Paříž.

Žila glamour život: modelingem zbohatla a přátelila se s mnoha slavnými lidmi. Například s režisérem Milošem Formanem (†86), rockovým zpěvákem a kytaristou Bryanem Adamsem (61) nebo monackým knížetem Albertem (63). Ale vždy se ráda vracela za maminkou na pražský Chodov. Po pár letech v modelingu, když onemocněla zápalem plic, si uvědomila, jak pomíjivý úspěch může být. A rozhodla se začít pomáhat. Její nadace pomohla od roku 1997 již mnoha dětem, rozdělila stovky milionů a je v oblasti charitativních organizací pojmem.

Tereza Maxová je stále úspěšnou modelkou a módní ikonou. Ale také manželkou, matkou a filantropkou. Dnes slaví 50. narozeniny a my jí gratulujeme.

Sportovní škola (života)

Rodačka z Pardubic se s rodiči odstěhovala do Ústí nad Labem a zde chodila na sportovní školu a hodně se věnovala atletice. Škola byla sice vedená ve stylu „makej, makej!“, ale modelka na ni vzpomíná v dobrém. Naučila se tu prý nevzdávat, být zodpovědná a zároveň získala skvělou sportovní průpravu.

Foto: MARTIN POPELÁŘ / MAFRA, Profimedia.cz

Sportovní základy i skvělé rodinné zázemí hodnotí dnes jako zásadníFoto: MARTIN POPELÁŘ / MAFRA, Profimedia.cz

Místo na práva do Paříže

Původně se chtěla stát právničkou, ale rozmyslela si to, a v září 1989 odjela s Evou Herzigovou vlakem do Paříže zkusit štěstí jako modelka. Přestože se jí stýskalo po rodině, neuměla jazyk a trávila hodiny na castinzích, dnes to vnímá jako obrovskou školu života, která ji donutila se osamostatnit.

Chvíli trvalo, než přišly první zakázky. Za tu první se dokonce trochu styděla, fotila totiž svetry pro těhotné. Pak ale přišlo focení pro časopisy Elle, Glamour či Vogue a přehlídky pro značky Chanel, Dior nebo Lagerfeld. Začala žít snový život. Na castingy jezdila limuzínou a spolu s dalšími topmodelkami se účastnila prestižních společenských akcí.

Foto: Profimedia.cz

S Evou Herzigovou odešly do Paříže a zůstaly dodnes kamarádkamiFoto: Profimedia.cz

Nadace Terezy Maxové dětem

Když se řekne Tereza Maxová, většinu hned napadne její nadace. Když totiž v roce 1996 přijela domů doléčit si zápal plic, začala přemýšlet, jak by mohla využít své slávy a pomáhat. Navštívila kojenecký ústav v pražské Krči a to ji natolik zasáhlo, že měla jasno. Rozhodla se, že nebude nad osudem dětí plakat, ale pomůže jim. A založila Nadaci Terezy Maxové dětem.

Zpočátku se zaměřovala na opuštěné děti, ale dnes je záběr její nadace mnohem širší. Věnuje se i týraným ženám nebo těm, které žijí v azylových domech. Pomáhá i dětem při odchodu z dětského domova. V září proběhne už po sedmé její akce Hýbejte se s Teribearem, kdy můžete i vy pomoci pohybem dobré věci.

Foto: Profimedia.cz

Díky modelingu má možnost pomáhat znevýhodněným dětem i rodinámFoto: Profimedia.cz

První manžel a první syn

Svého prvního muže poznala v Paříži. V roce 2000 si dánského tenistu Frederika Fetterleina (51) vzala a narodila se jim syn Tobias (20). I když vypadali jako pár snů, nakonec podala Tereza žádost o rozvod. Její muž totiž našel zalíbení ve zpěvačce Saseline Sorensen (39) z dívčí kapely Soap. Zpětně to dnešní oslavenkyně hodnotí tak, že se k sobě nehodili. Svou životní lásku (tedy doufejme) měla teprve potkat…

Foto: Martin Hykl / CNC , Profimedia.cz

I když jí první manželství nevyšlo, na lásku rozhodně nezanevřelaFoto: Martin Hykl / CNC , Profimedia.cz

Životní láska

S tureckým realitním magnátem Burakem Oymenem (49) se poznala před 14 lety při potápění mezi žraloky, ale až v roce 2016 si řekli své ano. V té době již byli rodiči dcery Míny (12) a syna Aidena (9). A zdá se, že jim to pořád klape. K výročí seznámení napsala Tereza Maxová na svůj Instagram, že kdyby měla prožít svůj život znovu, našla by si svého muže dříve.

Rodina žije velmi kosmopolitně, chvíli v Česku, chvíli v Monaku. Zajímavé je, že Terezin manžel u nás strávil pár let jako dítě, jeho rodiče byli totiž stále se stěhující diplomaté.

Společným projektem manželů je turecký resort Kaplankaya, kde vzniká multikulturní komunita a lidé tu mají možnost pobýt v souladu s přírodou.

Foto: Profimedia.cz

Trend oddělených ložnic se jich prý netýká, protože se vídají už tak málo, že by to rozhodně nebylo k užitkuFoto: Profimedia.cz

Dobré geny

Se svojí maminkou Alenou (71) má Tereza Maxová velmi blízký vztah. I když žila dlouhé roky v cizině, nikdy se neodcizily. Maminka za ní často jezdila a pomáhala jí s dětmi. Spíš to ale vypadalo, že za ní přijela na návštěvu starší sestra.

Geny má tahle rodina opravdu záviděníhodné. Modelka nedávno nafotila kampaň pro návrhářku Kláru Nademlýnskou se svojí dcerou a neteří a že je mezi nimi větší než třicetiletý rozdíl, se nechce věřit.

Foto: Profimedia.cz

Stárnutí se Tereza Maxová opravdu bát nemusíFoto: Profimedia.cz

Módní ikona

V módě se pohybuje desítky let a má vytříbený vkus. Nosí ráda oblečení od českých návrhářů, které kombinuje s vintage kousky, nebojí se barev a vzorů. Nenásleduje slepě trendy a vždy působí velmi šik. Ale pojďme si říct, že ona by vypadala skvěle v čemkoli.

Foto: Profimedia.cz

Umí být něžná v růžových šatičkách i trochu punk ve flitrech. Je jako chameleon a vždy dokonaláFoto: Profimedia.cz

Reklama

Související témata: