Hlavní obsah

Tipy na víkend: Oslavte svatého Václava a přečtěte Chirurga

Foto: detenice.cz

Foto: detenice.cz

Svatováclavský víkend před námi a ač nás čeká občasný déšť nebo oblačnost, denní teploty budou stále velmi příjemné. Hledáte tipy na akce spojené s patronem naší země, chcete si pochutnat nebo vás láká dobrá kniha? Máme pro vás víkendové tipy!

Článek

Poslední zářijový víkend se ponese v duchu oslav. A i když tentokrát státní svátek nepřipadl na pracovní den, a nepřinesl tak den volna navíc, určitě je to prima příležitost udělat si pěkný výlet nebo navštívit zajímavou akci. A na jaké počasí se nachystat?

Sobota bude pošmourná, čeká nás oblačno až zataženo, zpočátku místy občasný déšť nebo přeháňky. Postupně v severozápadní polovině území jen ojediněle přeháňky a částečné ubývání oblačnosti. Nejnižší noční teploty 14 až 10 °C. Nejvyšší denní teploty 17 až 21 °C. V neděli to bude hodně podobné. Připravte se na oblačno až polojasno, na severu místy, jinde jen ojediněle, přeháňky. Nejnižší noční teploty 11 až 7 °C. Nejvyšší denní teploty 17 až 21 °C.

Oslavte svatého Václava stylově!

Chcete se pobavit, zažít originální dobovou atmosféru a dobře se najíst i napít? Tak zkuste Zámecký resort v Dětenicích na kraji Českého ráje. 28. září se zde budou konat svatováclavské slavnosti. Můžete se těšit na burčák, ale proudem poteče i dětenické pivo. A co k tomu? Středověký burger, opékané čuně, chobotničky nebo šašliky? O program se postarají rytíři, tanečnice, středověká kapela, čarodějnice nebo kouzelníci a pár minut po poledni se očekává příjezd sv. Václava na koni!

Foto: detenice.cz

Svatý Václav bude jezdit po celé republice, zavítá i do DětenicFoto: detenice.cz

Vegefest na Vyšehradě

Zajímá vás udržitelný a soběstačný způsob života, ohleduplné nakládání se zdroji planety nebo ekologická stopa? Vyrazte v Praze na Vyšehrad ve dnech 27.-29. září 2019 na Festival Vegefest. Můžete se těšit na přednášky a workshopy na zajímavá témata: Kouzlo přírodní kosmetiky, Jak s příchodem dítěte neztratit svůj život nebo třeba Jak se zbavovat věcí a minimalizovat je. A protože nejen informacemi živ je člověk, přednášky budou doplněny zdravým vegetariánským i veganským občerstvením a doprovodným programem. Vstup je volný - na organizační zajištění festivalu přispějete dobrovolným zakoupením bambusové „lžičkovidličky". Program se koná venku, tak si nezapomeňte hlídat předpověď počasí!

Foto: Petr Štolcpart, vegetarianskyfestival.cz

Dozvědět se více o udržitelnosti a ochutnat vegetariánské dobroty můžete v Praze na VyšehraděFoto: Petr Štolcpart, vegetarianskyfestival.cz

Pražská zoo slaví 88 let

Pokud chcete mít jistotu, že se bude při nepřízni počasí kam schovat, tak v Praze můžete zamířit do zoo, která bude slavit 88 let od svého otevření. Hlavním bodem programu bude otevření jedinečného Rákosova pavilonu s unikátní kolekcí vzácných papoušků celého světa. Součástí oslavy bude vernisáž výstavy Fotím v zoo a oslavu zakončí vystoupení a workshop Losers Cirque Company. Výroční slavnost se koná v sobotu 28. září od 11 hodin.

Foto: Profimedia.cz

Foto: Profimedia.cz

Václavská pouť ve Strakonicích

Máte rádi poutě? Největší jihočeská pouť se koná o víkendu ve Strakonicích, tak si zajeďte na jih naší země a užijte si lunapark. Kromě klasických pouťových atrakcí se můžete těšit na stánkový prodej a bohatý kulturní i sportovní program. Králičí hop, soutěž parašutistů, čarodějnice, fotbal, noc sokoloven a spousta tanečních a hudebních vystoupení. No, není toho málo!

Foto: estrakonice.cz

Do jižních Čech přijede lunapark a o nudu tu celý víkend nezavadíte!Foto: estrakonice.cz

Dýňový svět na Vysočině

Co máte na podzimu nejraději? Barvami hrající fotogenickou přírodu? Počasí na zachumlání se do svetrů a šál? Dýňovou polévku? O víkendu začíná na statku u Pipků v Nové Vsi u Leštiny tradiční Dýňový svět. Manželé Pipkovi pěstují na padesát druhů dýní a vy si je můžete koupit na vaření i jako dekoraci. Výlet si užije celá rodina, pestrobarevné dýně různých velikostí lemují dvůr, na louce jsou vyskládány do pyramid, ornamentů a bludišť. Děti se vyřádí na slámohřišti, v kukuřičném nebo topinamburovém bludišti a čekají tu i mláďátka domácích zvířat.

Foto: Profimedia.cz

Dýně všech velikostí najdete u Pipků a můžete se nejen kochat, ale i si koupit domůFoto: Profimedia.cz

Dvořákové Chirurg

Kniha jedné z nejzajímavějších českých autorek se čte sama. Hlavním hrdinou je chirurg Hynek, do kterého se Petra Dvořáková dokonale vžila. Protože je autorka bývalá zdravotní sestra, zná nemocniční prostředí a ví přesně, jak lékaři a další lidé na sále mluví, přemýšlí a co je trápí. Hynek je normální chlap, někdy až moc čestný, někdy slaboch, potýká se s krizí středního věku, bojuje s kocovinami životními i opileckými a ač ho sráží jeden karambol za druhým, nevzdává to. Ano, nevěry, vyhořelí lékaři i alkohol zavání Ordinací v růžové zahradě, ale díky zpracování se jedná o jednu z nej českých knih letošního podzimu.

Foto: Nakladatelství HOST

Chirurg, Petra Dvořáková, nakladatelství Host, 352 stranFoto: Nakladatelství HOST

Zaujal vás některý z našich tipů? Nezapomeňte sledovat počasí!

Reklama